SLAVONSKI BROD - Na 9. sjednici gradskog vijeća grada Slavonskog Broda, 16. prosinca 2014. godine, prihvaćen je gradski proračun za 2015. godinu. Rasprava o najvažnijem dokumentu, koji gradsko vijeće donosi tijekom jedne proračunske godine, tradicionalno rezultira sukobima mišljenja između pozicije i opozicije. Prijedlog proračuna, razumljivo, najviše je branio gradonačelnik Mirko Duspara, dr. med., jer ga je predložila administracija kojoj je on na čelu. U izradi prijedloga proračuna je sudjelovao i SDP (5 vijećnika) koji u brodskom vijeću koalira sa listom Grupe birača Mirko Duspara (10 vijećnika). U oporbi su ostala šestorica vijećnika HDZ-a, tri HSP AS i jedan vijećnik HSLS-a.
Marijan Šabić (HSLS): ''Nemojte ovim proračunom, vjerojatno nehotice, od nas učiniti drugu vlast koja će ukinuti Maticu Hrvatsku u Slavonskom Brodu''
Od brojnih financijskih stavki u proračunu koje su bile predmet rasprave izdvojiti ćemo u ovome članku samo jednu, naoko beznačajnu - sufinanciranje Ogranka matice hrvatske Slavonski Brod (OMHSB) - kako bismo osvijetlili drastično smanjenje planiranih sredstava Grada za rad Matice u 2015. godini. Umjesto 130 tisuća kuna isplaćenih u 2014., u ovoj godini, brodskoj Matici Grad će sufinancirati rad sa 60 tisuća kuna. Od gradskog proračuna za 2015., koji iznosi 166 milijuna kuna, spornih je 70 tisuća kuna ili 0,042 posto.
Iako navedena stavka proračuna
i nije izazvala baš puno polemike među vijećnicima, jer su u kratkoj raspravi
sudjelovala samo dva vijećnika i Gradonačelnik, pitanje smanjenja sredstava Matici aktualizirano je u javnosti.
Prošli tjedan, mr. sc. Ivan Medved, predsjednik OMHSB izvjestio je javnost kako brodska Matica, zbog značajnog umanjenja gradskih sredstava, kojim se financira rad Ogranka, ukida institut profesionalnog tajnika, te da sa 1. veljače ove godine dosadašnjoj tajnici prestaje radni odnos.
- Čini mi se da je, bez kritičkog pristupa, navlaš donesena odluka po kojoj Maticu treba "srezati" sa 130 na 60 tisuća kuna uz upozorenje i pitanje da li će biti i tih 60 tisuća kuna, rekao je Medved.
Što su na Gradskom vijeću o Matici rekli vijećnici i gradonačelnik ?
Što se zapravo govorilo 16. prosinca 2014. na 9. sjednici gradskog vijeća grada Slavonskog Broda vidljivo je u izvadcima iz zapisnika. Tada je u Vijeću smanjenje sredstava brodskom ogranku Matice, kao neopravdano, problematizirao jedino dr. sc. Marijan Šabić (HSLS):
- Ono što me bode u oči u ovom prijedlogu proračuna je ponovo jedan mali iznos, a to je da su u odnosu na prošlu godinu Matici Hrvatskoj u Slavonskom Brodu za 2015. godinu sredstva doslovce prepolovljena. Nešto slično je učinjeno i Institutu za povijest u proračunu 2012. godine i od tada je ostao na toj prepolovljenoj dotaciji, ali su me kolege zamolile da to ne spominjem, pa neću. Problem je u tome što brodska Matica u sadašnjim okolnostima ne može opstati s predviđenim novcem. Prije svega, neće moći financirati jednog zaposlenika te stoga molim sve nazočne, nemojte ovim proračunom, vjerojatno nehotice, od nas učiniti drugu vlast koja će ukinuti Maticu Hrvatsku u Slavonskom Brodu, istakao je Šabić.
Roberto Lujić (SDP): ''U svezi Matice Hrvatske i pitanja
gospodina Šabića, moram reći da je ja nisam osnovao, pa je neću niti ukidati, a
podržao sam Vaš prijedlog i to prenio gradonačelniku prije Vaše rasprave.''
Na izlaganje Marijana Šabića osvrnuo se i potpredsjednik Vijeća dr. sc. Roberto Lujić (SDP) jer se vjerojatno osjetio prozvanim zbog činjenice da bez ruku SDP-a u Vijeću nema ni izglasavanja proračuna:
- U svezi Matice Hrvatske i pitanja gospodina Šabića, moram reći da je ja nisam osnovao, pa je neću niti ukidati, a podržao sam Vaš prijedlog i to prenio gradonačelniku prije Vaše rasprave, kazao je Lujić.
Upit Marijana Šabića je bio prvenstveno adresiran gradonačelniku Mirku Duspari, koji mu je i odgovorio:
- U vezi vašeg upita za Maticu Hrvatsku, moram reći da neće Grad ukinuti Maticu Hrvatsku. Znate zašto nećemo? Zato što Matica hrvatska, ovdje stoji u dokumentu iz Matice hrvatske, svoj program redovite djelatnosti i program izdavačke djelatnosti, financira iz vlastitih sredstava sa 3.5 tisuće kuna. Brodsko-posavska županija do sada nije uplatila ništa, nula kuna, a Grad Slavonski Brod 173 tisuće kuna. Pitam Vas ovdje javno, tko želi ukinuti Maticu hrvatsku u gradu Slavonskom Brodu? Budite iskreni i budite pošteni. Evo Vam dokument s pečatom Matice Hrvatskh. Sada Vas ja pitam, Grad Slavonski Brod je izdvojio 60 tisuća, Županija nula kuna, vlastita sredstva nula kuna, pa Vas sada pitam, tko želi ukinuti Maticu hrvatsku? Mi nećemo ukinuti, nego ćemo pomoći. Ovo su Vam podaci.
Predloženi iznos je potvrdilo
Gradsko vijeće. Doduše, u obrazloženju proračuna za 2015. se navodi kako će se
OMHSB sufinancirati sa 100.000 kuna. Navodi se kako su to sredstva za plaću
profesionalnog tajnika ogranka, odnosno za dio materijalnih troškova. Ali, eto
tko radi taj i griješi.
Odluka
Matice o ukidanju radnog mjesta profesionalnog tajnika i reagiranje Gradske uprave
Nakon što je predsjednik brodske Matice, prošli tjedan, izvjestio javnost o ukidanju radnog mjesta tajnika, nije se dugo čekalo na reagiranje iz Gradske uprave. U svome priopćenju Gradska uprava, između ostaloga, navodi:
''Programi i radovi OMHSB važni su ne samo za grad Slavonski Brod, nego i za područje čitave županije...''
Dakle, Gradska uprava je svjesna važnosti OMHSB i njegovog doprinosa u kulturnom životu Slavonskog Broda i zato ga je financirala i to će to nastaviti činiti. Doduše sa 55 posto manje sredstava nego u 2014., ali će ipak nastaviti sufinancirati njegov rad.
Gradonačelnik Mirko Duspara: ''Sada Vas ja pitam, Grad Slavonski Brod je izdvojio 60.000, Županija nula kuna, vlastita sredstva nula kuna, pa Vas sada pitam, tko želi ukinuti Maticu hrvatsku? Mi nećemo ukinuti, nego ćemo pomoći.''
''Zato Grad Slavonski Brod, u skladu s proračunskim mogućnostima, iz godine u godinu nastoji što više pomoći radu Ogranka. To dokazuje i podatak od gotovo 1,9 milijuna kuna koliko je u razdoblju od 2005. do 2014. godine izdvojeno iz gradskog proračuna za Ogranak Matice Hrvatske Slavonski Brod...''
Neobično je da Grad tvrdi da ''iz godine u godinu nastoji što više pomoći radu Ogranka'' jer prema priloženim podacima, koje su sami dali, brodska Matica od 2011. godine prima sve manje sredstava. Naime, od 2005. do 2010. godine Matica je prosječno, godišnje, od Grada Slavonskog Broda dobivala oko 226 tisuća kuna, dok je u periodu 2011.-2014. sufinancirana sa 137 tisuća kuna. S obzirom da će iznos gradskog sufinanciranja u 2015. biti 60 tisuća kuna, možemo reći kako Grad danas pomaže Matici četiri puta manje nego što je to činio u periodu 2005.-2010.
A kakve su proračunske mogućnosti? Ima li Grad dovoljno novaca za Maticu?
Najveće umanjenje u 2015. godini, u odnosu na godinu prije, od svih proračunskih korisnika grada Slavonskog Broda, ima upravo Ogranak Matice hrvatske Slavonski Brod. Površnom analizom proračuna za 2015. vidljivo je kako je daleko najveći gubitnik (55 posto) OMHSB, jer kad bi i neki drugi proračunski korisnici, zbog eventalne politike štednje, imali slično smanjenje, za njih bi također posljedice bile pogubne.
Ovdje se nećemo baviti pitanjem kome bi trebalo oduzeti da bi se Matici dalo jer bi previše prostora u ovome članku oduzelo navođenje svih stavki koje je moguće korigirati da bi se pronašlo dodatnih 40 do 70 tisuća kuna za OMHSB.
