SLAVONSKI BROD - Gradski dječji vrtići su javne ustanove u sekularnoj Republici Hrvatskoj. Unatoč toj činjenici - situiranoj u članku 41. hrvatskog Ustava, koji glasi: 'Sve vjerske zajednice jednake su pred zakonom i odvojene od države. (...)' - otvaranje novih objekata te vrste rijetko se odvija u odsustvu katoličkih svećenika - dakle, duhovnih 'pastira' tek jedne, doduše većinske, vjerske zajednice.
Jednako je bilo i jutros kada je zgradu novootvorenog gradskog Dječjeg vrtića Gita u slavonskobrodskoj Ulici Augustina Kažotića, zajedno dječicom okupljenom u njoj, svetom vodicom poškropio lokalni svećenik.
Pitanje koje se pritom neminovno nameće glasi - Je li se u toj nasmijanoj gomilici, na tako bitan dan u životu svakog djeteta i roditelja, nalazilo dijete koje ne zna tko je 'čiko' u svečanoj haljini, ne zna se prekrstiti i ne razumije zašto on vodom prska sve prisutne? Hoće li to dijete baš zbog toga što to ne zna (ili nema potrebe znati) kasnije u životu biti diskriminirano? Mora li već u vrtićkoj dobi osjetiti kako je po nečemu različito i drugačije od ostale djece?
Običaj da svećenici blagoslivljaju obiteljske kuće vjernika sasvim je razumljiv, no - što 'Božji ljudi' s križevima u ruci rade u javnim objektima? Sakraliziraju ustanove sekularne države, marginaliziraju manjince u njima ili čine oboje? Zbog čega diskriminatorske programe organizatori nekritički uvrštavaju u takve protokole?
Dakako, ne radi se tu o želji isključenja Crkve ili predstavljanju vjerničkih običaja kao nečeg lošeg, nego o zaštiti onih koji takve običaje ne prakticiraju.
Dok se jasno ne zauzme stav prema tomu je li, na ovakav način, svećenicima mjesto u javnim ustanovama, dotad neće biti ni razlike između djece koja su, u prvom razredu osnovne škole, automatizmom - htjela, ne htjela - postajala Titovim pionirima i ove današnje koju također nitko ne pita žele li na zidovima javnih ustanova gledati raspela i 'trpjeti' da ih netko škropi 'svetom' vodicom - prema tvrdnjama fratra iz Čapljine - jedinom na svijetu otpornom i na koronavirus.
Zbog toga bi gradonačelnik Mirko Duspara, kao poznati praktični vjernik i dužnosnik koji poštuje sve vjerske zajednice u Slavonskom Brodu, trebao odustati od takve tradicije jer, čak i da na 'blagoslov' pozove predstavnike svih vjerskih zajednica - ostaju oni roditelji koji svoju djecu odgajaju areligiozno. Uostalom, u pitanju je gradski, a ne vjerski vrtić. Ili griješimo?
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
vlatko196609.03.2020. u 23:02
Malisb ne moraju vjeronauk i sakramenti su stvar izbora gdje si vidio ili pročitao da se mora.
-
vlatko196609.03.2020. u 21:25
Pitanje je na mjestu a odgovor je jednostavno ako dijete ne zna tko je taj čiko dobilo je priliku da nauči. Ima li možda jedno dijete koje to ne zna nije nikakav razlog da se ukine blagoslov svoj onoj djeci... Prikaži sve koja znaju tko je taj čiko. Ponovno manjina terorizira večinu svojim idealima a može se reći i mržnjom te pokušava stvoriti podjele zar ne Željka Gavranović. JADNO
-