SLAVONSKI BROD – Početkom veljače ove godine objavili smo članak o gradnji novoga zdravstvenog objekta u sklopu Opće bolnice „Dr. Josip Benčević" u Slavonskom Brodu. Riječ je o investiciji Brodsko-posavske županije u izgradnju centralnog hitnog prijema i intervencijske medicine (CEHIM) vrijednoj, po prvim procjenama, oko 250 milijuna kuna. Prema informacijama dobivenim iz županijske uprave, opremanje i gradnja bi se financirali povlačenjem sredstava iz EU fondova, tako da će početak i završetak izgradnje, kao i rokovi opremanja objekta uvelike ovisiti o raspisivanju natječaja i mogućnosti povlačenja sredstava.
Brodsko-posavska županije je za planiranu zgradu centralnog hitnog prijema i intervencijske medicine (CEHIM) do sada izradila idejno rješenje (za 262.000 kn, bez PDV-a) kojim se definira smještaj zgrade u prostoru, ukupna površina, smještaj odjela po katovima te kvadratura prostorija sukladno posebnim pravilnicima i uvjetima.
U travnju ove godine Brodsko-posavska županija je objavila natječaj za nabavu usluge Izrade idejnog, glavnog i izvedbenog projekta za izgradnju zgrade Centralnog hitnog prijema i intervencijske medicine (CEHIM) Opće bolnice „Dr. Josip Benčević". Procijenjena vrijednost nabave za cjelokupni predmet nabave iznosi 4,2 milijuna kuna (bez PDV-a), a rok za dostavu ponuda je 23. svibanj 2022. godine.
Prema uputama i smjernicama naručitelja (BPŽ) te prema idejnom rješenju autora potrebno je izraditi idejni projekt, glavni projekt za sve struke i tehničke cjeline koje se tijekom razrade pokažu potrebnim za izradu cjelovitog rješenja uključujući i projekt uklanjanja građevina. Nužno je napraviti i sve podprojekte i elaborate potrebne za ovaj tip objekta na temelju kojeg će se ishoditi građevinska dozvola te izraditi izvedbeni projekt s izvedbenim detaljima, izračun troškova izgradnje i opremanja zgrade izrađivanjem troškovnika svih radova za ugovaranje radova, sve potrebne sheme i nacrte, projekt interijera i ishođenje akta za gradnju (građevinske dozvole).
Opseg zahvata je zgrada bruto površine od 11.357 m2 te spojni most s dizalima prema zgradi stare kirurgije, okoliš s infrastrukturom i prometom površine 2.420 m2. Idejni projekt je potrebno izraditi u roku od 45 dana od dana potpisa ugovora, glavni projekt u roku od 150 dana od dana potpisa ugovora, a izvedbeni projekt u roku od 210 dana od dana ishođenja građevinske dozvole.
Projektom je previđena i izgradnja podzemne garaže sa 64 parkirna mjesta.
Glavni projekt za predmetnu građevinu treba najmanje sadržavati:
- Arhitektonski projekt
- Tehnološki projekt bolnice
- Građevinski projekt konstrukcije
- Projekt vodovoda i kanalizacije
- Projekt elektroinstalacija
- Projekt strojarskih instalacija
- Projekt hidrantske mreže i sprinklera
- Projekt heliodroma na krovu objekta
- Projekt dizala
- Projekt video nadzora i kontrole pristupa
- Projekt uređenja okoliša (interne manipulativne površine, niskogradnja)
- Projekt toplinske zaštite i racionalne upotrebe energije
- Projekt zaštite građevne jame
- Projekt unutrašnjeg uređenja (interijer)
- Projekt prometnica, vanjske infrastrukture i priključaka unutar opsega obuhvata
- Projekt uklanjanja građevine
- Projekt sunčane elektrane
- Elaborat zaštite od buke
- Elaborat zaštite od požara
- Elaborat zaštite na radu
- Troškovnik radova i opreme sa i bez cijena izrađen na bazi glavnog projekta u svrhu planiranja potrebnih sredstava za investiciju
Opis buduće zdravstvene građevine u Slavonskom Brodu
Novi zdravstveni objekt u Slavonskom Brodu imati će šest etaža, sa preko 250 prostorija (raznih dimenzija i namjene), na spomenutih 11.357 m2 bruto površine. To će biti dvostruko veći objekt od zgrade poliklinike OB "Dr. Josip Benčević" (5.700 m2) otvorene 2014. godine, a čija je izgradnja koštala oko 40 milijuna kuna.
Prema idejnom rješenju, u podrumu se nalazi sprinkler podstanica, strojarstvo, tehnika te garaža za 65 vozila, od kojih su 4 za osobe smanjene pokretljivosti. U prizemlju je smješten centralni hitni prijem sa svim pratećim prostorima (brza dijagnostika, trijaža, rtg/ct, gipsaona, ambulante, sale za reanimaciju, mrtvačnica itd.). Na prvom katu se nalazi biokemijski laboratorij (129 m2), odjel pedijatrije, ambulante, garderobe, multifunkcionalni prostor (350 m2), sobe za sastanke...). Na drugom katu se nalaze jedinice intenzivnog liječenja i ERCP odjel.
Na trećem katu omogućena je veza s postojećom zgradom kirurgije te su smještene jedinice za akutne invazivne kardiološke intervencije s pratećim prostorima i sterilizacija. Četvrti kat u potpunosti zauzimaju operacioni blokovi s pratećim prostorima. Na krovu objekta je smješten helidrom i fotonaponska sunčana elektrana. Pristup krovu je omogućen dizalom i stubištem. Na svim pročeljima dominira strukturalna staklena fasada.
Dužina objekta je 68 metara, širina 32 metra, a zgrada će biti visine, u svom najvišem dijelu, 26 metara.
Prilikom projektiranja nove građevine vodilo se računa o održivoj gradnji i povećanju energetske učinkovitosti te mogućnosti proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora. Predviđena je izgradnja postrojenja s fotonaponskim modulima koje će svu proizvedenu električnu energiju trošiti na mjestu proizvodnje te eventualne viškove isporučivati u mrežu. Fotonaponsko postrojenje će se prilagoditi iskoristivoj površini krova tako da se pokuša dobiti jednaka količina proizvedene i potrošene električne energije.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -