SLAVONSKI BROD - Lebdeće čestice, uz sumporovodik, najveći su problem kada je u pitanju kvaliteta zraka koji Brođani udišu. Upravo je zbog visine njihove koncentracije zrak koji Brođani udišu druge kategorije. A kako i u kojoj mjeri utječu na zdravlje?
I dok je sumporovodik bezopasan plin koji se osjeti po pokvarenim jajima i u postojećim koncentracijama kod osjetljivijih izaziva tek mučnine i glavobolju, sa lebdećim česticama problem je nešto izraženiji. Potvrdila je to i Maja Knepr Šagina, dipl.ing.biol., iz Službe za toksikologiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
- Najveći problem ovdje jesu lebdeće čestice koje se pojavljuju u dosta visokim koncentracijama tijekom godine i premašuju te dozvoljene vrijednosti koje su određene na svjetskoj, europskoj i hrvatskoj razini. Međutim one su globalni problem. One su problem i zbog velike količine industrije, prometa i svega toga što emitira te čestice. One mogu biti vrlo sitne i ući dosta daleko u pluća i na taj način mogu zapravo uzrokovati respiratorne probleme, ali i pojavu astme. Sve ovisi o tome nose li te lebdeće čestice na sebi neke teške metale ili neke druge toksične tvari. Sreća je ovdje to što su mjerenja u Slavonskom Brodu pokazala da ovdje baš teških metala poput arsena nema na njima tako da je to dobra strana priče - kazala je Knepr Šagina.
Pri tome je naglasila kako lebdeće čestice i samo po sebi mogu itekako nadražiti dišni sustav, kao i bilo koja druga prašina koja poput brašna ili pijeska uđe u organizam. Govoreći o tome spomenula vrlo visoku pojavnost lebdećih čestica u Sahari koje su posljedica pijeska koji se diže a koji je prošlih dana došao i do nas.
- Naime, izvor lebdećih čestica ne mora uvijek biti blizu, on može biti i relativno daleko, pa da se vjetrom ili dugim atmosferskim načinima 'donese' i do nas. No naravno da je blizina i količina industrije i prometa presudan čimbenik za visoku koncentraciju lebdećih čestica - poručila je Knepr Šegina.
Ono što građane uvelike muči jeste utjecaje lebdećih čestica na zdravlje i njihova povezanost s pojavom karcinoma pluća. Iako nitko ne isključuje mogućnost da one utječu na rak pluća u prvom redu to ovisi o njihovoj toksičnosti i duljini izloženosti organizma njihovom utjecaju.
- Njihovom utjecaju posebno su izloženi ljudi koji imaju problema s respiratornim sustavom, poput onih koji imaju kronični bronhitis, astmatičari, koji su alergični,.., kod svih njih te povišene vrijednosti izazivaju smetnje uglavnom u vidu otežanog dianja i kašlja. U tom trenutku nije to ništa akutno i neće se u tom trenutku nikome ništa strašno dogoditi, ali je nelagodno i zato bi se njima preporučilo manje naprezanja, manje tjelesne aktivnosti - preporučila je Knepr Šegina.
Ovi savjeti posebno su izraženi u zimskim mjesecima kada je i koncentracija lebdećih čestica u zraku posebno visoka.
- One su povišene posebice u zimskim mjesecima što zbog ložišta, što zbog pojačanog rada toplana. I u tome nismo izolirani je preko 90 posto svjetskog pučanstva je pogođeno lebdećim česticama u zraku. To je s jedne strane dobro jer nismo sami u borbi rješavanja tog problema, no pri tome svi moramo, kao što to čine građani Broda, svojim inicijativama 'pritiskati' vlasti da se to stanje popravi. Jer, nažalost, pojedinac samo po sebi ne može nikako utjecati na veće smanjenje, ali može paziti da dodatno ne unosi neke štetne tvari. Bilo bi poželjno smanjiti pušenje, pripaziti na prehranu, voditi računa o tome kada izlazimo vani. Običaj je na selu spaljivanje otpada što također emitira jako puno čestica, paziti što ložimo i stavljamo u peći pa na taj način na toj mikro lokaciji smanjiti emisiju tih čestica ali i paziti na sebe - poruka je Maje Knepr Šagina, dipl.ing.biol., iz Službe za toksikologiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Svjesni činjenica da građani ne mogu učiniti puno sami u Gradu Slavonskom Brodu, upravo s ciljem smanjenja emitiranja lebdećih čestica u zrak, u više su navrata nadležnim institucijama uputili dopis u kojem ih traže "utvrđivanje posebnog statusa građana Slavonskog Broda u nizu javnih natječaja vezanih uz energetsku obnovu", ali i izmještanje graničnog prijelaza i naplatnih kućica na autocesti kojom prolazi 17,5 milijuna vozila godišnje.
Uvođenjem navedenih mjera značajno bi se smanjila količina lebdećih čestica u zraku kojeg Brođani udišu.", u više navrata upozorili su iz Gradske uprave Slavonskog Broda, koja je zajedno sa Brodsko-posavskom županijom partner u projektu "Edukacija i obavješćivanje građana o kvaliteti zraka u Slavonskom Brodu", koji sufinancira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.