939
Prikaza
5
Komentara
SLAVONSKI BROD / POŽEGA - Spomenici antifašizmu u 21. su stoljeću prepušteni zubu vremena koje će ih uskoro u cijelosti i dokrajčiti. Mjesta sjećanja na povijesni trenutak koji nas je odijelio od najvećeg zla postala su tako blijedi podsjetnici na ono u što se pretvorilo današnje društvo.
Na Dan antifašističke borbe, 22. lipnja, uvijek se spominje poražavajuća statistika o tomu kako je u Hrvatskoj u tri desetljeća srušeno oko tri tisuće kipova, spomen-ploča i sličnih obilježja posvećenih antifašistima.
Slavonskobrodsko i požeško područje, nažalost, u tomu nisu iznimka. Kroz godinu i PlusPortal više puta upozorava na zaboravljena, zapuštena, zarasla mjesta sjećanja na žrtve fašizma.
Požeška Udruga antifašističkih boraca i antifašista nezadovoljna je odnosom prema takvim lokacijama.
Iako je na njihovu molbu Grad Požega i ove godine pokosio područje, mi smo ga snimili i fotografirali prije mjesec dana kako bismo prikazali kako ono zapravo izgleda većinu godine.
Ipak, kao rijetko koja u posljednjih 30-ak godina, aktualna požeška vlast jasno izražava svoj stav prema (anti)fašizmu. Jednako tako, objašnjavaju zašto održavanje mora ići sukladno proceduri koju je opisala predsjednica Holjevac. Sporno zemljište, naime, nije u gradskom vlasništvu.
- Antifašizam je za mene civilizacijska tekovina 20. stoljeća i o toj temi razmišljam i razgovaram uvijek s posebnim poštovanjem. Neprihvatljivo mi je stavljanje bilo nacionalnog bilo stranačkog predznaka prigodom sjećanja na antifašizam. U protekle dvije godine Udruga antifašista obratila mi se sa zahtjevom da im se dodijeli prostor za rad jer ga neko vrijeme nemaju. Prostor je Udruzi dodijeljen i koriste ga. Spomen-područje Sjenjak nalazi se na zemljištu koje nije u vlasništvu Grada Požege (op.a. riječ je o području u vlasništvu RH). Unatoč tome, požeški Komunalac na poziv Udruge uvijek pokosi to područje, učinili su to i ove godine. Pozivam i ovom prigodom Udrugu antifašista na aktivniju suradnju s Gradom Požegom, posebno na pitanju programa uređenja i održavanja spomenika i obilježavanja važnih datuma antifašističke borbe. - za PlusPortal kazao je požeški gradonačelnik Željko Glavić.
Spomen-kosturnica na slavonskobrodskom groblju - koju prilikom polaganja vijenaca redovito zaobilaze HDZ-ovci, također je u lošem stanju.
Slavonskobrodskom gradonačelniku Mirku Duspari na to je jučer ukazala predsjednica Udruge antifašističkih boraca Slavonski Brod, Zvjezdana Grčević Ćurković.
Gradonačelnik Duspara također je vrlo jasan glede izražavanja svog stava prema (anti)fašizmu. Jučer je prokomentirao tu temu kao alat koji mnogi koriste za namjernu polarizaciju društva.
- Pojedinci koriste svaku priliku da zarade svaki glas pa i na štetu nekih civilizacijskih tekovina. Imali smo priliku kao narod proživjeti to '41., '45., a isto tako '91. Sve je to jedno te isto zlo. Nažalost, svjedoci smo i danas sukoba u Ukrajini koji pokazuje što nije dobro. Moramo biti tolerantni, prihvaćati razlike koje su neminovne i normalne u svim društvima. Moramo poštivati jedni druge i onda neće biti problema. - poručio je Duspara.
Brisanje prošlosti i zaborav te nacionalizam koji je zavladao, a koji je jednako postojan i u Srbiji i u Hrvatskoj, dobro je jednom prilikom opisao Tomislav Marković: „U društvu koje masovno njeguje isključivo relativizam, moralni i svaki drugi, nema mjesta za univerzalne vrijednosti poput antifašizma. Kao što nema mjesta ni za etiku, jer su sve moralne vrijednosti univerzalne, dobro je ono što je dobro za sve, a ne samo za moju etničku ili huligansku grupu. Nema u nacionalističkoj kulturi smrti i razaranja mjesta ni za minimum ljudskosti i elementarni pijetet prema žrtvama fašizma. Lament nad neveselim slikama današnjice koja je ogrezla u mržnju prema antifašizmu mogli bismo završiti rezigniranim zaključkom: Džaba su nas partizani oslobađali kad mi za slobodu nismo.“
Svima je dobro poznato što se dogodi kada se jedno zlo zaboravi i izbriše iz povijesti. Tada se više ne može učiti na greškama koje su činili drugi i postoji velika, značajna i realna opasnost da će se sve ponoviti. Nažalost, uz ekstremna stajališta, bez 'zlatne sredine', takav je scenarij itekako izgledan.
Previše je tih spomenika, većina ih je nepoznatim tako zvanim junacima. Nezna se ni kome su napravljeni ali takva su bila vremena pa su se gradili i tamo gdje nisu nikad ni prošli ti tzv. oslobodioci koji sada žive u... Prikaži sveu puno većoj demokraciji nego što se oni proklamiraju. Da je to njihovo bratstvo i jedinstvo funkcioniralo i sada bi vladali, samo ih je istina dokrajčila.
MaliMrav@ "Prema podacima HZMO-a, „partizanske” mirovine prima 6.826 korisnika. Prosječna mirovina iznosi 3.051,29 kuna, što je trošak od 20,8 milijuna kuna mjesečno, odnosno 250 milijuna kuna godišnje. Domobranske mirovine prima 2.749 korisnika te je njihov prosjek 2.629,61 kunu, što je... Prikaži sve 7,2 milijuna kuna mjesečno, odnosno 86,7 milijuna kuna godišnje. Kad se zbroje jedni i drugi, godišnji trošak za mirovine Drugog svjetskog rata je malo manji od 337 milijuna kuna."
Zar nije dovoljno što manolića i njegove ljubavnice uzdržavamo. Tražite novce od njega. Ionako živite besplatno u hrvatskim i židovskim stanovima. Probajte nešto napokon raditi, a ne prodavati maglu. Dva mladića i jedna djevojka otišli u šumu 41. trebali bi... Prikaži sve mi slaviti kao ustanak. Više mi to izgleda kao scenarij za švedski akcioni.
Te penzije ionako zaslužili niste! Nakon gotovo 80 godina od Drugog svjetskog rata Hrvatska isplaćuje 20.000 partizanskih penzija "antifašistima" koji su se borili za Jugoslaviju i komunizam. Ovi "antifašisti" će živjeti 300 godina izgleda. Neka žive, ima u Hrvatskoj mjesta... Prikaži sve za sve, pa i za one kojima se svijet srušio uspostavom nezavisne države Hrvatske. Oni koji su prekopali Mirogoj 1945. ne zaslužuju nikakav spomenik, nego DDT.