Koji su županijski projekti obilježili 2022. godinu?
Prije svega moram reći kako je prošla godina bila vrlo izazovna u smislu posljedica koje je ostavila COVID-kriza, pa onda i svjetska geopolitička kretanja koja su uzrokovala povećanje cijena proizvoda, materijala, a ponajviše cijene energenata. Brodsko-posavska županija bila je dalekovidna u tom pogledu te energetski obnovila sve osnovne i srednje škole, dom za starije i nemoćne, kao i ustanove u zdravstvu što je utjecalo da rast cijena energenata ne utječe značajno na redovno funkcioniranje ovih ustanova važnih za životni standard naših stanovnika.
Uzimajući u obzir kako smo poljoprivredno orijentirana županija, velik dio mjera i aktivnosti projekata provodili smo upravo s ciljem razvoja ovog sektora, ali i unaprjeđenja gospodarstva i obrtništva. U partnerskom odnosu Hrvatskih voda i Brodsko-posavske županije izgrađen je u cijelosti Sustav javnog navodnjavanja Orubica na 326 ha poljoprivrednih površina vrijedan 35,2 milijuna kuna. Sredstva za financiranje projekta osigurana su u 75-postotnom iznosu iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj, dok je preostalih 19 posto došlo iz Državnog proračuna Republike Hrvatske te šest posto iz proračuna Brodsko-posavske županije. Realizacija sredstava za troškove održavanja, komunalne usluge, premiju osiguranja te energiju iz proračuna Brodsko-posavske županije u 2022. godini iznosila]e 596 tisuća kuna. Kroz projekt navodnjavanja Brodsko-posavska županija osigurava zapošljavanje mladih obiteljskih gospodarstava i očuvanje ruralnih područja kako Županije tako i Republike Hrvatske.
U cilju održavanja postojeće i povećanja razine primarne poljoprivredne proizvodnje na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima, Županijska skupština je 23. ožujka 2021. godine donijela Program potpora male vrijednosti u poljoprivredi na području Brodsko-posavske županije za razdoblje od 2021. do 2027. Program obuhvaća 14 mjera na koje poljoprivredni proizvođači mogu kandidirati prihvatljiva ulaganja za ukupno 16,5 milijuna kuna koje će Brodsko-posavska županija planirati u sedmogodišnjem proračunskom razdoblju. Dosad smo realizirali osam mjera potpora male vrijednosti. Prema namjeni i iznosu odvijale su se kroz: istraživačke projekte u poljoprivredi za dva fakulteta - ukupno sto tisuća kuna; nabavku mehanizacije i opreme za 32 OPG-a - ukupno 300 tisuća kuna, potpore 69 OPG-a mladim poljoprivrednicima - ukupno pola milijuna kuna, promociju proizvoda u korist poljoprivredne proizvodnje za 9 OPG-a - ukupno 57.500 kuna, biljnu proizvodnju za 42 OPG-a ukupno 300 tisuća kuna i stočarsku proizvodnju za 33 OPG-a ukupno 300 tisuća kuna, unaprjeđenje govedarstva krava prvotelki svih pasmina za 76 OPG-a ukupno 736 tisuća kuna. Tijekom 2022. godine ukupno su dva fakulteta i 315 OPG-ova od planiranih 2,4 milijuna kuna realizirali gotovo 2,4 milijuna kuna ili 99,72 posto bespovratnih županijskih sredstava.
Naravno da smo poticali i razvoj gospodarstva, sektor koji je također bio pogođen krizom kroz Program dodjele potpora male vrijednosti poduzetnicima Brodsko-posavske županije u protekloj 2022. godini. Potpore su se odobravale za sljedeće prihvatljive troškove: kupnju alata, strojeva i opreme; kupnju dijelova postrojenja i opreme kojom se proširuju kapaciteti i/ili zaokružuje proizvodna linija; kupnju mjernih i kontrolnih uređaja i instrumenata te nužne informatičke opreme i licenciranih računalnih programa; troškove usluga koje su neophodne za korištenje kupljenih strojeva, opreme, alata, dijelova postrojenja, mjernih i kontrolnih uređaja te nužne informatičke opreme i licenciranih računalnih programa za troškove unutrašnjeg uređenje poslovnog prostora , troškove opremanja poslovnog prostora, uvođenja i implementacije sustava upravljanja kvalitetom, troškove certifikacije proizvoda, pregleda i ispitivanja radne opreme i još mnoge potrebe naših obrtnika kojih je zaista puno za sve nabrojati. Sukladno odlukama o dodjeli potpora male vrijednosti za pokretanje, razvoj i unaprjeđenje poslovanja poduzetnika te za pojedinačne nastupe na sajmovima i manifestacijama i za organizaciju sajmova i manifestacija u Brodsko-posavskoj županiji u vezi s poduzetništvom i obrtništvom sveukupno je odobreno 130 potpora u ukupnom iznosu nešto većem od 1,8 milijuna kuna.
