SLAVONSKI BROD - U posljednjem članku PlusPortala o izgradnji južne tribine brodskog Stadiona kraj Save, izjava glavnog projektanta, Vedrana Pedišića - kako „investitor jednostavno nije imao novca za izgradnju južne tribine i krova do kraja“ - našu je redakciju potakla na provjeru njene točnosti. Kako bismo rasvijetlili tu nejasnoću, zamolili smo arhitekta Pedišića da našim čitateljima ukaže na vlastite projektne zamisli.
Navijači i ljubitelji nogometa znaju za elipsaste, kružne i pravokutne stadione, i to kao cjeline. Vaš stadion nije ništa od navedenoga, što je mnoge ostavilo u čudu i otvorilo niz logičnih pitanja.
- Tako je, no i ovo je jedno standardno, možda manje poznato arhitektonsko rješenje. Radi se dakle o, uvjetno rečeno, dva segmenta, „ravnoj“ južnoj tribini i ostatku u obliku slova „U“. Sličan stadion ima, recimo, Berlin. Dva su razloga zašto je južna tribina, veća i šira od istočnog i zapadnog perimetra, izdvojena kao gotovo zasebna zgrada. Prvi je razlog uvjetovanost oblikom parcele te činjenicom da je smještena uz prometnicu, zajedno sa zgradom kajak-kanu kluba. Zapravo, dio je jedne cjeline, kontinuiteta koji nismo mogli prekidati.
Drugi je razlog što je južna tribina sadržajno središnji dio stadiona - ona je ne samo gledalište nego će tu biti i VIP loža, svlačionice, prostorije za suce, delegate, novinare i doping kontrole, soba za liječnike, teretana itd.
Osim južne tribine, specifična je i istočna. Ona je dvostrana na način da jednom stranom gleda na glavni teren, a drugom prema pomoćnim trenažnim terenima.
Nastavak izgradnje južne tribine - do spoja sa zapadnom tribinom - uslijedit će u idućoj etapi izgradnje stadiona.
Nije li jedna od opcija bila rekonstrukcija postojeće, stare tribine?
- Uvijek se rukovodimo načelom dobrog gospodara. Kada smo pregledali staru tribinu, shvatili smo kako bi njezina sanacija - a da pritom budu zadovoljeni svi FIFA-ini standardi - koštala mnogo više. Ispostavilo se da je to zapravo potpuno neisplativa, dapače, nemoguća misija. Zbog toga, gradska je Uprava prihvatila naš prijedlog i odlučila graditi novi objekt.
Nakon što smo objavili Vašu izjavu: „To u projekt nije bilo uključeno zbog ograničenih sredstava. Grad Slavonski Brod u tom trenutku jednostavno nije imao novca za izgradnju južne tribine i krova 'do kraja'.“ - mnogi su se pitali hoće li, ako sjednu u njene prve redove, pokisnuti, za razliku od ostalih, koje će štititi nadstrešnica. Je li, zaista, nadstrešnica južne tribine sužena zbog toga što je Grad ograničio sredstva?
- Tu se možda nismo najbolje razumjeli. Ne radi se o „štednji“ na materijalu zbog nedostatnih sredstava, nego je ona tako zamišljena. Nisu natkrivena samo prva tri-četiri reda kako bi se južna nadstrešnica, svojom širinom i vizualno, uklapala s nadstrešnicama na ostatku tribina. U suprotnom, da natkriva sve, odudarala bi od cjeline.
Građani su također primijetili da na stadionu zasad nema rasvjete. Kako ste to zamislili?
- Na sva četiri ugla stadiona, s vanjske strane, bit će postavljeni stupovi visine 30 metara na kojima će svjetlost „bacati“ reflektori. Budući da će biti viši od stadiona, bez problema će ga osvjetljavati cijelog i ravnomjerno. Najteže će tu biti rješenje stupa koji će se nalaziti između južne tribine i zgrade kajak-kanu kluba. Drugo poznato rješenje, svjetla postavljena na gornjem rubu tribina, ovdje nije bila opcija jer su one za to preniske. To se primjenjuje kod velikih stadiona.
U brodskoj javnosti poznati ste kao arhitekt koji je promijenio lice njihova grada. Autor ste ne samo Stadiona na Savi nego i susjedne zgrade Kajak-kanu kluba, novog Autobusnog kolodvora, zatvorenog i otvorenog bazena kod Vijuša te kružnog toka u Svačićevoj ulici. Dali ste velik doprinos procesu urbanističke tranzicije Slavonskog Broda iz historicizma i socijalizma u modernizam. Očito, imate veliko povjerenje aktualne gradske Uprave jer Vas često angažiraju.
- Odnos s gradskom Upravom vrlo je korektan jer se strogo držimo svojih uloga u poslovnom odnosu. Volim Slavonski Brod jer je grad u pravom smislu te riječi. On ne živi od državnih institucija, ustanova i poduzeća, nego od rada svojih ljudi. Također, jedan je od rijetkih industrijskih gradova koji u najvećoj mjeri počiva na toj djelatnosti. Zbog njegova geostrateškog položaja, važnost mu se, čini mi se, ponovno vraća, a to me jako veseli - kazao je arhitekt Pedišić, kojem su, kako reče, ovaj grad i kraj bliski - jer im je „pola tima“ u zagrebačkom uredu iz Slavonije.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Samo_istina03.03.2023. u 07:31
Ne kuzim zasto svijetla nisu ugradili u krov tribine a tamo gdje nema krova staviti stupove....
-