SLAVONSKI BROD - U borbi s problemom zagađenog zraka Grad Slavonski Brod poduzima brojne aktivnosti. Uz već dobro poznate napore na poticanju države u rješavanju problema sa susjednom Rafinerijom, kao jednim od najvećih zagađivača zraka na ovim prostorima, u Gradskoj upravi poduzimaju i aktivnosti koje sami mogu potaknuti i inicirati s konačnim ciljem čišćeg zraka.
Jedna od tih aktivnosti jeste i energetska obnova zgrada vrtića. Slavonski Brod, kao grad prijatelj djece, zaključno s 30. siječnjem ove godine i završetkom radova na zgradi DV "Maslačak" u Podvinju, ima energetski obnovljene sve dječje vrtiće.
U sklopu projekata obnove radilo se na postavljanju toplinske izolacije zidova, stropova, podova i krova, zamjeni vanjske stolarije, sustavu grijanja i energetski učinkovitog sustava hlađenja. Na taj način, osim boljih uvjeta za rad s djecom i njihov boravak u vrtiću, stvarani su i uvjeti kvalitetnijeg grijanja i hlađenja, a samim tim i manje emisije štetnih tvari u zrak. Grad Slavonski Brod je i kod gradnje tri nova vrtića vodio računa o tome, baš kao što će to činiti i kod novog vrtića u Kažotićevoj ulici, čija je izgradnja nedavno počela.
„Prije pet godina krenuli smo s projektima energetske obnove gradskih dječjih vrtića u našem gradu. Željeli smo bolje uvjete predškolskog odgoja za djecu koja odrastaju u Slavonskom Brodu i danas smo u tome u potpunosti uspjeli. Naime, uz izgradnju novih vrtića, energetski smo obnovili sve postojeće vrtiće u gradu. Kroz sve ove projekte omogućili smo i značajne uštede u potrošnji toplinske energije, a kvalitetnijim sustavom doveli smo i do smanjenja CO2 u zrak - izjavio je gradonačelnik Mirko Duspara.
Iako je svako smanjenje itekako dobro došlo, ipak se može i mora napraviti još. Naime, Brođani udišu zrak druge kategorije kada su u pitanju lebdeće čestice, što je posebno izraženo, pokazala su istraživanja DHMZ-a, u zimskom razdoblju u sezoni grijanja. Naime, da bi se emisija lebdećih čestica u zrak smanjila brojna kućanstva trebala bi prijeći na plinsko grijanje. Nažalost u Slavonskom Brodu se događa upravo suprotno. Zbog loše socioekonomske slike sve veći broj kućanstava koja imaju uveden plin, vraća se grijanju na drva. Neki si čak pomažu dovozom ugljena iz Bosne. Znajući za sve to, Grad je nadležnim institucijama u više navrata uputio dopis u kojem ih traže "utvrđivanje posebnog statusa građana Slavonskog Broda u nizu javnih natječaja vezanih uz energetsku obnovu".
Uvjereni su u Gradskoj upravi kako bi se na energetsku obnovu stanova i kuća odlučilo puno više građana kada bi se našli u kategoriji onih kojima se iz EU fondova obnova fasada i zamjena starih ložišta na kruta goriva s prirodnim plinom, sufinancira s 85 do 100 posto ukupnih izdataka. Iako su navedene institucije pokazale razumijevanje za probleme građana Slavonskog Broda, izostala je konkretna akcija pomoći istima.