Također s istim ciljem unaprjeđenja školskih i obrazovnih uvjeta i standarda, proveli smo projekt „S osmijehom u školu 4” za školsku 2021./22. godinu u što je bilo uključeno 73 učenika s posebnim potrebama iz 29 osnovnih i srednjih škola kojima je pomagalo isto toliko pomoćnika u nastavi, uključujući i četiri stručna komunikacijska posrednika. Brodsko-posavska županija osam godina zaredom provodi projekt „S osmijehom u školu”. Potrebe su sve veće, a sredstva za projekt osigurana su u okviru Europskog socijalnog fonda – Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali” 2014. – 2020. Ukupna vrijednost projekta je gotovo 3,2 milijuna kuna, od čega je bespovratnih 2,5 milijuna kuna.
Za djecu u riziku od siromaštva, kroz program Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike osigurali smo školsku prehranu u svim školama kojima smo osnivač, a vrijednost ugovora odnosno projekta bila je 993 tisuće kuna.
Puno bure ove godine je dignula i Područna škola u mjestu Sičice.
U pedagoškoj godini 2022./2023. školu je pohađalo samo 11 učenika u jednom razrednom odjelu. Prošle pedagoške godine pohađalo ih je 15 u dva razredna odjela. S obzirom na starost zgrade i stanja, Županiija ju je, kao osnivač i temeljem mišljenja struke, obnavljala svake godine kako bi se osigurali uvjeti za nesmetano odvijanje nastavnog procesa u prostorima predviđenih za nastavu. Na zgradu se naslanja učiteljski stan koji se desetljećima ne koristi ikoji je u lošijem stanju, te za kojeg također svake godine radimo intervencije zbog sigurnost učenika. Napominjem kako je prijedlog osnivača još prije par godina bio da se učenici usmjere u susjednu područnu školu Vrbje gdje su optimalni uvjeti za rad, a koja je udaljena nešto više od 2 kilometra (2,2km) od područnog odjela u Sičicama, a nakon provedene energetske obnove matične škole Ljudevita Gaja u Novoj Gradiški stvorili su se uvjeti da se djeca i u tu školu prevoze na nastavu. I ove godine u PŠ Sičice ostvarili smo ulaganja kako bi se osigurala nastava u toj školi, sve do izrade nove mreže škole gdje je planirana izgradnja još jedne nove škole u Novoj Gradiški čime bi se riješio problem područnih škola s malim brojem učenika i ujednačili uvjeti
obrazovanja za sve učenike.
Kada smo već na brizi za mlade, Županija ih pokušava vratiti na svoje područje i nakon studiranja - posebno osmišljenim stipendijama.
Od početka školske godine 2021./2022., Županija stipendira 37 studenata preddiplomskog i diplomskog studija zdravstvenog usmjerenja - smjer doktor medicine, a stipendije su u visini 1.500 kuna. Ukupno izdvajamo 555 tisuća kuna godišnje za stipendiranje studenata medicine čime želimo zadržati mlade buduće liječnike na području županije, a ujedno i riješiti sve veći nedostatak liječničkog osoblja u našim bolnicama, domovima zdravlja i drugim zdravstvenim ustanovama.
Brodsko-posavska županija raspisala je javni natječaj za dodjelu stipendija redovitim, darovitim studentima i studentima deficitarnih zanimanja s područja županije u 2022. godini. Ove će se godine dodijelili smo 48 stipendija studentima u mjesečnom iznosu od 800 kuna.
U suradnji s HŽ-putničkim prijevozom sufinanciramo prijevoz redovnih studenata s prebivalištem na području Županije po jedinstvenoj cijeni karte od 75 kn/9,95 eura mjesečno koja omogućava neograničeno korištenje željezničkog prijevoza u periodu od 1.12.2022. godine do 30.9.2023. godine. U proračunu Brodsko-posavske županije za 2023. godinu bit će osigurano 287.250,00 kuna ili 38.108,50 eura za sufinanciranje prijevoza 383 redovna studenta koji imaju prebivalište na području Brodsko-posavske županije.
Što je sa starijim žiteljima Županije?
Ove godine završili smo još jedan projekt energetske obnove Doma za starije i nemoćne u Slavonskom Brodu. Objekt je sada u vrlo reprezentativnom stanju, a projekt je vrijedan 13 milijuna i 330 tisuća kuna, od čega su Ministarstvo graditeljstva i regionalnog razvoja i fondova EU i Županija brodsko-posavska sudjelovali s pet milijuna i 300 tisuća kuna, a Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova s 8 milijuna i 36 tisuća kuna. Dom će ovime posebno dobiti na energetskoj uštedi, ušteda toplinske energije bit će oko 66 posto ,a korisnici će bolje i kvalitetnije živjeti u ovoj ustanovi.
Ogroman projekt je i Luka Brod o kojoj se ove godine puno pisalo.
Uvijek spominjem važnost realizacije Luke Brod koja će izgradnjom kanala Dunav -Sava tek dobiti na značaju koji projiciramo i uključujemo u naša razvojna promišljanja. U idućem razdoblju planiramo nastavak izgradnje infrastrukture u Luci Slavonski Brod kojom će se, uz razvoj lučkih usluga povećati propusnost luke, proširiti gospodarske aktivnosti regije i povećati njeni kapaciteti. O izgrađenoj i unaprjeđenoj infrastrukturi u luci Slavonski Brod koja je realizirana dijelom putem europskih sredstava odnosno u okviru trećeg poziva CEF-a, a dijelom kroz kredit kod Hrvatske banke za obnovu i razvoj te kroz vlastita sredstva, govori Projekt koji je uspješno priveden kraju u lipnju prošle, 2021. godine. Time je Luka Brod postala spremna za carinsku slobodnu zonu. Kroz projekt su nadograđene osnovne lučke infrastrukture, preusmjeren je teret s ceste i željeznice na unutarnje plovne putove, potaknuta je integracija unutarnjih plovnih putova u prometnu mrežu Europske Unije i u logistički lanac, a povećan je i kapacitet luke što je omogućilo daljnji razvoj gospodarskih aktivnosti i operativnih mogućnosti luke. Cilj ovog hvale vrijednog projekta bilo je poboljšanje uvjeta za rad operativnog dijela luke, povećanje količine tereta za pretovar ali i pokretanje industrijskog razvoja. Ako promatramo geografsku lokaciju i prednosti koje Slavonskom Brodu donosi sjecište dva paneuropska koridora (5c I 10) vidimo da Slavonski Brod savršeno pozicioniran da logistički opslužuje gospodarstvo istočne Hrvatske, Bosne I Hercegovine, južne Mađarske i zapadne Srbije. Također, infrastruktura u koju je uloženo preko 130 milijuna kuna kreira točku pozivanja cestovnog, željezničkog, pomorskog i riječnog prometa.
Kada već spominjem koridor 5c moram istaknuti i važnost izgradnje mosta u Svilaju koji će biti u službi daljnjeg infrastrukturnog povezivanja i gospodarskog razvoja Brodsko-posavske županije Međunarodni granični prijelaz kao i most koji povezuje autocestu na koridoru 5C s hrvatske i bosanskohercegovačke strane rijeke Save, kod Svilaja. Izgradnja ovog mosta dužine 660 metara i širine 29 metara dva zasebna objekta od kojih svaki ima tri vozna traka započela je 2016. godine, a završena 2019. godine, no službeno je otvoren tek ove, 2021. godine, jer se čekalo da Bosna i Hercegovina strana izgradi i kategorizira svoj granični prijelaz. Vrijednost radova izgradnje iznosi 171,8 milijuna kuna od čega je 85,9 milijuna kuna udio Hrvatske u investiciji koji se, u iznosu od 58%, sufinancirao bespovratnim sredstvima Europske unije, dok je preostali dio ukupnog iznosa sufinancirala Bosna i Hercegovina. Granični prijelaz Svilaj izgrađen je prema modernim standardima na površini od 103.000 četvornih metara s odvojenim putničkim od teretnog prometa. Iako će most Svilaju u početku biti namijenjen samo za putnički promet, dok će se teretni do daljnjega odvijati putem graničnog prijelaza u Slavonskom Brodu, očekuje se značajno smanjenje prometnih gužvi i zastoja u prekograničnom prometu. Most u Svilaju jedan od ključnih projekata Hrvatskih autocesta na dovršetku međunarodnog koridora Vc, koji će spojiti Budimpeštu, Osijek i Sarajevo s Pločama.
Koji su veliki projekti planirani za narednu 2023. godinu, ali i čitavo razdoblje koje je pred nama, a vezano je za financiranje iz EU fondova?
Kao što uvijek naglašavam, u svojim razvojnim promišljanjima i aktivnostima u velikoj mjeri koristimo upravo sredstvima EU fondova. Neki projekti koje sam i ranije spomenuo kontinuirano se provode svake godine te ćemo s njima nastaviti i u 2023. godini. Nastavljamo s projektom „S osmijehom u školu 5“ koji je prijavljen na Natječaj „Osiguravanje pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika učenicima s teškoćama u razvoju u osnovnoškolskim i srednjoškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama, faza V.“. Kroz ovaj projekt vrijedan četiri milijuna kuna, osigurat ćemo čak 93 pomoćnika u nastavi za djecu s teškoćama.
Ustrajat ćemo, kroz izradu projektno-tehničke dokumentacije vrijedne 6,5 milijuna kuna i na daljnjoj realizaciji projekta izgradnje Kulturno-obrazovne zone za djecu i mlade.
U sklopu programa prekogranične suradnje Hrvatska –BiH –Crna Gora 2014.-2020. odnosno program INTERREG IPA CBC nastavljamo s projektom Inovativnim umom do pametnih ICT škola, Pametne škole 2 putem kojeg ćemo postaviti 16 solarnih elektrana na osnovnim i srednjim školama na području županije od kojih je već osam pušteno u probni rad.
Nastavljamo i s projektom navodnjavanja te smo tako, sukladno Planu navodnjavanja, Brodsko-posavske županije za 2022. i 2023. godinu nominirali izradu osnovne projektne dokumentacije Sustava javnog navodnjavanja „Biđ“.
Od projekata koji će biti financirani sredstvima EU mogu izdvojiti unapređenje kvalitete sustava odgoja i obrazovanja kroz ulaganje u infrastrukturu i uvođenje jednosmjenske nastave u osnovne i srednje škole, projekt unapređenja sustava zdravstvene zaštite na području županije koji uključuje projekte obnove/rekonstrukcije/dogradnje dijelova Opće bolnice „Dr. Josip Benčević“ u Slavonskom Brodu i Opće bolnice u Novoj Gradiški, kao i njihovo opremanje u potrebnim segmentima. Također, zdravstvena će se zaštita unaprijediti izgradnjom nove zgrade Hitne medicine BPŽ. Nastavit ćemo i na izgradnji Regionalnog centra za gospodarenje otpadom (RCGO) Šagulje u svrhu održivog gospodarenja otpadom u području cijele Brodsko-posavske županije i postrojenja za obradu miješanog komunalnog otpada za područje Brodsko-posavske, Požeško-slavonske i dijela Sisačko-moslavačke županije čija je vrijednost 15 milijuna kuna, a u tijeku je provedba projekta Izrade studijsko-projektne dokumentacije.
U području visokog školstva svoja nastojanja usmjerit ćemo ka Infrastrukturnom razvoju Sveučilišta u Slavonskom Brodu kroz izgradnju nove, jedinstvene zgrade Sveučilišta u Naselju Andrija Hebrang u Slavonskom Brodu te njezino opremanje obrazovnom i znanstvenom opremom. Planiramo i daljnju izgradnju infrastrukture u Luci Slavonski Brod kojom će se, uz razvoj lučkih usluga povećati propusnost luke, proširiti gospodarske aktivnosti regije i povećati njeni kapaciteti. Ulaganje će doprinijeti postignućima transeuropske prometne mreže, a izgrađena infrastruktura omogućit će poboljšan pretovar roba u cestovnom, željezničkom i riječnom prometu.
Također planiramo provoditi projekt izgradnje Istočne vezne ceste i produženja Svačićeve u Slavonskom Brodu te Južne obilaznice što uključuje izgradnju spoja Sjeverne vezne ceste i izgradnju Istočne vezne ceste te spoja do Luke Brod, poslovnih zona Bjeliš, nastavak izgradnje ceste od industrijskog parka prema RCGO.
Budući da su se projektne aktivnosti, u trenutcima pandemije koronavirusa odvijale sporijim tempom, od strane Središnje agencije za financiranje projekata i programa Europske unije odobreno je produženje provedbe razvojnih projekata do kraja 2023. godine. Riječ je o projektima izrade projektno-tehničke dokumentacije Prirodni i kulturni resursi u funkciji turizma, Regionalni i tehnološki centar za strojarstvo, SIMED Centar i Centar strukovne izvrsnosti u bioekonomiji.
Također, s krajem iduće godine završit će se i provedba projekata Regionalni centar kompetentnosti „Slavonika 5.1.“. Sve su to projekti Brodsko-posavske županije koja planira pomoću europskih sredstava ulagati u kvalitetnije školstvo, razvijenije gospodarstvo te uspostaviti infrastrukture regionalnih centara kompetentnosti u obrazovanju kao podršku procesu reforme obrazovanja i osposobljavanja. Jedan od već pripremljenih projekata za izgradnju je Edukacijsko-demonstracijski inteligentni centar - EDI Centar u sklopu Industrijsko-obrtničke škole u Slavonskom Brodu u kojem će se moći praktično učiti te primjenjivati znanja o najnovijim tehnologijama u obnovljivim izvorima energije. Također, izrađuje se dokumentacija za izgradnju Centra za hitnu i interventnu medicinu (CEHIM) unutar slavonskobrodske bolnice čijom bi se izgradnjom značajno poboljšala kvaliteta zdravstvene skrbi za stanovnike naše županije.
Naravno, u 2023. godini očekujemo intenziviranje objava natječaja iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti te iz novog europskog financijskog razdoblja. Brodsko-posavska županija fokusirat će se na prijave projekata iz svojeg djelokruga. U idućoj godini planiramo zakoračiti naprijed te ćemo prijaviti veći projekt iz kulture za kojeg je upravo sada u izradi projektni prijedlog „Pannonia Savia- interpretacijski centar prirodne i kulturne baštine Brodskog Posavlja“ u vrijednosti oko 4.645.298,00 EUR za korisnika Muzej Brodskog Posavlja.
Nakon izrade projektno-tehničke dokumentacije planiramo prijaviti izgradnju nove zgrade Zavoda za hitnu medicinu BPŽ za sufinanciranje iz EU fondova kako bi doprinijeli našem prioritetu- ulaganju u unapređenje sustava zdravstvene zaštite na području županije. Također, imamo spremnu projektno-tehničku dokumentaciju za izgradnju zgrade mikrobiologije i dnevne onkologije u Općoj bolnici „Dr. Josip Benčević“, čiju izgradnju namjeravamo realizirati u ovom novom financijskom europskom razdoblju.
Koje biste izazove ili prepreke izdvojili kao najteže u protekloj godini?
Kako sam i uvodno kazao protekla godina bila je izazovna za sve nas. Epidemiološka kriza ostavila je svoj trag na gospodarskom području, zakočila provedbu određenih projekata, zaustavila neke planove jer smo sredstva morali preusmjeriti u financijsku pomoć poljoprivrednicima, obrtnicima i gospodarstvenicima, a sve to dodatno je otežano i previranjima na svjetskoj globalnoj razini, ratom u Ukrajini i rezultiranim poskupljenjem energenata pa tako i ostalih troškova života. Energetskim obnovama i izgradnjom fotonaponskih elektrana na školama i ustanovama u zdravstvu i socijalnoj skrbi uspjeli smo omogućiti redovno funkcioniranje vrlo važnih i prijeko potrebnih sektora kako bismo izbjegli dodatni udar na standard naših stanovnika. Dakle, ukratko mogu reći da su prepreke bile to što smo morali djelovati kako bismo spasili određene subjekte, odnosno, više djelovati na trenutno stanje u socio-ekonomskom smislu, a ne nastavljati ili započinjati određene projekte i aktivnosti koje smo planirali prije kriznog razdoblja. Vjerujem kako smo svojim potezima uspjeli sačuvati ekonomsku sliku i gospodarstvo, a o tome svjedoči i činjenica kako su brojni subjekti unatoč svemu uspjeli dobiti i priznanja HGK- Zlatnu kunu, od toga naše čak dvije tvrtke na državnoj razini.
