2607
Prikaza
0
Komentara
NOVA GRADIŠKA - Dok vijećnici Županijske skupštine Brodsko-posavske županije i Gradskog vijeća Slavonskog Broda, zbog prostornih razloga, sjednice u vrijeme epidemije koronavirusa održavaju elektronskim putem, u Novoj Gradiški zasjedaju kao i do sada. U Gradskoj vijećnici u kojoj, na sreću, ima dovoljno prostora kako bi vijećnici mogli poštivati sve propisane epidemiološke mjere. Tako je, nakon ljetne stanke, ovoga utorka održana 23. sjednica novogradiškog Gradskog vijeća koja je započela, uobičajeno, Aktualnim satom.
Željko Bešlić (HDZ), na 23. sjednici Vijeća ponovno je aktualizirao pitanje dugovanja tvrtke DING prema novogradiškom Industrijskom parku.
– Tvrtka Industrijski park je 26. siječnja 2018. godine s tvrtkom DING NG drvo, Gradom Nova Gradiška i tvrtkom FIMA sklopila Sporazum kojim se utvrđuje da je DING d.o.o. kao zajmoprimac od zajmodavca Industrijski park uzeo iznos od 2,5 milijuna kuna. Ovim Sporazumom se tvrtka FIMA obvezuje zajmodavatelju u cijelosti vratiti iznos od 2,5 milijuna kuna s počekom od godinu dana u ratama od 250 tisuća kuna godišnje. Dospijeća rata su 31. ožujka, 30. lipnja,30. rujna i 31. prosinca tekuće godine. Do sada smo mi kao tvrtka Industrijski park poslali šest zahtjeva za povratom u iznosu od 62 tisuće 500 kuna. Stanje duga na dan 1. rujna je 375 tisuća kuna. - odgovorio je Ivan Galić, novi direktor Industrijskog parka.
- Kažu Amerikanci "The Show must go on". Gospodine gradonačelniče, ovaj dečko nije bio 2017. godine direktor, a sada ste ga gurnuli u prvi red. A te 2017. godine ste nas obmanuli i slagali jer mi definitivno nismo znali za dug od 2,5 milijuna kuna. Ako je bio toliki Vi ste nas trebali obavijestiti o tome. Iako, vjerojatno i da smo znali za toliki iznos duga donijeli bismo također odluku o pomoći revitalizaciji tvrtke. No, moramo isto tako znati da drvna industrija DING Nova Gradiška cijelo vrijeme u radnom odnosu ima 90 zaposlenih. Porez od nekretnina je plaćen Gradu Nova Gradiška u iznosu od 275 tisuća kuna 2018. godine, komunalne i vodne naknade su isplaćene u visini od 226.300 kuna. Ja koliko znam, sve jedinice lokalne samouprave su pomogle svojim gospodarstvenicima, mi ni jednom kunom to nismo napravili. Da ne budemo destruktivni ponudimo rješenje, dogovorimo se koliko ljudima da oprostimo, odnosno da za 90 radnika i članove njihovih obitelji osiguramo egzistenciju - kazao je Bešlić naglasivši kako će u suprotnom ljudi koji rade tamo otići u inozemstvo.
