SLAVONSKI BROD - Prema posljednjim podatcima, iz ožujka ove godine, kada je u pitanju slavonskobrodska Opća bolnica, u tijeku je 18 sporova koji se vode radi naknade štete dok se za isplatu razlike plaća vodi 101 sudski postupak zdravstvenih djelatnika. Među tim stotinu i jednim postupkom jesu i tužbe liječnika novogradiške bolnice, a koje se odnose na razdoblje dok su ove dvije bolnice bile spojene.
"Što se tiče tužbi liječnika, odnosno zdravstvenih radnika za isplate razlike u plaći još nije konačno donesena odluka na čiji teret i kako će biti osigurana sredstva za isplatu za te predmete. Zdravstvene ustanove nemaju utjecaj na način obračuna plaća putem COP-a."
"Tijekom 2019. godine riješeno je ukupno sedam sudskih sporova, od kojih šest u korist Opće bolnice "dr. Josip Benčević", dok je u jednom sporu isplaćena naknada štete temeljem sudske nagodbe. Croatia osiguranje kao umiješač na strani bolnice isplatila je direktno tužitelju iznos od 75 tisuća kuna po polici osiguranja iz odgovornosti. U predmetima presuđenima u korist Bolnice, pojedini tužitelji su ukupne troškove isplatili po pravomoćnosti presude, a za naplatu troškova nastalih za vrijeme vođenja parnica, koji nisu isplaćeni po pravomoćnosti presuda, bolnica je pokrenula ovršne postupke. Ukupan iznos potraživanja Bolnice s osnova parničnih i drugih troškova nastalih vođenjem sudskih postupaka za 2019. godinu iznosi oko 230.000 kuna bez kamata.", za SBplus odgovorio je ravnatelj slavonskobrodske Opće bolnice, dr. Josip Samardžić.
Pitali smo ga, i kako bi se, ukoliko bi pravomoćne presude u aktivnim sporovima išle u korist tužitelja, to odrazilo na poslovanje bolnice, odnosno bi li iznos koji u tužbama bolnica potražuje, u slučaju pravomoćnih presuda u njenu korist, mogao anulirati ili bar ublažiti postojeću situaciju?
"Nezhavalno je prejudicirati bez pravomoćnih presuda. Što se tiče tužbi liječnika, odnosno zdravstvenih radnika za isplate razlike u plaći još nije konačno donesena odluka na čiji teret i kako će biti osigurana sredstva za isplatu za te predmete. Zdravstvene ustanove nemaju utjecaj na način obračuna plaća putem COP-a. Vezano uz moguće isplate po osnovi naknade štete, zdravstvene ustanove imaju police osiguranja iz odgovornosti pa se određeni dio osigurava iz tog izvora, a preostali dio se isplaćuje iz vlastitih sredstava bolnice što u svakom slučaju ima određene posljedice, jer je riječ o sredstvima koja su namjenska i koriste se za nabavku opreme, aparata i slično.", pojasnio je dr. Samardžić.
Prema financijskim izvještajima i popisu sudskih sporova u tijeku za prošlu, 2019. godinu, ukupni iznos glavnice u slučajevima naknade štete i nepravomoćne presude i tužbe djelatnika iznosi 11.678.650,06 kuna. Kada su u pitanju tužbe djelatnika za razliku plaća iz dežurstava 55 tužitelja potražuje glavnicu u iznosu od 1.195.214,11 kuna, dok 40 tužitelja, također na ime razlike plaća iz dežurstava, tuži bolnicu za ukupni iznos glavnice od 929.311,04 kuna. Pojedinačni iznosi glavnice traženih iznosa su od pet do 100 tisuća kuna, a procijenjeno vrijeme završetka sporova kraj ove, 2020. godine. Ono što svakako treba, ovom prilikom istaknuti jeste da su djelatnici bolnice, bez obzira na svoja potraživanja za razliku plaća iz dežurstava, svoj posao cijelo ovo vrijeme, a posebice za trajanja epidemije koronavirusa obavljali maksimalno profesionalno na korist pacijenata.
Ideja za pisanje ovog članka i njegov sadržaj autorsko su djelo i intelektualno vlasništvo portala SBplus. Zbog toga, ni ideju niti sadržaj nije dopušteno prenositi bez odobrenja i navođenja izvora.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -