5581
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Petak je navečer. Dvadesetak minuta do 21 sat. U čekaonici Autobusnog kolodvora tek četvero ljudi. Tri muškarca i jedna žena. Ona spava. Jedan muškarac hoda po čekaonici, a druga dvojica sjede uz kaffe aparat. Jedan od njih pristaje pričati, uz napomenu kako želi ostati anoniman. Dozvoljava tek da ga snimimo s leđa.
- Nekada imam gdje spavati, a nekada i nemam. - odgovara na pitanje spava li baš svaku večer u toplini čekaonice slavonskobrodskog Željezničkog kolodvora na neudobnim sjedalicama. Nakon što smo mu kazali da je ovih dana Grad Slavonski Brod otvorio prostor za beskućnike, koji se nalazi u Podvinju, u Ulici Hrvatskih boraca, kaže kako je nešto načuo o tome.
- Čuli smo za tu kuću sa sobama i krevetima, ali nismo znali da je već počela raditi i ne znamo gdje je te kako da dođemo do nje. - govori nam, dok nam se pridružuju još dvojica muškaraca. Jedan od njih izričit je u tome da ne želi da ga se spominje niti fotografira. Drugi pristaje razgovarati. Kaže zove se Boris.
- Za hladnijih dana znao sam ranijih godina odlaziti u Dom u Strossmayerovoj ulici gdje nam je bilo osigurano prenoćište. Išao bih i ovdje. Nema veze što je to u Podvinju. Imam bicikl pa mi i nije daleko. - priča nam Boris raspitujući se kako i gdje sklonište radi.
A sklonište, koje smo posjetili neposredno prije odlaska na Kolodvor, otvoreno je svaki dan od 20 sati navečer do sedam ujutro. Informaciju o njegovom otvaranju Grad je objavio 20. siječnja ove godine. - Od tada do danas ovdje su boravila dva korisnika. Od toga jedan samo jednu noć, a drugi je dolazio dvije tri noći za redom - govori nam Josip Zelihić, zaštitar zaštitarske službe Securitas koja je angažirana za poslove vezane uz prijem štićenika i osiguranje objekta.
- Ja sam ovdje od 20 sati i kada oni koji žele prenoćiti dođu ja uzmem njihove podatke, o svemu obavijestim svoju centralu te nakon njihovog povratnog poziva osobe odvedem u jednu od prostorija u kojima se nalaze kreveti - ispričao nam je Josip proceduru.
Krevete i posteljinu, u suradnji s Gradom Slavonskim Brodom osigurao je Crveni križ. - Jako često čujemo podatak da mi u Brodu službeno nemamo beskućnika, no u isto vrijeme, najčešće na Željezničkom kolodvoru ili u samom središtu grada, susrećemo ljude koji nemaju trajni smještaj. Stoga je ovaj objekt itekako nužan jer takvim osobama omogućava da umjesto što spavaju po javnim prostorima i na otvorenom, dobivaju mogućnost prenoćiti u urednom i čistom prostoru, u toplim sobama i krevetu s posteljinom - kazala nam je Mirjana Matanović ravnateljica Crvenog križa Slavonskog Broda, koji je uz Grad uključen u ovaj projekt kojeg će, sasvim sigurno, dio onih koji nemaju krov nad glavom koristiti. Posebice za hladnih zimskih večeri.
- Išao bih ja i večeras, smo ne znam moram li biti tamo točno u 20 sati ili mogu doći i malo kasnije? - pitao nas je Boris, koji kaže smještaj treba još neko vrijeme. No, nada se neće dugo imati potrebu za njim jer je, dodaje nam, našao posao. Ali dok si ne riješi pitanje trajnijeg smještaja rado bi otišao tamo spavati. - Kažete da imaju i kupatilo? - gotovo s nevjericom nas pita.
Ne znamo je li Boris tu večer i otišao u sklonište, ali ako jeste okupati se mogao. Naime, Grad je u Skloništu za beskućnike uredio šest prostorija sa po dva kreveta. Uz jedno zajedničko kupatilo s dvije tuš kabine, dva lavaboa, i dva WC-a, tu je i jedna dvokrevetna soba koja ima svoje kupatilo. - U Gradu službeno, prema trenutnim podatcima Centra za socijalnu skrb, na području njihove mjesne nadležnosti, nema evidentiranih beskućnika. No Grad Slavonski Brod u suradnji s Crvenim križem kroz prihvatilište kani najpotrebitijim osobama koje nemaju gdje spavati osigurati zadovoljavanje onih najosnovnijih životnih uvjeta - topao krevet, vodu, struju te hranu. - istaknuli su u Gradskoj upravi Slavonskog Broda.
Dakle, na Borisovo pitanje hoće li uz topli prostor, tuš i krevet imati i hranu odgovor je jasan. Za sada većina tih osoba koje nemaju gdje spavati imaju pravo na topli obrok u pučkoj kuhinji, a u dogledno vrijeme, kada se stvore i veće potrebe nije isključeno da će obrok dobiti i u samom skloništu na kojem je do sada već zamijenjen krov, ugrađena nova stolarija, izvedeni sanitarni radovi. U zgradi zahvaljujući prostoriji koja ima svoj sanitarni čvor postoji mogućnost odvajanja i onih koji su eventualno Covid pozitivni, što u situaciji pandemije koronavirusa u kojoj danas živimo, nije za zanemariti. O ostalim prednostima da ne i govorimo. Svjesni su toga, čini se, i oni s kojima smo pričali na Kolodvoru, a koji će, ako je suditi po onome što su nam kazali, itekako rado stolice i jakne te kolodvorski WC, zamijeniti tuširanjem u toploj vodi te krevetom, mekanim madracem, toplom dekom i jastukom. Tamo će im snivanje nekih ljepših dana kojima se nadaju biti sasvim sigurno puno udobnije.