SLAVONSKI BROD - Kako bi se pomoglo roditeljima s područja Slavonskog Broda te kako bi se omogućili što bolji uvjeti života za djecu i mlade, Grad već godinama ulaže značajna sredstva u projekte i mjere s ovog područja. Tako je, primjerice, Slavonski Brod od prošle godine značajno povećao iznos pomoći za novorođenčad pri čemu ona za prvo dijete iznosi čak 7.500 kuna, od čega je 5.000 kuna u opremi. Naravno, riječ je o pronatalitetnoj mjeri koju je Slavonski Brod uveo među prvima u Hrvatskoj. Također, nastojalo se što više pomoći i svim ostalim budućim roditeljima pa je iznos novčane naknade za drugo dijete povećan na 3.500 kuna, a za treće i svako iduće na 5.000 kuna. Svim roditeljima koji su tijekom 2018. godine ostvarili pravo na jednokratnu novčanu pomoć za novorođenče krajem godine isplaćene su i „božićnice" u iznosu od 750,00 kuna.
Kroz ove mjere Grad nastoji omogućiti svakom prvorođenom djetetu s područja Slavonskog Broda jednake uvjete na početku života, bez obzira na financijske mogućnosti obitelji, a njih će - poručuju iz Grada - nastaviti provoditi i tijekom ove godine za što je proračunom predviđen iznos od 2,6 milijuna kuna.
Uz to, Grad Slavonski Brod subvencionira cijenu vrtića za oko 1.300 polaznika s područja grada. Najviša cijena koju roditelji plaćaju za vrtić, ovisno o visini primanja, iznosi 630 kuna, dok je tržišna cijena polaska vrtića 1185 kuna. Pri tome se cijena umanjuje za 30 posto za drugo dijete koje je polaznik gradskih vrtića te 50 posto za treće te svako sljedeće dijete. Kako bi roditelji i djeca bili zadovoljni uvjetima u gradskim vrtićima u posljednjih devet godina samo za izgradnju i obnovu dječjih vrtića izdvojeno je preko 25 milijuna kuna. Tako je do sada izgrađeno preko 3.000 kvadrata novog vrtićkog prostora, a energetski su obnovljeni svi postojeći gradski dječji vrtići.
Kada je riječ o gradskim osnovnim školama, u novoj školskoj godini je osigurana besplatna prehrana za 1.520 učenika uz pomoć bespovratnih europskih sredstava kroz projekt „Lunchbox". Uz to, Grad je tijekom prošle godine izdvojio i 1,1 milijun kuna za financiranje školskih udžbenika učenika gradskih osnovnih škola. Upravo kako bi se pomoglo što većem broju zaposlenih roditelja, zahvaljujući inicijativi Grada, od 2017. godine u svim gradskim osnovnih školama je dostupan i program produženog boravka. Također, u posljednjih 14 godina nadograđene su dvije gradske osnovne škole, izgrađene četiri moderne školske-sportske dvorane, obnovljen je prostor u brodskoj Tvrđavi u kojem je danas smještena Glazbena škola, a sredstva su uložena i u energetsku obnovu škola. Ukupna vrijednost ovih projekata je 62 milijuna kuna, a ulaganja u bolje uvjete obrazovanja nastavljaju se i u ovoj godini. Naime, Grad je prema Ministarstvu graditeljstva prijavio projekt energetske obnove OŠ „Antun Mihanović" za koji je odobreno sufinanciranje u iznosu od 6,1 milijun kuna te OŠ „Blaž Tadijanović" u Podvinju za odobreno 3,9 milijuna kuna bespovratnih sredstava.
I u ovoj školskoj godini Grad je osigurao učenicima s posebnim potrebama pomoć asistenata u nastavi kroz projekt „Helping". Kako bi se pomoglo najranjivijim skupinama, kroz pola milijuna kuna vrijedan projekt „Krenimo zajedno II" uključen je i veći broj romske djece u program predškolskog odgoja, a kako bi im se pomoglo da steknu i zadovoljavajuću razinu obrazovanja, Grad je inicirao i novi projekt „Win-Win", za koji je odobreno 1,6 milijuna kuna bespovratnih sredstava.
S ciljem poboljšanja pedagoškog standarda te unaprjeđenja uvjeta informatičkog obrazovanja osnovnoškolaca, 2017. godine informatičke učionice svih gradskih osnovnih škola su opremljene novim računalima, a kako bi se potaknula navika čitanja kod osnovnoškolaca te kako bi se osiguralo da sve školske knjižnice imaju potpunu knjižničnu građu, Grad je osigurao i ukupno 4069 novih knjiga za lektiru za sve osnovne škole.
Grad već godinama ulaže značajna sredstva i u područje sporta, s posebnim naglaskom na djecu i mlade. Tako je u posljednjih četrnaest godina za projekte s područja sporta iz gradskog proračuna izdvojeno gotovo 130 milijuna kuna. Uz nove školske-sportske dvorane, obnovljene i izgrađene nogometne stadione, Gradske bazene i skate park, i brodski kajakaši i kajakašice će uskoro imati na raspolaganju novi moderan prostor. Slavonski Brod je grad u kojem živi sport što dokazuje i podatak od oko 3.000 mladih sportaša i sportašica, organiziranih u 40 sportskih grana i 112 sportskih udruga čiji rad Grad financijski pomaže, a koji svake godine ostvaruju odlične rezultate.
Proračunska sredstva izdvajaju se i za rad udruga za djecu na području Slavonskog Broda, bilo da je riječ o likovnim izložbama, literarnim i drugim natjecanjima, učenju o kulturi i povijesti grada ili manifestacijama poput Dječjih svečanosti „U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić" zbog kojih Slavonski Brod svake godine u travnju posjeti nekoliko tisuća djece i mladih i iz drugih krajeva Hrvatske.
Kroz sve ove projekte i mjere Grad nastoji omogućiti što bolji uvjeti života za djecu i mlade u Slavonskom Brodu, pri čemu ih se istovremeno uči zdravom načinu života, bavljenju sportom, zaštiti okoliša, razvijanju kreativnosti i talenata, toleranciji i drugim važnim pitanjima koja će jednog dana kada budu odrasle osobe doći do izražaja. Upravo zbog toga što nemaju sve obitelji jednake financijske mogućnosti, na ovakav način - poručuju iz Gradske uprave - nastoje smanjiti te razlike i pomoći što većem broju roditelja i djece.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
babycream11.01.2019. u 19:57
Tolike silne novce ste zdrobili a Klasije su još uvijek pod ključem. Nadam se da će se napokon netko udostojiti i objasniti ljudima i nama koji smo godinama koristili dotične sportske terene, zbog čega u vrijeme radnog vremena koje je... Prikaži sve vidljivo istaknuto na ulaznim vratima objekta rastjeruju djecu koja bi htjela igrati nogomet ili košarku? Zbog čega reflektori ne gore po noći za sve rekreativce i klince željne sporta i druženja? Ne koriste samo rekreativci te terene. Često sam vidio klince koji izlaze iz škole Hugo Badalić kako odlaze na tribine i tamo uče i ponavljaju gradivo za školu....Ovim putem molim zadužene za taj sportski objekat da objasni zašto Klasije više nisu “friendly” prema brođanima. Ljudi koji žive u ovom dijelu grada to su najbliži sportski tereni. Pa zar bih trebao ići na Hebrang, Livadu ili ne znam gdje...
-