U Matici su, kažu za SBplus, ponajviše iznenađeni činjenicom da im tako drastično smanjenje nije bilo ranije najavljeno iz Grada. Naime, na godišnjoj skupštini (studeni 2014.) planirali su 130, a ne 60 tisuća kuna gradskih dotacija za 2015. godinu.
Sigurno bi lakše podnijeli ovo ''rezanje'' sredstava, da je ono najavljeno godinu dana unaprijd i da su im sredstva Grada postupno smanjivana. Na primjer, da je bilo predviđeno 100 tisuća u 2015., pa 80 u 2016. i 60 tisuća kuna u 2017. godini.
S obzirom da su svi natječaji (Grad, Županija, Ministarstva...) za financiranje udruga u 2015. završeni, Ogranku je nemoguća misija nabaviti dodatna sredstva, pa je odluka o otkazu profesionalnoj tajnici logična. Sa 60 tisuća kuna ne mogu financirati sve započete projekte i plaćati profesionalnu tajnicu, čak niti na pola radnog vremena (plaću od 2.300 kn).
OMHSB: ''Nemoguće je da Grad plaća za naše režije 3.200 kuna mjesečno''
U gradskom priopćenju se navodi i ovo:
Od 2005. do 2010. godine Matica je prosječno, godišnje, od Grada Slavonskog Broda dobivala oko 226 tisuća kuna, dok je u periodu 2011.-2014. sufinancirana sa 137 tisuća kuna. S obzirom da će iznos gradskog sufinanciranja u 2015. biti 60 tisuća kuna, možemo reći kako Grad danas pomaže Matici četiri puta manje nego što je to činio u periodu 2005.-2010.
''Istovremeno, posljednjih trinaest godina Ogranak svoju djelatnosti obavlja u gradskom prostoru na Trgu Stjepana Miletića bez naknade, a sve režijske troškove snosi Grad Slavonski Brod za što je do danas iz gradskog proračuna dodatno izdvojeno oko 500 tisuća kuna...'''
Iz Ogranka brodske Matice, za SBplus, naveli su kako je
posrijedi greška u gradskom izračunu vrijednosti
besplatnog korištenja prostora i režija. Kažu da podatak o pola milijuna kuna
utrošenih za režije brodske Matice tijekom zadnjih 13 godina, ili preko 3.200
kuna mjesečno za mogući najam, struju, vodu i plin ove udruge (sami plaćaju
telefon, internet i čišćenje), nije moguć. Pogotovo što se Matica nalazi u
prostoru od 32,40 m2 (od toga je pola spremišni prostor) KKD-a ''IBM'', ili u
2,35 posto ukupnog prostora.
Samo po sebi nameće se pitanje: što je sporno u činjenici da Ogranak Matice hrvatske Slavonski Brod djeluje u gradskom prostoru (KKD ''IBM'') bez naknade, ako niti jedna udruga građana u Slavonskom Brodu ne plaća najam za gradski prostor?
Ukupni planirani troškovi KKD-a za materijal i energiju (s tim da KKD plaća i troškove enregije u Centru mladih) u 2015. godini su oko 800 tisuća kuna i ako izračunamo udio od 2,35 posto Matice dobijemo iznos od 19 tisuća kuna godišnje ili 247 tisuća kuna za 13 godina. Ali i taj iznos režija se čini nerealnim, jer 1.600 kuna mjesečno za uredski prostor od 16 kvadrata je previše.
Kako se sufinanciraju ogranci Matice hrvatske u drugim gradovima?
''Djelatnost Ogranka ne financira se samo proračunskim sredstvima Grada. To dokazuju i primjeri ogranaka Matice Hrvatske u drugim gradovima, u čijem financiranju redovno sudjeluju županije, općine te ministarstva. Tako je i u financiranju programa i projekata Ogranka Matice Hrvatske u Slavonskom Brodu predviđeno sudjelovanje Brodsko-posavske županije, dok dio prihoda Ogranak dobiva i od izdavačke djelatnosti te članarine svojih članova...'' navodi se u nastavku priopćenja Grada.
Doista, modeli financiranja 90-ak ogranaka Matice u općinama i gradovima Hrvatske vrlo su šaroliki. Kao što je šarolik i rad svakoga ogranka jer neki rade više, a neki manje. Najčešće to ovisi o financijskim sredstvima kojima raspolažu. Iznosi kojima se ogranci sufinanciraju od strane hrvatskih gradova i županija su također različiti.
