3105
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD / BROD (BiH) - I dok broj novozaraženih koronavirusom ponovno raste i u Brodsko-posavskoj županiji, gdje mjerodavni pozivaju na poštivanje epidemioloških mjera, ali ovaj puta bez strogog 'lockdowna', situacija u susjednoj Bosni i Hercegovini polako eskalira. Sarajevo, Mostar, Tuzla bore se sa sve većim brojem novozaraženih, ali i značajnim porastom umrlih.
Broj hospitaliziranih raste i u susjednom Brodu i okolnim mjestima, zbog čega je tamošnji Stožer za izvanredne situacije donio pooštrene mjere koje bi trebale vrijediti do 23. ožujka ove godine.
Mjere su stupile na snagu u ponedjeljak, a njima je, uz ostalo, određeno da na javnim okupljanjima ne smije biti više od 30, a na privatnim više od deset osoba. zabranjen je rad fitnes centara, glazba u živo u ugostiteljskim objektima za smještaj, prehranu i piće. Uz zabranu rada frizerskim salonima, bazenima, kao i zabranu aktivnosti unutar ustanova kulture, najprije je zabranjen i rad trgovačkih centara da bi ta mjera danas ipak bila ublažena.
Do 29. ožujka obustavljen je i rad u vrtićima te osnovnim školama, a učenici nastavu prate elektronskim putem. Nošenje zaštitne maske je obvezno, kao i održavanje fizičkog razmaka od dva metra.
Kako piše bosanskohercegovački portal e-brod ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić rekao je za ATV da nitko nije sretan zbog novih mjera koje su donesene u borbi protiv epidemije koronavirusa, ali da je to nužnost trenutka, jer ako se nastavi ovakav tempo priljeva pacijenata zdravstveni sustav u tom entitetu neće moći izdržati pritisak. Naveo je da je jedna od karakteristika trenutne epidemiološke situacije u Republici Srpskoj to da se konstantno povećava broj osoba koje dolaze u bolnicu i da zbog dužeg liječenja nije izbalansiran broj prijema i otpusta.
Jedna od onih zdravstvenih ustanova koja se bori s kapacitetima jest i Bolnica u Doboju gdje je zdravstveno osoblje jučer javnosti uputilo apel. Prema riječima šefa Jedinice za intenzivno liječenje dr. Slaviše Ćelića 87 pacijenata liječi se na Infektologiji, a njih 14 u COVID intenzivnoj jedinici. Svi, dodao je, imaju mnogo teže kliničke slike u odnosu na hospitalizirane iz prethodnog vala epidemije.
S 14 hospitaliziranih na COVID intenzivnoj jedinici kapaciteti su u cijelosti popunjeni. 'Svaki idući pacijent koji bude trebao veću podršku kisika ne može biti zbrinut - izjavio je dr Ćelić i upozorio na situaciju da u narednom periodu neće moći primati ljude, "koji će u nedostatku kisika umirati”. Naveo je kako trenutno težu kliničku sliku imaju pacijenti srednjih godina. Na intenzivnoj njezi najmlađi pacijent ima 49 a na COVID odjelu 36 godina.
- Prošlog tjedna smo imali 47-godišnjeg pacijenta iz Teslića. Došao je na nogama, razgovarao je s nama, a onda mu se u roku od 24 sata pogoršala klinička slika te je završio na respiratoru - navela je dr. Nataša Subotić Filipović, internistica na COVID odjelu.
Od početka pandemije od koronavirusa oboljelo je oko 200 zdravstvenih radnika, no unatoč problemima s oboljelim kolegama te zauzetosti kapaciteta u Ustanovi poduzimaju sve kako bi sačuvali život svakog pacijenta. Naravno, sve to je uzalud bez pomoći i suradnje svih, pa su iz dobojske bolnice zdravstveni djelatnici apelirali na sve građane neka se strogo pridržavaju propisanih mjera.