SLAVONSKI BROD - „Prvi srpnja 2023. je sramotan dan za Vladu koja je još jednom pokazala da ne osjeća život na selu, život poljoprivrednika, ratara, stočara, mljekara već se odlučila na pogodovanje interesima stranih igrača koji imaju skrivene namjere ulaganja u Hrvatsku. Naime od 1.srpnja stranci će moći bez bilo kakvih ograničenja kupovati zemlju na području Hrvatske. Sa 32 tisuće hektara naših kvalitetnih obradivih površina i oranica i to pograničnog područja, između ostalog i uz granicu sa Srbijom, upravljaju stranci. Najveći problem je što RH nije preuzela prijedlog Komisije ograničenja potpora na 100.000 eura jer bi u tom slučaju splasnuli interesi velikih stranih igrača. Cijena poljoprivrednog zemljišta će narasti što će u konačnici ugroziti profitabilnost poslovanja onih poljoprivrednika koji zemljište unajmljuju ili koji se spremaju na proširenje svoje proizvodnje. Prijeti nam da bez našeg sela i seljaka izgubimo identitet i tradiciju. Za to zemljište su ginuli naši branitelji, naš seljak, naš OPG-ovac, naš stočar. Proizvođač mlijeka tri desetljeća ne može do hrvatske zemlje. 50.000 OPG-ova je dalo svoje krave na klaonice u zadnjih 10 godina jer ne mogu doći do zemlje. Također naglašavam da je omogućavanje stranim pravnim i fizičkim osobama da kupuju našu zemlju ravno veleizdaji nacionalnih interesa... što hrvatska zemlja zasigurno jest.“ - izjavila je jučer saborska zastupnica Ružica Vukovac (PH).
Istek moratorija na kupovinu poljoprivrednog zemljišta u Hrvatskoj za državljane drugih zemalja Europske unije tek treba pokazati svoje posljedice - posebice u Slavoniji koja je ionako opustošena.
Kako piše Tportal, postoji ozbiljan interes, pogotovo iz Austrije, za kupovinu šuma u sjevernoj i sjeverozapadnoj Hrvatskoj.
Osim visokih cijena poljoprivrednog zemljišta koje će ukidanje moratorija neizbježno donijeti, Slavoniji i selu naštetile su i druge stvari. Na saborskoj raspravi o godišnjem izvještaju o izvršenju državnog proračuna za prošlu godinu u petak slikovito je pojasnila što je inflacija donijela hrvatskom selu.
- Otkupna cijena tone pšenice je 150 eura. Zamislite to ovako; 33 vreće teške po 30 kilograma i za svaku dobiju 4,5 eura, za koje u pekarnici mogu kupiti šest puter-štangica, a u slastičarnici čak dvije kuglice sladoleda. Hrvatska ima najskuplju hranu u Europskoj uniji, a izvješće o izvršenju proračuna govori da država nije učinila dovoljno za jačanje proizvodnje domaće hrane. - oštra je bila Vukovac.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
-
-
Brod202203.07.2023. u 21:42
Gospoda Ruzica kokodace ko kokos na jajima.gda bila ministrica kad je kvocala i nista napravila nije.zemlja u korovu preko glave,seljaci gledaju ssmo poticajedok su plodovi u korovu i blatu..nitko to nevidi.glavna rasprava u birtijama uz pivice kolko je ko poticaja... Prikaži sve muno..ķrave,svinje kokosi ma ko za tim place.plaplacu za poticajem ko i ruza...
-
MarMar02.07.2023. u 13:14
Kako bi se došlo do jedne "puter štangice", otkupljenu pšenicu valja uskladištiti, prosušiti, držati u obveznoj karanteni, pročistiti, samljeti i pri mljevenju separirati različite vrste brašna, odvojiti ono što nije za ljudsku prehranu, prodati pekaru koji će je zamijesiti sa... Prikaži sve svim aditivima i putrom koji ne raste na njegovom drveću, ispeći, prodati i platiti radnike, enwrgiju, vodu, poreze.
-
Barakaš04.07.2023. u 07:52
I sve to stranci uspiju napraviti puno jeftinije od prosječnog hrvatskog poduzetnika i trgovca???
-
Samo_istina04.07.2023. u 08:37
Koliko je u postotak brasna u jednoj puter stangici, a koliki je postotak aditiva?
-
-