Jeste li zadovoljni radom Županijske skupštine? Koliko je, iz Vašeg kuta gledišta, oporba bila konstruktivna u svojim kritikama? Izdvojite neke njihove prijedloge/upute koji su vam pomogli.
Uzimajući u obzir da je Županijska skupština predstavničko tijelo i u smislu donošenja akata uz svog djelokruga, zakonodavno tijelo na lokalnoj, odnosno, područnoj razini, odnos i suradnju sa Županijskom skupštinom u 2022. godini ocjenjujem korektnom i suradničkom. Smatram da smo bez obzira na političke različitosti u svim bitnim pitanjima i prijedlozima te inicijativama postizali suglasje i održali političku stabilnost. Samo sinergijom izvršne i predstavničke vlasti možemo i trebamo kreirati i provoditi razvojne strategije koje će pridonijeti jačem gospodarskom razvoju naše Županija, a time i boljem i kvalitetnijem životu naših građana. Želim i osobno zahvaliti predsjedniku Županijske skupštine na izvrsnoj suradnji, Peri Ćosiću, kako na upravljanju samim radom Skupštine, tako i na njegovom zalaganju pri iznalaženju rješenja i pomoći pri realizaciji županijskih aktivnosti i projekata. Svoju dužnost i funkciju zastupnika u Hrvatskom saboru također je stavio na raspolaganje i dodatno se angažirao u našim razvojnim projektima i promišljanjima u posredničkom smislu s Vladom Republike Hrvatske, a sve s ciljem ravnomjernog razvoja svih dijelova naše županije. Osobito to dolazi do izražaja sada, pristupanjem Hrvatske u Schengenski prostor i eurozonu pri kreiranju lokalnih, regionalnih, pa i nacionalnih politika, s obzirom na to da Brodsko-posavska županija dijeli granicu sa susjednom BiH u dužini od čak 168. kilometara.
Usvojen je bez imalo problem i novi županijski proračun. Prokomentirajte nam ga ukratko.
Proračun BPŽ za 2023. godinu planiran je u ukupnom iznosu od 174.070.304,77 EUR. Donijeli smo ga u okruženju značajnih socio-ekonomskih promjena na tržištu što će imati nesumnjive ekonomske posljedice po sve lokalne proračune, ali i u okolnostima najavljenih i već usvojenih zakonskih promjena. Teško je u takvim uvjetima govoriti o gospodarskoj orijentiranosti proračuna ili pak o njegovom socijalnom aspektu, ali ipak treba naglasiti i istaknuti kako nastavljamo i planiramo pojedine projekte usprkos svi negativnim gospodarskim okolnostima. Najveći dio proračunskih sredstava planirani su na razdjelu Upravnog odjela za obrazovanje, šport i kulturu te Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje, jer u ovim područjima provodimo i najviše aktivnosti i projekata. Pri tomu mislim na odgoj i obrazovanje, odnosno, financiranje iznad minimalnog standarda osnovnog i srednjeg školstva, nastavak projekata „Pametne škole“, RCK Slavonika 5.0 i Slavonika 5.1 te ostale EU projekte, kao i nastavak izdvajanja za pomoćnike u nastavi, kao i obnovu te daljnja ulaganja u školske objekte. U poslovanju Brodsko-posavske županije, unazad par godina, postoji tendencija povećanja prenesenog viška prihoda nad rashodima. Rezultat je to racionalnog trošenja proračunskih sredstava kako Županije tako i njenih proračunskih korisnika koji su sastavni dio cjelokupnog konsolidiranog Proračuna Brodsko-posavske županije. Imajući u vidu dosadašnje izvršenje proračunskih prihoda i primitaka, mogu reći da sam zadovoljan njegovom dinamikom.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
marketinghr27.12.2022. u 21:00
Mogli ste napraviti dvostruko veći članak...rezultat je isti...nesposobne županijske vlasti. Ruke im u Saboru služe za..rac!
-
Samo_istina27.12.2022. u 14:44
Koliko je love iz EU fondova otislo poznatim hadezejovcima koji samo imaju registriran OPG?
-