3247
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Stanovnici Slavonskog Broda i dalje udišu zrak druge kategorije kada je riječ o količini lebdećih čestica i sumporovodika u zraku, kazali su predstavnici Državnog hidrometorološkog zavoda koji su danas boravili u Slavonskom Brodu.
Riječ je o podacima dobivenim na osnovu mjerenja provedenih u razdoblju od početka ove godine do 17. listopada.
Iz današnje prezentacije, koju je u Velikoj vijećnici zgrade Županijske uprave Brodsko-posavske županije održala Damjana Ćurkov iz Državnog hidrometeorološkog zavoda, jasno je kako je koncentracija lebdećih čestica u zraku posebno visoko izražena u mjesecima sezone grijanja, dakle negdje od listopada, studenog pa do travnja. Podaci su to koji ukazuju da, barem kada su u pitanju lebdeće čestice, glavni zagađivač nije Rafinerija nafte nego energetska siromašnost građana koji se u sve većem broju griju na drva. Činjenica da povećane koncentracije lebdećih čestica u znatnoj mjeri dolaze upravo od ložišta i gustog prometa otvara mogućnost djelovanja na domaćem terenu za postizanje bolje kvalitete zraka.
Iako se načelno slaže s tim podatkom pročelnica Županijskog upravnog odjela za zdravlje, Klara Šćuka, istaknula je kako nažalost u rješavanju tog problema u Županiji ovise o drugima.
Grad Slavonski Brod do sada je, kazao je dogradonačelnik Hrvoje Andrić, koji je bio nazočan današnjem sastanku u Županiji, učinio puno po pitanju energetske učinkovitosti zgrada škola i vrtića. No da bi se više učinilo po tom pitanju, kaže Andrić, treba stvoriti povoljnije uvjete za sufinanciranje energetske obnove fasada za građane. - Grad je to tražio od Fonda, ali nisu nam dozvolili. Ipak ustrajat ćemo u zahtijevu povoljnijeg subvencioniranja građana koji se odluče za energetsku obnovu fasada - istaknuo je Andrić.
Dok se to ne dogodi ostaje nam pratiti situaciju na terenu što, uz DHMZ, radi i Zavod za javno zdravstvo. Iako je Brodsko-posavska županija prva u zemlji po broju muškaraca oboljelih od svih vrsta raka, to se još uvijek ne može dovesti u izravnu vezu sa Rafinerijom. Zanimljiv je pri tome podatak kako je broj žena oboljelih od svih vrsta raka na području županije ispod državnog prosjeka. Dr. Ante Cvitković kazao je kako je povezanost između broja hitnih intervencija u dane povećanih koncentracija lebdećih čestica uočena, ali je jako mala.
Mala, ako ne već jako mala, je i smisao današnjeg okruglog stola koji je održan u sklopu projekta "Edukacija i osvješćivanje građana o kvaliteti zraka u Slavonskom Brodu". Projektu za kojeg je dobiveno miliijun kuna, da bi se građane putem medija informiralo kakva je trenutna situacija sa zrakom. Pitanje je što će se pomaknuti nabolje nakon ovoga sastanka. Poučeni ranijim brojnim sastancima, vjerojatno ništa. I zapravo je najbolju ocjenu kompletnog odnosa prema problemu zraka u Slavonskom Brodu, od prvog dana do danas, dao Ante Nikolaš, tajnik udruge Eko integral istaknuvši kako konstatiranje stanja bez provedbe dogovrenog nema smisla.
- Mi stalno nešto konstatiramo, a ništa ne provodimo. Ovakve edukacije su dobre, ali moraju biti istinite, stručne i korektne te voditi ka rezultatu, a ne općenitoj priči - poručio je uz ostalo dr. Nikolaš.
Molim gospodu župana i dožupane da političkim vezama (HDZ, ista su stranka) lobiraju za čist zrak u SB!!!! Imamo ljude na državnoj vlasi iz SB i čini mi se da su zaboravili na naš grad (naravno njihov nije jer su... Prikaži sve rođeni u BiH) ali nisu zaboravili na osobne interese!!!!!!! Sramite se!!!!