/ 39
4020
Prikaza
5
Komentara
SLAVONSKI BROD - Prije šest mjeseci objavili smo članak pod naslovom Vodi li Grad dovoljno brigu o Stadionu kraj Save? u kojem smo analizirali ulaganja Grada u taj stadion tijekom zadnje četiri godine. Motiv za pisanje bilo je katastrofalno stanje južne ili glavne tribine na sportskom objektu na kojem je domaćin NK Marsonia. Iz fotografija, koje smo tada objavili, bilo je vidljivo u koliko je lošem stanju bila ta tribina.
Iako je Grad Slavonski Brod uložio više od 120 milijuna kuna u gradsku sportsku infrastrukturu tijekom zadnjih deset godina, dojam je bio kako je Stadion kraj Save ostao uskraćen za ozbiljnije zahvate. Pisali smo, tada, kako je u posljednje 3,5 godine Grad uložio oko 1,3 milijuna kuna u Stadion kraj Save. S 413 tisuća kuna sanirano je krovište na južnoj tribini, a u uređenje svlačionica, sanitarnih čvorova za igrače i suce, kotlovnice i dio fasade uloženo je 370 tisuća kuna. Izgrađena je i nova ograda oko stadiona u vrijednosti od 593 tisuća kuna. Pri kraju je bila i realizacija investicije vrijedne 9,5 milijuna kuna u objekt za brodske kajakaše i kanuiste, kao sastavni dio budućeg kompleksa Stadiona kraj Save.
Unatoč navedenim ulaganjima, prvi, drugi i svaki sljedeći dojam o "horor" izgledu južne tribine stadiona Marsonije navodio je na zaključak kako Grad ne vodi dovoljno brigu o svojoj imovini jer je stanje stolica na toj tribini ugrožavalo sigurnost gledatelja, posebice onih najmlađih.
Damir Klaić, pročelnik brodskog Upravnog odjela za graditeljstvo, u lipnju 2018. godine, za SBplus je kazao:
- Što se tiče samih sjedalica na južnoj tribini, ne bi trebao biti problem zamijeniti ih, ali prvo moramo postaviti novi završni vodootporni sloj na tribini, a tek potom nove sjedalice. Trošak bi bio veći od 10 eura po sjedalici jer je potrebno osigurati nepropusnost podloge sjedalica prije njihove ugradnje koja, ustvari, predstavlja ravni prohodni krov. Konačno, to se može i privremeno zakrpati, ali uređenje te južne tribine je jedna od faza izgradnje novoga stadiona i ono se mora izvršiti sukladno standardima UEFE i njihovoj kategorizaciji koja će omogućiti odigravanje i međunarodnih utakmica. Grad planira naručiti projekt igrališta s umjetnom podlogom za trening jer su i adekvatni tereni jedan od uvjeta za licenciranje klubova. Zaključno, nekome sa strane dinamika ulaganja može biti spora, ali činjenica je da Grad ulaže u svoje sportske objekte, bilo da se radi o održavanju ili o modernizaciji, sukladno svojim mogućnostima.- zaključio je pročelnik.
Krajem listopada ove godine Grad je krenuo u uređivanje južne "horor" tribine Stadiona te su o tome javnost izvijestili i na svojoj službenoj web stranici: "Ovih dana započeli su radovi na uređenju postojećih tribina na Stadionu na Savi u vrijednosti od 440.860 kuna. Projektom je obuhvaćeno postavljanje novih sjedala za gledatelje, izrada tunela za izlazak igrača na teren, montiranje novih kućica za rezervne igrače i delegate te ugradnja novog pulta u VIP loži. Sanirat ćemo i oštećenja na postojećoj podlozi tribina, prilazna stepeništa te ćemo urediti postojeću metalnu ogradu", izvjestio je Grad Slavonski Brod 29. listopada 2018.
SBplus je o novom uređenju stadiona pisao 22. studenoga, kada je naš suradnik Ivan Salantić donio fotografije renovirane južne tribine s novo postavljenim sjedalicama.
Ovih dana obišli smo Stadion kraj Save s ciljem usporedbe trenutnog stanja s onim od prije šest mjeseci. Ono što je pročelnik Klaić govorio u lipnju 2018. to je i realizirano. Postavljen je novi završni vodootporni sloj na tribini, a potom i oko 600 novih sjedalica. Uređena je ograda na tribini, zamijenjene su kućice na igralištu te tunel za igrače.
Naravno da ulaganja u stadion nisu gotova. Zbog toga je Grad u 2019. godini predvidio više od četiri milijuna kuna za izgradnju istočne tribine, ali i neka manja ulaganja mogu puno značiti. Na primjer, potrebno je osigurati toalet za posjetitelje, dodatne svlačionice i reflektore za trening. Također, postavljanjem tri do četiri video kamere, posebice na južnoj tribini, osigurala bi se kvalitetnija i dugoročnija zaštita gradske imovine, ali i samih posjetitelja.
Na kraju, je li Grad odlučio u Stadion uložiti pola milijuna kuna zahvaljujući i pisanju SBplus-a, ili je to posljedica redovne brige o stanju gradskih sportskih objekata, manje je važno. Puno važnije je da sada gledatelji mogu uživati u znatno većoj sigurnosti i komforu na obnovljenoj tribini nego što je to bilo ranije. Sada ta tribina izgleda pristojno te se ni Marsonija ni Grad više ne moraju stidjeti pred sportskim delegacijama koje dolaze na Stadion kraj Save.
Ovim prilogom, ustvari, odgovaramo na pitanje postavljeno prije šest mjeseci: Vodi li Grad dovoljno brigu o Stadionu kraj Save?. Mada uvijek može više i bolje, temeljem viđenog, slobodno možemo kazati: Grad vodi primjerenu brigu i o tom svom sportskom objektu.
Ma ebes to, to je krpanje i krparenje neceg sto je staro 50 godina. Ko Dinamo sto je silne novce ulupo u Maksimir a svejedno je stadion derutan. Ako vec ulazes, srusi tu staru olinjalu tribinu i napravi novu. Kad... Prikaži sveKad je stadion Amatera mogao dobit novu tribinu, mogao je i ovaj. Jednu tribinu grad, jednu Suker nekidan obecao pa ce to vec na nesto licit kroz par godina. Ovo je cirkus.