SLAVONSKI BROD - Uz izvješća o prošlogodišnjem radu i poslovanju domova zdravlja na području Brodsko-posavske županije, Zavoda za hitnu medicinu, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo i Ljekarne Slavonski Brod, na dnevnom redu druge sjednice Županijske skupštine koja će biti održana u ponedjeljak, naći će se i izvješća o poslovanju i radu bolnica u Novoj Gradiški i Slavonskom Brodu tijekom pandemijske 2020. godine.
Izvješće slavonskobrodske zdravstvene ustanove pokazuje kako je, tijekom 12 mjeseci prošle godine, Opća bolnica „Dr. Josip Benčević" ostvarila ukupne prihode od gotovo 335 milijuna kuna, dok su rashodi iznosili nešto više od 367 milijuna kuna.
Najznačajniju stavku u strukturi rashoda, pritom, činile su plaće zaposlenika - 58,59 posto ukupnih rashoda. Brodska bolnica trenutno zapošljava 1177 osoba - 903 zdravstvena djelatnika i 274 administrativno-tehnička.
Manjak prihoda i primitaka u iznosu od 32 milijuna kuna pojašnjen je neizvršenjem financijskih obveza prema HZZO-u zbog otežanih uvjeta rada.
- Uplaćena su dodatna sredstva Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje za koja je određeno da se knjiže kao avans te se ista pravdaju izvršenjem. S obzirom na to da je nastavno Uputama Ministarstva zdravstva u skladu s epidemiološkim mjerama reduciran hladni pogon i rad u specijalističko-konzilijarnoj djelatnosti od 13. ožujka 2020. godine te je izvršena reorganizacija rada bolničke zdravstvene ustanove, avansno primljena sredstva ustanova nije bila u mogućnosti pravdati fakturiranom realizacijom zdravstvenih usluga. - pojašnjeno je Izvješćem.
Zasluženo, posebnu su nagradu prošle godine dobili oni radnici koji su obavljali poslove vezane za skrb o pacijentima oboljelima od COVID-a 19.
Kako stoji u Izvješću, na povećanje potrošnje posebno skupih lijekova kao i potrošnog medicinskog materijala, značajno utječe broj teško oboljelih koji se liječe od malignih bolesti, zatim broj dana bolničkog liječenja, broj operacija i njihova kompleksnost.
Usto, potrošnja medicinskog materijala i dezinficijensa, zbog pojave koronavirusa, također je drastično rasla, a tomu treba dodati i troškove testiranja pacijenata na COVID-19.
Koronavirus donio je i druge nepredviđene troškove. Samo izgradnja nadstrešnice za Odjel infektologije koji je postao poznatiji kao zgrada 'COVID 1', koštala je 68 tisuća kuna, dok je proširenje mreže razvoda kisika stajalo 32 tisuće kuna.
Ukupne obveze slavonskobrodske bolnice, evidentirane posljednjeg dana 2020. godine, iznosile su 105,5 milijuna kuna - od čega je na lijekove, sanitetski materijal, krv i krve derivate 'otpadalo' 23,64 posto tog iznosa ili gotovo 25 milijuna kuna. No, kada je u pitanju plaćanje lijekova, slavonskobrodska je bolnica prošle godine bila među rijetkima koji su sve obveze te vrste izvršavali u zakonskom roku, usprkos činjenici da sustav na državnoj razini ne funkcionira odgovarajuće.
- Proračunska 2020. godina bila je specifična i po načinu rada i po realiziranim rashodima u cjelokupnom bolničkom zdravstvenom sustavu. Iznimno teška epidemiološka situacija uzrokovana pojavnom koronavirusa nije narušila funkcionalnost zdravstvenog sustava. - zaključak je Izvješća koje potpisuje doc.dr.sc. Josip Samardžić, prim.dr.med.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -