1775
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Hrvatska je peta europska država po udjelu smrti uzrokovanih onečišćenim zrakom iza Bugarske, Rumunjske, Mađarske i Poljske, pokazuju podatci stranice Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME), o čemu piše Index čiji članak djelomično prenosimo.
Prema World Air Quality Indexu, u petak 26. veljače Zagreb je bio četvrti u svijetu po zagađenju zraka nakon Pekinga, Katmandua i Beograda (dolje). U jednom dijelu dana bio je čak drugi najlošiji. Da je zrak u Zagrebu i u Slavonskom Brodu bio vrlo loše kvalitete, a u Kutini i Koprivnici izuzetno loše, pokazivala je i stranica Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.
Kada se uzme u obzir da onečišćeni zrak uzrokuje prijevremene smrti, bolovanja, liječenja, smanjene sposobnosti itd., on predstavlja golemi teret za Hrvatsku koji se mjeri u milijardama kuna.
U Hrvatskoj onečišćeni zrak uzrokuje oko 80 smrti na 100.000 stanovnika godišnje. Prema procjenama kolaboracije Global Burden of Disease za 2019. godinu, u Hrvatskoj je bilo 3390 smrti koje se mogu pripisati tom uzroku.
Najveći dio tih smrti (3241) uzrokuju tzv. lebdeće čestice PM, dok je zagađenje ozonom odgovorno za 172. Udio smrti povezan s PM česticama dijeli se na onečišćenje zraka u kućanstvima koje uzrokuje 169 smrti (grijanje, kuhanje i zagrijavanje vode na fosilna goriva poput drva, ugljena i plina u domaćinstvima) i onečišćenje na otvorenom koje uzrokuje 3072 smrti (promet, toplane, industrija, ispuštanje dima od grijanja u kućama, spaljivanje otpada i sl.).
U Hrvatskoj s onečišćenjem zraka najviše problema imaju veći gradovi poput Zagreba, Pule, Osijeka i Slavonskog Broda.
Potonjem su najveći problem lebdeće čestice koje su ujedno najopasnije onečišćenje. Osobito one manje od 2.5 mikrometara koje prodiru duboko u pluća i ondje se zadržavaju.
Što su lebdeće čestice i kako nastaju?
Jadranka Škevin Sović, dipl.ing., načelnica Sektora za kvalitetu zraka u DHMZ-u, kaže da lebdeće čestice PM2.5 i one manjeg promjera nastaju emisijama iz manjih i većih ložišta, iz prometa i kroz poljoprivredne aktivnosti.
- No njihov boravak u atmosferi, kemijski sastav i količina ovise o geografskim uvjetima područja, emisijama ostalih spojeva, atmosferskim uvjetima i daljinskom prijenosu - kaže Škevin Sović za Index.
- Lebdeće čestice u atmosferi nastaju kemijskim transformacijama u tzv. sekundarnim procesima kada dolazi do konverzije spojeva iz plinovite faze u čestičnu. Brzina i opseg tih procesa ovisit će prvenstveno o atmosferskim uvjetima, dobu godine, temperaturi, vlažnosti zraka, kao i emisijama prekursora, npr. dušikovih spojeva, sumpornih spojeva, amonijaka, slobodnih radikala te o području iz kojeg se prenosi zračna masa - tumači znanstvenica iz DHMZ-a.
Najviše dana s prekoračenjem onečišćenja lebdećim česticama PM10 bilježi se na postaji Zagreb 3 u Novom Zagrebu te na mjernim postajama u Osijeku i Kutini (tablica dolje), gdje je kvaliteta zraka druge kategorije. Treba imati na umu da granična vrijednost od 50 μg/m3 ne smije biti prekoračena više od 35 puta tijekom kalendarske godine. Na mjernoj postaji Zagreb 3 prekoračena je 60 puta, u Osijeku 82 puta, a u Kutini 74 puta.
Za sada ne postoje studije koje bi pokazale koje bi razine lebdećih čestica PM10 i PM2.5 bile sigurne za zdravlje. U EU preporučena gornja prosječna granica je 25 mikrograma po prostornom metru (µg/m3), međutim WHO smatra da bi ju trebalo spustiti na 10 µg/m3.
Za onečišćenje PM česticama najkritičniji su zimski mjeseci.
- U urbanim područjima ono je posljedica količine emisija iz kućnih ložišta i cestovnog prometa te zadržavanja onečišćujućih tvari na mjestu nastanka zbog okolnih građevina čiji položaj otežava provjetravanje odnosno uklanjanje onečišćenja iz tog prostora. Također, utjecaj ima i pojava temperaturne inverzije - Škevin Sović
Indexov je članak u cijelosti moguće pročitati OVDJE.
Gdje je sad EKO Portal sa svojom teškom borbom za čisti zrak u Sl,Brodu, kroz tematske sjednice, hoće li opet organizirati Klopku ili možda emisiju Otvoreno. Nadam se da su shvatili da problem čistog zraka u Sl.Brodu nije samo problem... Prikaži sve Gradske Uprave nego cijele hrvatske i svjetske zajednice.