1649
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Jelena se udala nakon osnovne škole i ima troje djece. I Maja se udala i ima dvoje djece, a srednju školu nije upisala. Elena je samohrana majka koja je odustala od škole i ne radi. Alen i Goran također nisu ostvarili svoje želje.
A ima li su ih, kao što ih imaju i sva druga djeca od koje se razlikuju, ili bi barem tako trebalo biti, samo po tome što su pripadnici romske nacionalne manjine. Želje su im iste kakve imaju i druga djeca. 'Završit ću školu.; Ja bih bio kuhar.; Želim biti farmaceutkinja i izradila bij lijek protiv korone.' samo je dio onoga o čemu maštaju mali Romi, a što je, u sklopu Tjedna jednakosti, slavonskobrodskoj javnosti prezentirano kroz izložbu naziva „Jednog dana život će biti lijep'.
Njene autorice su Barbara Matejčić i Ana Opalić. I dok je Ana, kao fotografkinja, svijet odrastanja romske djece u njihovim domovima donijela kroz izložbu fotografija, Barbara se pobrinula za zvučnu kulisu koju čine razgovori koje je vodila s Romima.
- Ovom smo izložbom htjele potaknuti na razmišljanje i razumijevanje zbog čega Romska djeca imaju teže polazišne pozicije i u životu pa onda i u školovanju. Ova izložba je, kroz prizmu priče o romskoj djeci, zapravo priča o povezanosti siromaštva i uspjeha ne samo romske djece i odnosi se u stvari na svu djecu u Hrvatskoj koja odrastaju u takvim uvjetima. Nažalost, takve je djece, koja odrastaju u siromaštvu, u Hrvatskoj popriličan broj, jer smo među zemljama u Eu koja ima najdugotrajnije i najizraženije dječje siromaštvo iz kojeg postaje sve teže izaći. Neuspjehe romske djece vrlo često smo skloni argumentirati time da je to način i stil života, kultura življenja, a tu se ne radi o tome nego o činjenici da u školi ne uspijevaju jer nisu dovoljno rano izloženi znanju, zato što gladni idu u školu, zato što nemaju mjesta za učenje, što nemaju nikoga da im pomogne u učenju, a dodatno izraženi problem sada u pandemiji je taj da žive u naseljima koja nemaju Internet pa nemaju mogućnost niti praćenja nastave. - kazala je Matejčić dodajući a su se prilikom osmišljavanja izložbe vodili željom da se razgovor prebaci na uvjete u kojima djeca odrastaju.
A ti uvjeti mogu se popraviti kroz ulaganja u obrazovni sustav, te edukaciju i zapošljavanje Roma čime postaju, kako je to rekao Siniša Senad Musić iz Romske organizacije mladih Hrvatske, a čije je sjedište u Slavonskom Brodu, autonomni i korisni ne samo sami sebi nego i cijeloj zajednici.
- Koliko se osjećam jednako u Slavonskom Brodu? Pa naša je prednost, iako živimo u zasebnom naselju, u tome što mnogi od nas rade. A to onda utječe na samo Naselje i njegov razvoj. - kazao je Musić. Da se Romi u Slavonskom Brodu i Brodsko-posavskoj županiji osjećaju prihvaćeno govori i podatak koji je iznijela voditeljica projekta 'Arise Roma', Sandra Kasunić, da međususjedske odnose čak 75 posto Roma ovdje ocjenjuje kao dobre ili vrlo dobre.
- To je ohrabrujući podatak, ali on u isto vrijeme otvara prostor za rad na tome da tu brojku unaprijedimo i povećamo ju. - dodala je Kasunić.
Tamo gdje prostora za djelovanje ima, naglasio je Musić, je obrazovni sustav.
- Ono gdje postoji određeni izazov je u osnovnoj školi, jer imamo razrede koje pohađaju ili većinski ili čisto romska djeca. Tu nije isključivo do škole, koja sudjeluje u mnogim aktivnostima, nego je sve to uvjetovano adresom stanovanja. Mi, zapravo, zajedno trebamo raditi na kvaliteti. Primjerice na području Brodsko-posavske županije čak 30 posto Roma ponavlja peti razred. Kako bismo to promijenili provodimo nekoliko projekata, s UNICEF-om radimo s učenicima do sedmog razreda, s IPC isključivo s osmašima, sada ćemo davati i instrukcije za srednjoškolce, dajemo mentorske i tutorske usluge za osnovnu školu. Čekamo i win win projekt gdje bismo počeli raditi od predškole jer je rana intervencija najisplativija intervencija. Dakle cilj nam je nastaviti raditi na taj način jer onoga trenutka kada oni upišu i završe osnovnu i srednju školu i ako nastave fakultet onda ne samo da bi doprinosili romskoj zajednici nego bi doprinosili i lokalnoj te regionalnoj zajednici kao i zemlji u cjelini - kazao je Musić.
Uspjehom i radom na sebi u društvu koje bi ih podupiralo u budućnosti bi doprinijeli razbijanju predrasuda o Romima: da su neobrazovani, ne žele raditi, rano stupaju u brak, rado dobivaju djecu, prodaju ih, prose…