SLAVONSKI BROD - Mada portal SBplus nije na popisu medija kojima je plaćeno praćenje rada i djelovanja Regionalnog centra za gospodarenje otpadom „Šagulje", iz uvjerenja kako je to od interesa za širu javnost i naše čitatelje, neumorno analiziramo sve vezano za trgovačko društvo koje je brodsko-posavska Županijska skupština osnovala davne 2010. godine, ali koje - ni 12 godina kasnije - nije materijalizirano.
Javnosti je napokon dostupno 'Izvješće o radu Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Šagulje d.o.o. za 2021. godinu', sastavljeno u ožujku 2022..
Osim nabrajanja svega onoga o čemu čitamo već duže od desetljeća, a što bi trebalo sačinjavati kompleks Centra koji će u cijelosti biti izgrađen tek za koju godinu (kompostana, sortirnica, odlagalište, postrojenja, skladišta,...), Izvješće donosi i popis „Provedenih aktivnosti u 2021. godini".
Među njima su: korigiranje i predaja dokumentacije Studije izvedivosti, predaja i prihvaćanje Idejnog rješenja, Idejna rješenja za pretovarne stanice, predavanje Idejnog projekta, završavanje i predaja Studije utjecaja zahvata na okoliš, održavanje prve Konferencije Povjerenstva za procjenu utjecaja na okoliš, Javni uvid u dokumentaciju Studije, javna rasprava i javno izlaganje, dostavljanje Izvješća o toj raspravi, priprema terena, izrada geodetskih projekata za Kutinu, Pakrac, Požegu, Novsku i Slavonski Brod, različiti sastanci,...
Kako nije bilo komentara niti primjedbi na Studiju utjecaja na okoliš RCGO Šagulje, očekuje se druga sjednica Povjerenstva i konačni završetak izrade dokumentacije potrebne za ishođenje lokacijske dozvole za RCGO.
Uistinu, ekipa RCGO-a trenutno se 'guši' u papirologiji, no i dalje ostaje nejasno zašto ništa od toga nije rješavano prethodno desetljeće, odnosno, zašto se toliko žurilo s osnivanjem trgovačkog društva i postavljanjem nekoga na direktorsku poziciju ako je bilo dobro poznato da jedan takav Centar neće biti izgrađen još dugo.
- Slijedom iznesenih pokazatelja, možemo zaključiti da je RCGO Šagulje d.o.o. nastavilo s provođenjem efikasnijeg upravljanja poslovnim procesima koji su izrazito zahtjevni kod navedenog projekta. Iako je 2021. godina bila izuzetno izazovna, ponajprije zbog pandemije uzrokovane virusom COVID-19, a i potresom razrušenih jedinica lokalne samouprave u obuhvatu Centra, projektni tim je bez zastoja obavljao sve povjerene zadatke. Za izradu cjelokupne studijsko-projektne dokumentacije, povučena su bespovratna sredstva te Osnivači Društva nemaju troškova za istu. U 2021. godini, rezultat poslovanja je 518 kuna, ali je iz prikazanih podataka razvidno da je i dalje stabilno poslovanje društva, uz svu navedenu problematiku. - zaključio je u Izvješću fizički nepostojećeg Centra, direktor Josip Grgić. Nedostaje, rekli bismo, tek rečenica „Srećom da sastavnice Centra još nisu izgrađene jer bi ih u određenim dijelovima obuhvata možda uništio potres.".
Podsjetimo, prosječna neto plaća predsjednika Uprave Josipa Grgića, dipl.ing.stroj., u 2020. godini iznosila je gotovo 11 tisuća kuna (preciznije, 10.948 kuna). Na direktorskoj je poziciji od 2013. godine.
Ističemo još jednom, u 2021. godini, rezultat poslovanja, odnosno, neto dobit je bila 518 kuna, a od triju županija Centar je dobio subvencije u iznosu od 1,5 milijuna kuna (od čega - 765 tisuća kuna od Brodsko-posavske županije).
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -