5577
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Dovršen je projekt Brodsko-posavske županije kojim je pripremljena projektno-tehnička dokumentacija i ishođena građevinska dozvola za izgradnju i opremanje SIMED centra. Na dosadašnje je aktivnosti potrošeno gotovo sto tisuća eura, a europska će sredstva 'pokriti' značajan dio od gotovo 85 tisuća eura.
Riječ je o pripremi svega potrebnog za izgradnju objekta na tri razine, površine gotovo 1800 kvadratnih metara koji će se nalaziti u Borovskoj ulici u Slavonskom Brodu, na trenutno praznoj livadi između Dječjeg vrtića „Pčelica“ i kompleksa Doma zdravlja. Puni naziv dovršenog projekta glasi „Simulacijsko-edukacijski centar za upravljanje rizicima od katastrofa radi jačanja kapaciteta za prilagodbu klimatskim promjenama“.
Osim kompletne službe Zavoda za hitnu medicinu koji je županijski partner u ovom projektu, u novoj zgradi nalazit će se krizna soba odnosno Stožer civilne zaštite BPŽ, a ostatak prostorija koristit će se za edukacije i treninge svih sastavnica Stožera.
- Očekujemo javni poziv temeljem kojeg ćemo dalje osigurati izvore financiranja same izgradnje. Dosadašnja sredstva za izradu projektno-tehničke dokumentacije Županija je osigurala u okviru Operativnog programa konkurentnosti i kohezije. Samu česticu odnosno lokaciju budućeg Centra imamo u vlasništvu naše ustanove. Stvoreni su, dakle, svi preduvjeti za izgradnju zgrade kojom ćemo osigurati daleko veću operativnost, mobilnost i, samim time, puno brže funkcioniranje u akcijama spašavanja života. To je važno za cijelu regiju i zbog edukacija koje će se tu odvijati. - kazao je Branko Sabo, privremeni pročelnik Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje, dodavši kako bi projekt izgradnje trebao početi najkasnije do 2027. godine kada završava tekuća financijska omotnica.
To znači da bi Centar čija je vrijednost izgradnje danas procijenjena na pet milijuna eura mogao biti otvoren tek 2029. godine. Ipak, donijelo je to i neke pluseve kada je u pitanju prilagođavanje objekta svemu što će se u njemu nalaziti.
- Kao regionalni koordinator, imamo ulogu pomagati našim korisnicima u pripremi i provedbi europskih projekata. U ovom slučaju to su bili Brodsko-posavska županija i Zavod za hitnu medicinu. Tu smo za njih od ideje do realizacije projekta. Komuniciramo između korisnika sredstava i ugovornih te kontrolnih tijela Europske unije. Veliko zadovoljstvo nam daje kad dođemo do završetka projekta. U ovom slučaju to je tek jedna od faza koje vode do izgradnje Centra, ali izrada projektno-tehničke dokumentacije je ujedno i preduvjet za sljedeću fazu - izgradnju i opremanje - a potom i uspostavu i organizaciju rada ovakvog Centra. - zaključio je direktor CTR-a, Damir Mirković.