Istina je i da neki ogranci imaju jednog (Zadar, Split, Dubrovnik...) ili čak dva profesionalca (Osijek), dok ih većina nema niti jednog. Profesionalnost u radu rezultira i većom produkcijom i kvalitetnijim radom toga ogranka. Rezultat rada je vidljiv i, primjerice, kroz otkup knjiga Ministarstva kulture RH, jer oni Ogranci koji imaju profesionalce imaju i veću izdavačku produkciju, a samim time i veće sufinanciranje Ministarstva.
Npr.,
u 2014. godini od svojih gradova ogranci su dobili slijedeće iznose
(navodimo minimalne iznose koje smo provjerili): Dubrovnik 400 tisuća kn, Karlovac 100 tisuća kn, Osijek 140 tisuća kn, Rijeka 10 tisuća kn, Split 8 tisuća kn, Vinkovci 95 tisuća kn, Zadar 110 tisuća
kn...Naravno, i proračuni gradova se razlikuju, pa je tako npr. Dubrovnik imao 400 mil. kn godišnji budžet, a Vinkovci 125 milijuna kuna.
Teško nam je bilo provjeriti sufinanciranje od strane županija, ali smo ipak došli do podatka kako je Splitsko-dalmatinska županija planirala za Ogranak u Splitu 434.000 kuna u 2013. godini, a Osječko-baranjska je u 2014. godini Ogranak u Osijeku sufinancirala sa 35 tisuća kuna. Čini se kako Ogranak u Vinkovcima nije dobio ništa od svoje županije u 2014., kao ni ogranak u Rijeci.
Ogranak Matice hrvatske
u Slav. Brodu ne financira samo Grad
''No, unatoč ovako predviđenom modelu financiranja njegove djelatnosti, Grad već godinama snosi gotovo sve troškove vezane uz rad Ogranka.Ta sredstva i više nego dovoljno dokazuju da Grad potiče djelovanje Ogranka, te da unatoč značaju koji ima za područje čitave županije zapravo jedini financira njegovu djelatnost i programe...'', ističu u Gradu.
Činjenica je da se Matica Hrvatska u Slavonskom Brodu, najvećim dijelom, financirala sredstvima Grada. Isto je činjenica da će Brodsko-posavska županija ove godine brodskoj Matici uplatiti 20 puta manje nego Grad Slavonski Brod.
Činjenica je da se Matica Hrvatska u Slavonskom Brodu, najvećim dijelom, financirala sredstvima Grada. Isto je činjenica da će Brodsko-posavska županija ove godine brodskoj Matici uplatiti 20 puta manje sredstava nego grad Slavonski Brod. Točnije, za rad brodskog ogranka Matice, Županija je ove godine planirala iznos od 3.000 kuna.
Drugo je pitanje koliko je nezainteresiranost Brodsko-posavske županije za rad OMHSB-a i izostanak njezina izdašnijeg financiranja samo izgovor Gradu/Gradskom vijeću za svoje postupke.
No, ne računajući 2014. godinu, ogranak Matice hrvatske u Slavonskom Brodu je prosječno od 2010. do 2013. godine, dakle četiri godine zaredom, od Ministarstva kulture dobivao oko 45 tisuća kuna godišnje po osnovu otkupljenih knjiga i to za četiri knjige iz edicije Sabrana djela Ivane Brlić Mažuranić. Kvaliteta ovih izdanja brodskog Ogranka Matice hrvatske je prepoznata u Ministarstvu i to je rezultiralo velikim otkupom za potrebe gradskih knjižnica u Hrvatskoj. Inače, trošak izdavanja jednog sveska Sabranih djela IBM je oko 100 tisuća kuna.
Što Ogranak Matice hrvatske Slavonski Brod zapravo radi?
U samome obrazloženju gradskog proračuna za 2015. godinu, kada je sufinanciranje Matice u pitanju, navodi se:
''Osnovni sadržaj djelatnosti Ogranka Matice hrvatske Slavonski Brod je promicanje narodnog i kulturnog identiteta hrvatskog naroda, proučavanje hrvatske prošlosti i sadašnjosti, njegovanje izvornosti i osobitosti hrvatskog jezika, izdavanje knjiga, publikacija i časopisa.''
Kada se pokuša sumirati rad brodske Matice dolazi se do respektabilnih podataka. Iz OMHSB dobili smo ove podatke:
Od 1993. do 2012. godine Matica je izdala 52 razne publikacije, imala je nekoliko stotina raznih kultunih zbivanja (tribine, predavanja, predstavljanja knjiga...), sudjelovala je u organizaciji brojnih manifestacija (Svijet bajki IBM, Sjećanje na Dragutina Tadijanovića, Dani Matice hrvatske, Nagrada za najbolje maturalne radove, Nagrada za najbolji literarni rad, Mjesec borbe protiv ovisnosti, ''100 godina šegrta Hlapića''...).
