4972
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Na plus četrdeset i na minus dvadeset, najtrofejniji slavonskobrodski sportaši, članovi kajak-kanu klubova, dosad su se presvlačili u limenim kontejnerima postavljenima uz obalu rijeke Save. Nisu mogli ni sanjati da će danas ušetati u svečano otvoren objekt, namijenjen samo njima. U njemu će boraviti i trenirati članovi dvaju kajak-kanu klubova Slavonskog Broda - Marsonia i Olimpik.
- Na vama je da za par godina kažete da je malo vitrina, da ih treba još i tako opravdate ovo ulaganje Grada Slavonskog Broda. Moja je želja da se dva kluba Slavonskog Broda ponovno spoje i da tako rezultati te uvjeti budu još bolji. - poručio je okupljenim kajakašima gradonačelnik Mirko Duspara prije obilaska objekta sa sportašima, predstavnicima medija i gostima.
Objekt je izgrađen iza Stadiona na Savi, s pogledom na obalu rijeke. Riječ je o 9,6 milijuna kuna vrijednoj investiciji koja je samo nastavak ulaganja Grada Slavonskog Broda u projekte s područja sporta. Potvrđuje to i ukupan iznos od gotovo 140 milijuna kuna, koliko je tijekom posljednjih 14 godina uloženo u projekte s ovog područja u Slavonskom Brodu.
- Otvoren je danas objekt koji su kajakaši zaslužili odavno prije, njihov novi dom. Ovdje je oko osamsto kvadrata zatvorenog prostora i tisuću otvorenog, uključujući i natkriveni dio gornje etaže. Objekt je na najboljoj mogućoj lokaciji. - kazao je Duspara.
Otvorenju su nazočili članovi i predsjednici oba slavonskobrodska kajak-kanu kluba koji će odsad dijeliti novi sportski dom.
- Našem Klubu ovo jako puno znači. Kad se sjetim kad smo i kako krenuli s kajakom… prvo, Klub je bio ispod savskog mosta, međutim, kasnije je srušen radi ceste i prebačeni smo gdje je Kupalište, a zatim smo se u drvenoj baraci bez grijanja presvlačili i zimi i ljeti. Za kajak je najbitnija voda, ali prostor je savršen, takvog nema u Hrvatskoj i prezadovoljni smo. - kazao je Zdenko Jambrešić, predsjednik KKK Marsonia.
Olimpikovci su također teško krili emocije zbog svoje nove baze, prisjećajući se godina provedenih u potpuno drugačijim uvjetima, gotovo bez ičega.
- Već sam dvadeset godina u ovom sportu i dobiti ovako jedan objekt zasigurno je najveći događaj u povijesti kajakaštva u Slavonskom Brodu. Usuđujem se reći da je to jedan od najmodernijih u Europi, a na prostoru bivše Jugoslavije definitivno je najveći i najbolje uređeni kajakaški klub. Samo su slovenski i novosadski klubovi dobili slične, ali puno manje objekte i s manje sadržaja. Što se tiče organizacije europskih i svjetskih prvenstava, najveći nam je problem voda jer se ta natjecanja ne mogu održavati na tekućicama. Ipak, na rijeci možemo organizirati maraton. To nam je najveća želja. Prošle je godine Slavonski Brod bio rezerva za takvo natjecanje u Metkoviću. Velika je to stvar za promociju grada, ali i sport općenito.- kazao je Marko Lipovac, trener Kajak-kanu kluba Olimpik.
Novi prostor za kajak-kanu klubove nalazi se na dvije etaže i ima ukupno 740 kvadratnih metara. Teretana od 120 'kvadrata', svlačionice, prostor za masažu, spremišta za kajake i radionica, prostorija predviđena za smještaj/noćenje gostujućih klubova, velika terasa na gornjoj etaži te poslovni prostor za uprave klubova, samo su neki od sadržaja za koje i slavonskobrodski sportaši koji su obišli svijet i Europu, tvrde kako su jedni od najljepših i najopremljenijih.
- Imam čast biti nazočan otvaranju kajakaškog doma za klubove Marsonia i Olimpik. čestitao bih gradu i gradonačelniku Duspari koji su ponijeli najveći teret i realizirali ovakav projekt. Od Drave do Save nisam nigdje vidio ovakav objekt. Mislim da ste nadmašili Belišće i širu regiju. Slavonskobrodskim kajakašima želim puno odličja, pobjeda i dobrih regata. Ovaj sport nije popularan poput nogometa, ali u Slavonskom je Brodu to fenomen, nadrastao je ovu sredinu i stvorio sjajne rezultate.- kazao je Stjepan Pišonić, dopredsjednik Hrvatskog kajakaškog saveza.
Skromni slavonskobrodski kajakaši koje Brođani u svako godišnje doba i svaki dio dana mogu vidjeti kako vrijedno treniraju na Savi, znali su da dolaze u 'novo', ali objekt je nadmašio sva njihova očekivanja.
- Ako uzmete u obzir da smo dosad radili u limenim kontejnerima, bez struje, vode i grijanja, gdje je prokišnjavalo, ovo je za nas svemirska postaja, nešto što će nam olakšati rad. Odgojeni smo skromno i radili smo u lošim uvjetima, međutim, volja sportaša bila je uvijek najbitnija. Tako je i naš Antun Novaković iz kontejnera došao na vrh svijeta. - ponosno je dodao Lipovac.
Na pitanja o razlogu postojanja dva kluba u Slavonskom Brodu i mogućnosti ponovnog spajanja Lipovac je kazao: „Zbog problema s tadašnjom upravom i uvođenja politike u sport, podijelili smo se na dva kluba. Kroz sedam smo godina napravili najbolji klub u Hrvatskoj. Kao sportaš i trener sam za ujedinjenje, prvi je korak napravljen… bit ćemo zajedno u prostorijama, a kroz dogledno vrijeme – tko zna – možda i ponovno postati jedan klub."
Dotad će im u njihovim uspjesima i sportskim rezultatima svakako pomagati činjenica da napokon, nakon desetljeća čekanja, imaju dostojanstveno mjesto za trening.