2868
Prikaza
0
Komentara
Riječ je o izletištu koje je kao ljetovalište uređeno sada već daleke 1930. godine. Tada su bogatiji građani na Strmcu gradili otmjene vile za odmor, a nekoliko godina kasnije izgrađen je i hotel te je izletište postalo poznato, ne samo u bivšoj državi, nego i šire u Europi. Nakon II. svjetskog rata sve je nacionalizirano, intenzivnija obnova krenula je od 1952. godine, a broj posjeta je rastao. Naročito u vrijeme vikenda i blagdana čemu je uvelike doprinosila činjenica da je umjetno jezero betonirano i od njega napravljen bazen. Tamo je i jezero za vožnju čamcima.
Nažalost vremenom je ovaj biser postao zapušten. Svjesni činjenice kako kontinentalni turizam sve više postaje zanimljiv ne samo stranim, nego i domaćim turistima, krenulo se u projekt revitalizacije ovoga izletišta koje se nalazi tek desetak kilometara od Nove Gradiške. Pa iako blizu gradu, zahvaljujući tome što oko izletišta rastu 23 vrste drveća, izletnicima prostor pruža ugodan hlad za ljetnih vrućina, ali i kvalitetu zraka kakvom se može pohvaliti rijetko koje izletište u sjevernom dijelu Hrvatske. Da je tomu tako dokaz je i da je upravo iz tog razloga na Strmcu 30.-tih godina prošlog stoljeća izgrađena poznata bolnica za plućne bolesnike.
„Općina Cernik je definirala plan razvoja turizma na području izletišta Strmac. U planu je izgradnja više mostova preko vodotoka, dječjeg igrališta te trgovine u kojoj bi izletnici mogli po povoljnim cijenama nabaviti sve što im je potrebno. Planira se uređenje sanitarnih čvorova, čišćenje izvora, produbljivanje gornjeg i donjeg jezera, zidanje roštilja i pečenjara od materijala koji se nalazi na Strmcu i njegovoj okolici, te izrada stolova i klupa. Potrebno je također parkiralište dovesti u funkciju, te postaviti putokaze i znakove po izletištu.", istaknuli su u Općini još prošle godine kada je u svibnju, u sklopu postupka izdavanja građevinske dozvole, u prostoru Upravnog odjela za graditeljstvo u Novoj Gradiški, bilo moguće obaviti uvid u projekt revitalizacije izletišta Strmac.
'Nakon 30 godina devastacije krenuli smo u revitalizaciju izletišta Strmac. Do prije godinu dana Strmac na papirima nije ni postojao, 70 godina nisu sređeni imovinsko pravni odnosi, te smo morali krenuti iz početka, jer je postojao samo potok koji utiče u jezero tj. bazen.
Legalizirali smo sve objekte, sredili katastar i imovinsko-pravne odnose. Iznos koji smo potrošili za projekt „Adaptacije i dogradnje sportsko rekreacijskog centra Strmac" je 816 418,31 kuna. Od toga smo preko CTR-a na natječaju Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU dobili, za sufinanciranje, 180 tisuća kuna. Ishodili smo pravomoćnu građevinsku dozvolu, te čekamo natječaje kako bismo mogli krenuti u realizaciju projekta koji je vrijedan 45.000.000 kuna. Naravno da mi kao mala općina nemamo tih sredstva, ali se nadamo da ćemo sredstvima EU, Republike Hrvatske te dijelom i vlastitim sredstvima krenuti u revitalizaciju. Ušli smo u strategiju RH-a i nadamo se da ćemo proći, jer je projekt važan ne samo za općinu Cernik već i za grad Novu Gradišku i Brodsko-posavsku županiju.', kazali su nam u Općini.
Za sada, nažalost, ne mogu niti približno kazati kada će početi konkretni radovi, jer oni prije svega ovise o novcu koji očekuju iz natječaja. Ipak nadati se kako će uređenje ovoga prostora biti realizirano u što skorije vrijeme, pa da već iduće sezone privuče turiste. Kako strane, tako i one domaće kojima je odlazak na more već dugi niz godina popriličan financijski izdatak zbog kojeg neki često i odustaju od kupanja na 'lijepom plavom Jadranu'. No, zato bi, uz bazene u svojim sredinama, na Strmcu u prirodi, barem povremeno, mogli uživati - pa čak i ljetovati - mnogi. I ne samo na Strmcu, kada danas-sutra bude gotov, nego i na drugim izletištima kojih Brodsko-posavska županija ima. Treba ih samo urediti i osmisliti kvalitetnu ponudu te na taj način učiniti dobro 'lokalcima' kroz ponudu ugodnih mjesta za odmor i opuštanje, ali i stvoriti preduvjete za kvalitetan razvoj kontinentalnog turizma kojem težimo i o kojem stalno govorimo.