U zadnjem izvještajnom razdoblju (2010.-2014.) brodski ogranak je izdao 19 publikacija, organizirao je 40-ak predstavljanja knjiga, pet tribina, pet okruglih stolova, tri izložbe, nekoliko koncerata, predstavljao je svoja izdanja u Zagrebu, Vukovaru, Našicama...Svake godine je Matica organizator ili suorganizator šest različitih kulturnih manifestacija u Slavonskom Brodu.
U Matici ističu kako je najveći dio posla odradila upravo tajnica, koja je svakodevno radila na pripremi svih ovih događanja, ali i na izdavačkim poslovima Matice. Također, napominju kako su svi članovi OMHSB-a volonteri i za svoj rad na realizaciji aktivnosti Ogranka ne primaju naknadu.
Za nekoliko svojih izdanja je OMHSB nagrađivan, a za zasluge u kulturnom razvoju sredine u kojoj djeluje grad Slavonski Brod je 2011. godine dodijelio OMHSB-u nagradu Štit Berislavića.
Smanjenje sredstava u proračunu je prvenstveno politička odluka
Činjenica da Grad Slavonski Brod nije pronašao u proračunu dodatnih 40 do 70 tisuća kuna za rad OMHSB u 2015., a istovremeno nije svim ostalim proračunskim korisnicima smanjio sredstva na sličan način, govori kako je navedeno smanjenje prvenstveno politička odluka, a ne čin uvjetovan manjkom sredstava u proračunu, jer se iz proračuna ne mogu iščitati mjere štednje na svim razinama.
Nažalost, takva odluka je rezultirala štetnim posljedicama za opstanak jednog radnog mjesta, koje nije izmišljeno već opravdano i utemeljeno u rezultatima OMHSB.
Mnogi će s pravom reći, što je jedno radno mjesto naspram nekoliko desetaka tisuća otkaza u Slavonskom Brodu i Brodsko-posavskoj županiji zadnjih 20-ak godina, pa i u svjetlu najavljenog otpuštanja 200-ak radnika iz Đure Đakovića ili smanjivanja broja zaposlenih u gradskoj upravi.
Istina, tisuće su dobile otkaz, a da većina političara ali i građana kojih se to nije izravno ticalo, nije ni trepnula. Međutim, ako se može makar i jedno radno mjesto spasiti, onda možda niti ovih osam kartica teksta nije uzalud. Odluke nije nikada lako mijenjati, i posebno priznati pogrešku, ali je ipak moguće.
Zaključno, autor ovih redaka je mišljenja da Grad Slavonski Brod, odnosno Gradsko vijeće, ima legitimno pravo donijeti bilo kakvu političku odluku u vezi financiranja proračunskih korisnika. Pa i da će npr. u 2016. godini sufinancirati Ogranak Matice hrvatske u Slavonskom Brodu sa 1.000 kuna. Ali bi bilo dobro da već sada to kažu kako ne bi došlo do ponovnih iznenađenja u prosincu 2015. godine.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
PBasic30.01.2015. u 17:14
Vlastita sredstva nula kuna? U kojem to svemiru? Dobili smo od Minsitarstva kulture više novca samo za Sabrana djela IBM nego li od grada koji se tako "zdušno" zalaže za Maticu... Samo, Matica je sve dobiveno ulagala u daljnja izdanja.... Prikaži sve No, ako već ukidamo jednu značajnu kulturnu pojavu koja je zaslužna za pola književne produkcije u Brodu, zbog "štednje i pomaganja da budu efikasniji" neka gradonačelnik proda svoj Audi A6 pa nek si kupi neki mali privatni autić i s njim pohodi "kulturne" shopinge, na primjer... Dao sam ostavku na mjesto člana Predsjedništva Matice baš zbog toga; čemu služiti kao smokvin list kojekakvim "hrvatskim" vladarima koji se zaklinju u "hrvatsku kulturu". O "hrvatinama" u Županiji i besramnom davanju za Maticu 100 puta manje nego su potrošili za butelje vina koje su kupili za sebe(!!??) nema smisla ni govoriti!
-
milenijum30.01.2015. u 15:30
sačekajte mjesec dva i država če još skresati pa shvatite ljudi da novaca nema za udruge matice sportske klubove počnite konačno nešto raditi i doprinjeniti ekonomskoj stvarnosti najlakše je na početku godine tražiti novce zaradite ih... Prikaži svežiti novce zaradite ih
-