– Dug od 2,5 milijuna kuna zadire u davnu prošlost u vrijeme upravljanja Gradom gradonačelnika Josipa Vukovića i Željka Bigovića. Mi kao Gradska uprava, vi kao vijećnici, ja kao gradonačelnik, predsjednica ovoga Vijeća - s tim nemamo ništa. Mi smo takvu situaciju zatekli. Sve što radimo je transparentno i sve su informacije bile dostupne javno. Ne vidim razlog da nam sada netko priča da nešto nije znao. Grad je preko Industrijskog parka posudio DINGU 2,5 milijuna kuna kojih nitko nikada nije vratio. I Vi sada tražite da mi to ovdje aboliramo. Pripremite ovu točku za sljedeću sjednicu Gradskog vijeća, raspravite o tome i donesite takvu odluku. To neće biti moja, nego Vaša odluka. Odluka da nekoga knjigovodstveno oslobađamo tereta od dva i pol milijuna kuna. Ako vi takvu odluku donesete ja ću biti sretan čovjek. - poručio je gradonačelnik Nove Gradiške Vinko Grgić, osvrnuvši se, pri tome, i na izjavu vijećnika Bešlića kako Grad nije pomogao svojim gospodarstvenicima. Grgić je tu opasku odbacio, podsjetivši kako je Nova Gradiška jedini grad koji je, primjerice, ugostitelje oslobodio poreza na potrošnju pića za cijelu godinu, za razliku od drugih gradova koji su to učinili na tri mjeseca. Odgovarajući na primjedbu s početka izlaganja vijećnika Bešlića, kako je Grad 'u vatru' gurnuo direktora koji u vrijeme posudbe nije bio na funkciji, Grgić je istaknuo kako je sasvim logično da o trenutnoj situaciji odgovara za to zadužena osoba koja je upoznata s cijelim tijekom događanja. - Ako Vi želite, mi možemo ovdje dovesti i sve prethodnike pa da odgovaraju na upite - poručio je gradonačelnik Grgić.
Hoće li se točka dnevnog reda s prijedlogom oprosta dugovanja DING-u naći na sljedećoj sjednici Gradskog vijeća Nove Gradiške ostaje vidjeti.
Kreću s izgradnjom pročistača otpadnih voda i bazena?
A jučerašnja sjednica, nastavljena je pitanjem vezanim uz projekt fotonaponske elektrane BIOSOL. - Dokle se stiglo s tim projektom? - pitao je SDP-ov Franjo Kikić. – Prošli su tjedan otvorene ponude, zaključena javna nabava i vjerujem da ćemo kroz sljedećih mjesec dana potpisati ugovor o izvođenju radova – odgovorio je gradonačelnik Grgić.
SDP-ovog vijećnika Marijana Radića zanimalo je kada će početi radovi na izgradnji pročistača otpadnih voda u Prvči. Prema onome što mu je odgovorio gradonačelnik u tijeku je recenzija projekta, potrebno je ishoditi građevinsku dozvolu a početak radova očekuju krajem listopada ove godine. Bude li sve teklo prema planu nakon 18 mjeseci projekt bi trebao biti realiziran u cijelosti. Još jedan projekt čiji se početak radova uskoro očekuje jeste i projekt Gradskih bazena koje Novogradiščani s nestrpljenjem očekuju. Natječaj za javnu nabavu je raspisan, a tijekom rujna trebao bi biti zaključen i ugovor o gradnji.
HDZ-ova Ljiljana Ptačnik ponovno je upozorila na neprimjerene uvjete prigodom održavanja sahrana u ljetnim mjesecima te apelirala na tvrtku „Ekokong” da „pomakne” termine na kasnije sate. Također, još jednom je apelirala da se uredi gradska mrtvačnica i prostor oko nje. – U sljedećem Proračunu osigurat će se sredstva i za ovu namjenu, projektna dokumentacija je spremna, sporna je bila kupovina dvije kuće u blizini – odgovorio je gradonačelnik Grgić.
SDP-ov Igor Babić apelirao je na postavljanje kamere za nadzor brzine u Ulici kralja Zvonimira, na što mu je gradonačelnik Grgić odgovorio kako će ona biti postavljena, i to ne samo u Zvonimirovoj nego najvjerojatnije i u Ulici Ivana bana Mažuranića.
Predsjednica Kluba vijećnika HDZ-a Ljiljana Lukačević postavila je pitanje prodaje imovine u vlasništvu Grada. Kako je istaknula, vidljivo je da je do sada prodano imovine u vlasništvu Grada u iznosu od 9,5 milijuna kuna, a samo ove godine planira se prodati imovina u vrijednosti 16 milijuna kuna. - Četvrtina tih planiranih prodajnih sredstava namijenjena je realizaciji ideje o izgradnji staklene gradske vijećnice i uređenju petog kata Gradske uprave, projekata u vrijednosti sedam milijuna kuna. Diskutabilno je treba li u vrijeme epidemije koronavirusa i kolapsa gospodarstva ići s takvim projektom. Uz to, vidljiv je znakovit porast rashoda za zaposlene koji su se u tri godine povećali za 38 posto. Opće je poznato da se radi o novim zapošljavanjima na teret gradskog Proračuna, postavljam vam pitanje koliko je novozaposlenih osoba od početka vašeg mandata u gradskim tvrtkama i ustanovama – upitala je.
– Kada je u pitanju imovina Grada, prodali smo imovine u iznosu od pet milijuna kuna. S druge strane, donijeli smo prihode u iznosu od 23 milijuna kuna. Ove godine smo na prodaju stavili puno nekretnina. U ovom trenutku smo na milijun i pol kuna od prodaje nekretnina, također potpisan je ugovor za prodaju 37 ha zemljišta u Industrijskom parku u vrijednosti preko devet milijuna kuna.
Što se tiče gradske vijećnice, tender za ovaj projekt iznosi 4,4 milijuna kuna netto. S jednim dijelom projekata smo stali zbog situacije s epidemijom koronavirusa, ali ono što smo započeli moramo završiti. S obzirom na evidentan pad BDP-a, slabije punjenje Proračuna, jedan dio projekata nećemo moći realizirati.
Vezano uz pitanje zapošljavanja, u vašem mandatu ste spustili plaće zaposlenicima za 20, 30 posto. Mi smo ih podigli, jer ne bismo to radili da nemamo rezultata. Ljude moramo nagraditi i imati zadovoljnog radnika. Ako me pitate za tri milijuna kuna i nastaloj razlici, reći ću vam da se radi o transferiranim sredstvima za projekt „Zaželi”. Do sada smo imali 50 zaposlenih, sada ćemo ih imati 60. Također, želim naglasiti da je moja plaća u ovom gradu nula kuna u posljednjih godinu dana. Sredstva su preusmjerena za stipendiranje učenika i studenata. Grad trenutno stipendira 45 učenika i studenata – odgovorio je gradonačelnik Grgić.
HDZ-ov Tomislav Bećirević tijekom svog vremena za vijećničkom govornicom upozorio je kako je ove pedagoške godine u Dječji vrtić ostalo neupisano čak 70 mališana. To da je riječ o problemu koji treba rješavati, složio se i gradonačelnik Grgić. Istaknuo je kako u Mjesnom odboru Jug jednu građevinu parcelu planiraju prenamijeniti za vrtić. – Upis djece u vrtić jest problem koji ćemo nastojati što prije riješiti. Treba istaknuti da su cijene vrtića snižene sa 600 na 500 kuna, Grad sufinancira sto kuna, no ne možemo sve preko noći – odgovorio je gradonačelnik.
Gradsku vijećnicu Vesnu Đapić zanimalo je dokle se stiglo s projektom CEKOM i Tehnološkim inkubatorom te Sportskim centrom Slavča. – Tehnološki inkubator je otvoren prije dva tjedna, što se tiče poduzetničke infrastrukture, sljedeći tjedan ide asfaltiranje kilometra ceste u Industrijskom parku, očekuje se zaključenje ugovora za fotonaponsku elektranu. Raspisan je natječaj za javnu nabavu za projekt CEKOM, na Sportskom centru Slavča obnovljeni su teniski tereni, u tijeku su završni radovi na zdravljaku. Također, kandidiran je i projekt boćališta na ovom prostoru – najavio je gradonačelnik Grgić odgovarajući na pitanje vijećnice tijekom Aktualnog sata čiji cijeli tijek možete u cijelosti pogledati u priloženom video zapisu.