ZA vjerovati je kako je većina naših čitatelja u razgovoru s prijateljima, rodbinom ili nekim trećim, imala priliku barem jednom razgovarati o temi prelaska granice, primjerice, u Bosnu i Hercegovinu, 'tuđim' automobilom - bilo da se radi o automobilu vašeg brata/sestre/roditelja/partnera, prijatelja ili, pak, službenom automobilu tvrtke za koju radite.
Stalna nagađanja pojedinaca o tome smije li ili ne netko preći granicu, odnosno, otići u inozemstvo tuđim automobilom, odlučili smo provjeriti s Hrvatskim autoklubom (HAK).
- Zakonom o Hrvatskom autoklubu („Narodne novine“ broj 2/94), člankom 6. stavka 1. točka 3., propisano je kako Hrvatski autoklub, između ostalih, ima javnu ovlast izdavanja Dozvole za upravljanje tuđim vozilom u inozemstvu.
Pravilnik o međunarodnim vozačkim dozvolama i dozvolama za upravljanje tuđim vozilom u inozemstvu regulira detaljnije pitanje Dozvola koje Hrvatski autoklub izdaje temeljem Međunarodne konvencije o prometu na cestama sa završnim dokumentom (Beč, 8. studenoga 1968.), kojoj je Republika Hrvatska stranka, kao i Zakona o Hrvatskom autoklubu, Zakona i Statuta Hrvatskog autokluba. Hrvatski autoklub poslove izdavanja Dozvola obavlja neposredno i posredno posredstvom drugih autoklubova i drugih pravnih i fizičkih osobe ovlaštenih na to odlukom Upravnog odbora Hrvatskog autokluba. - piše u odgovoru koji je potpisao, Alan Vojvodić iz HAK-a.
Kako nadalje pojašnjavaju, dozvola se izdaje vozačima isključivo za upravljanje vozilom registriranim u Republici Hrvatskoj izvan njenih granica temeljem pisanog zahtjeva vlasnika i korisnika vozila čija je prisutnost obvezna.
Naime, ako je vlasnik vozila - fizička osoba, ona mora predočiti osobnu iskaznicu ili putovnicu te prometnu dozvolu vozila za koje traži Dozvolu, a korisnik vozila važeću osobnu iskaznicu ili putovnicu i vozačku dozvolu. Ako je, pak, riječ o vlasniku vozila - pravnoj osobi, po osobi ovlaštenoj za zastupanje predočava izvadak iz sudskog registra, prometnu dozvolu vozila za koje traži Dozvolu te osobnu iskaznicu ili putovnicu prisutne osobe ovlaštene za zastupanje pravne osobe.
Ovaj proces, koji se na prvu čini kompliciranim zapravo je vrlo jednostavan, a može biti još jednostavniji ako korisnik vozila posjeduje punomoć vlasnika vozila koja je ovjerena kod javnog bilježnika ili od strane diplomatskih i drugih predstavništva Republike Hrvatske u inozemstvu.
Ipak, ima li razloga za kompliciranjem i traženjem dozvole?
- Dozvola se izdaje s rokom važenja do jedne godine od dana izdavanja, a ovlašteni izdavatelji vode evidenciju o izdanim Dozvolama. Pozitivnim propisima Republike Hrvatske nije propisana obveza vozača na posjed Dozvole prilikom prelaska državne granice (nije propisana sankcija za njezino neimanje), no ista ukoliko se posjeduje svakako otklanja sumnju o nelegalnom raspolaganju odnosnim motornim vozilom. - jasno su odgovorili iz HAK-a te dodali da su mišljenja kako nema osnovanog razloga, onemogućiti prijelaz državne granice tuđim vozilom fizičkoj ili pravnoj osobi, pod uvjetom da je isti legalan i nije povezan ni u kom smislu s kaznenim djelom ili prekršajem.
Iako je u jednu ruku ovakvo što dobro, u drugu ruku i nije jer to znači da bilo tko tuđim automobilom može preći granicu - bilo da je vozilo posuđeno ili ukradeno.
- Kad je riječ o eventualnim sankcijama, ukoliko postoji sumnja o postojanju kaznenog djela ili prekršaja, granična policija može obaviti dodatne detaljne provjere o vozaču i vozilu. Takve odredbe regulirane su Zakonom o nadzoru državne granice, kao i Pravilnikom o obavljanju poslova nadzora državne granice. - zaključili su iz HAK-a.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -