SLAVONSKI BROD / NOVA GRADIŠKA / POŽEGA - Bude li usvojen novi paket zakona, budući gradonačelnici Nove Gradiške i Požege više neće imati zamjenike, a gradonačelnik Slavonskog Broda moći će imati samo jednog. Bez zamjenika će u tom slučaju ostati i župani dviju slavonskih županija. Svaki od njih dosad je imao po čak dva zamjenika, a brodskoposavskom bi (ovisno o trenutnom broju stanovnika na području županije) mogao ostati tek jedan.
Samo na razini uprava spomenuta tri grada i dvije županije, tim bi promjenama u proračunima jedinica lokalne i područne samouprave bilo ušteđeno osam ili devet visokih plaća - pozamašan mjesečni iznos za svaku blagajnu. No, to nije sve. Zamjenike će izgubiti i gradonačelnici preostala četiri grada u Požeško-slavonskoj županiji (Pakrac, Lipik, Kutjevo, Pleternica) i načelnici tamošnjih pet općina. Bez 'desne ruke' ostat će i svi načelnici 26 općina Brodsko-posavske županije. Dodatnih 35 radnih mjesta manje, značit će ogromnu uštedu koja bi, kako je najavljivano, mogla rezultirati uštedom od stotinu milijuna kuna godišnje na razini države.
Kako piše portal gradonačelnik.hr, Ministarstvo uprave jučer je u javnu raspravu pustilo paket zakona o lokalnoj samoupravi – Zakon o lokalnoj, područnoj i regionalnoj samoupravi, Zakon o lokalnim izborima i Zakon o Gradu Zagrebu. Te zakonske novine, između ostalog, trebale bi rezultirati efikasnijom i racionalnijom lokalnom samoupravom ranije ugrubo opisanom na primjeru samo dvije slavonske županije. Do smanjenja broja lokalnih dužnosnika i članova predstavničkih tijela doći će, možda, već na idućim lokalnim izborima pa će, u svibnju 2021., građani birati 618 dužnosnika manje. Umjesto dosadašnjih 1.321, njih 703.
Izmjene predviđaju ukidanje zamjenika načelnika i gradonačelnika u svim gradovima i općinama s manje od 35 tisuća stanovnika. Umjesto dosadašnjih 671 zamjenika, nakon idućih lokalnih izbora, mogli bismo imati samo 53 zamjenika - i to 29 zamjenika gradonačelnika te 24 zamjenika župana.
Po sadašnjem zakonu, načelnici i gradonačelnici općina i gradova do deset tisuća stanovnika imaju jednog zamjenika, dok se u JLS-ovima s više od 10 tisuća stanovnika biraju po dva zamjenika. Ovim izmjenama propisuje se da će dva zamjenika i dalje imati župani u županijama s iznad 250 tisuća stanovnika te gradonačelnici u gradovima s iznad 100 tisuća stanovnika i sjedištima županija. Gradonačelnici u gradovima iznad 35 tisuća stanovnika imat će jednog zamjenika, a oni u manjim gradovima ih više neće imati.
U slučaju da je iz nekog razloga načelnik ili gradonačelnik koji nema zamjenika spriječen i nije u mogućnosti obavljati svoje dužnosti, novo zakonsko rješenje predviđa imenovanje privremenog zamjenika iz redova predstavničkog tijela, odnosno općinskog/gradskog vijeća.
Smanjuju se naknade u predstavničkim tijelima
Također, novi zakon za oko deset posto smanjuje i broj članova predstavničkih tijela kojih je danas 8.254, a ograničava i maksimalni iznos njihovih naknada. Pa tako u županijama do sto tisuća stanovnika, naknade ne smiju iznositi više od 13 tisuća kuna, a u onim najvećim, s više od 300 tisuća stanovnika, naknade ne smiju ići preko 16 tisuća kuna.
Što se tiče općina i gradova, maksimum je isti – 16 tisuća kuna u gradovima s preko 300 tisuća stanovnika, a minimum je četiri tisuće u općinama do 1.000 stanovnika. Predsjednici i potpredsjednici vijeća, donosno skupštine, mogu imati 50 posto, odnosno, 30 posto uvećanu naknadu.
Ovim zakonskim izmjenama jača se participativna demokracija, detaljno propisuju zborovi građana, peticije i sudjelovanje građana u odlučivanju u jedinicama lokalne samouprave.
Građani tako mogu neposredno sudjelovati u odlučivanju o lokalnim poslovima putem referenduma i mjesnog zbora građana. Referendum može predložiti jedna trećina članova predstavničkog tijela, načelnik, gradonačelnik ili župan te građani, odnosno, 20 posto ukupnog broja birača u JLS_u. Kada ga predlažu građani, predstavničko tijelo prijedlog za referendum prosljeđuje ( u roku 30 dana) nadležnom državnom tijelu koje procjenjuje je li on ispravan, i ako jest, referendum mora biti raspisan u roku 30 dana.
Ovim se izmjenama, nadalje, izjednačavaju i uvjeti za kandidiranje na lokalnim izborima – do sada je kandidat za čelnika jedinica lokalne samouprave trebao imati prijavljeno prebivalište šest mjeseci prije stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora, a kandidat za člana predstavničkog tijela trebao je imati prebivalište u jedinici lokalne samouprave na dan stupanja odluke o raspisivanju lokalnih izbora. Sada se to izjednačuje, i to na način da i kandidat za čelnika mora imati prijavljeno prebivalište u jedinici lokalne samouprave na dan raspisivanja izbora, kao što je i bilo do 2009. godine.
Uvodi se i mogućnost online sjednica predstavničkih tijela u izvanrednim situacijama i posebnim okolnostima, kao što je ova s koronom.
Dok se ne krene u pravu reformu teritorijalnog ustroja, izmjenama ovih zakona predviđa se, pak, i mogućnost funkcionalnog povezivanja općina, a ministar pravosuđa i uprave, Ivan Malenica, kaže kako su već razgovarali s predstavnicima tri jedinice lokalne samouprave koje su iskazale interes za funkcionalno povezivanje i zajedničko obavljanje određenih poslova.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -