2319
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA – Među planinama prstena koji okružuje Zlatnu dolinu uvelike se ističe Papuk. Zbog velikog broja raznih vrsta biljaka i životinja te geološke raznolikosti nastale u različitim povijesnim razdobljima Zemlje, ova planina je u travnju 1999. postala zaštićena u kategoriji parka prirode. No, to nije jedino 'odličje' kojim se Papuk može ponositi. On je 2007. godine proglašen prvim UNESCO-geoparkom u Republici Hrvatskoj, a Vijeće za UNESCO svjetske geoparkove je, na osnovu izvješća revalidatora, 2019. godine donijelo odluku o produljenju njegova statusa kao UNESCO svjetskog geoparka za četiri godine pa Papuk sada s ponosom slavi trinaestu obljetnicu članstva u UNESCO grupi.
Od ideje do realizacije
Djelatnici Parka godinama ulažu napore u poboljšanje njegove turističke ponude, ali istovremeno pomno prate razvoj biljnog i životinjskog svijeta te rade na njihovom očuvanju. S obzirom na to da je zapadni dio Papuka bogat geološkim nasljeđem, došlo je do razvoja ideje o stvaranju interpretacijske točke na kojoj će posjetitelji tog kraja moći spoznati povijesne i prirode značajke mjesta na kojem se nalaze. Izvrsna prilika za poboljšanje ponude na Zvečevačkom području bila je prijava na projekt 'Interreg Danube GeoTour'. Opći cilj projekta bio je poboljšati upravljačke kapacitete i strategije, razviti praktična rješenja za aktivaciju georaznolikosti te postići pozitivne tržišne trendove za razvoj održivog turizma u osam geoparkova dunavske regije.
- Prijavili smo se za sudjelovanje u projektu koji je obuhvaćao parkove prirode iz dunavske regije. U projekt su, uz nas, bili uključeni parkovi iz Slovenije, Srbije, Austrije, Rumunjske, Mađarske, Slovačke i Češke. Cilj je bio podići kvalitetu i promovirati geoparkove, a tijekom projekta snimljeni su i promotivni video uradci koji prikazuju najljepše dijelove svakog parka. - za SBplus je kazao stručni suradnik u Parku prirode, geološki stručnjak i voditelj projekta, Goran Pavić naglasivši kako geološko-interpretacijska točka u Zvečevu nije jedina investicija ostvarena dobivenim sredstvima.
Vrijeme provođenja projekta bilo je od početka 2017. do kraja 2019. godine, a interpretacijski park u Zvečevu otvoren je u srpnju 2019. godine kada su javnosti predstavljeni novi sadržaji i cijela poanta projekta. Uz pomoć Europske unije, kroz 'Interreg Transnational Programme', za unaprjeđenje geoparkova u dunavskoj regiji, osigurano je gotovo 1,7 milijuna eura. Za realizaciju ideje Parku prirode Papuk dodijeljene su 144 tisuće eura, od kojih je veći dio potrošen na lokalitet u Zvečevu, ali su izrađene i nove turističke i geološke karte, promotivni filmovi, brošure te edukativni plakati. Jedan od filmova prikazuje razne aktivnosti i izazove koje posjetitelji na Papuku mogu doživjeti.
Osim filmova, velik značaj za promicanje Papuka u turističkom smislu su i karte Parka. U odnosu na prijašnje, nove karte detaljnije prikazuju sadržaje Papuka i na njima su ucrtane poučne, planinarske, biciklističke i konjičke staze, biološki, geološki i povijesni lokaliteti te razni turistički sadržaji. Karte su otisnute na deset tabli koje su postavljene na mjestima ulaza u Park poput Velike, Kutjeva, Kaptola i Orahovice.
Dio planova pomrsio im koronavirus
Zahvaljujući konstantnom ulaganju u turističke i sportske sadržaje u zapadnom dijelu Parka, Zvečevno se ponovno budi pa i lokalni iznajmljivači smještajnih kapaciteta, osjete povećanje interesa i dolazak sve većeg broja turista. Postavljanje edukativnih ploča i prostora za sjedenje uz prometnicu pokazalo se kao dobra ideja, jer upravo njome prolaze posjetitelji prilikom dolaska u novoizgrađeno vikend-naselje. No, kako nam je najavio voditelj projekta, razvoj Zvečeva u okvirima Parka prirode neće stati.
- U planu nam je ovu geološko-interpretacijsku točku napraviti polazištem turističke ponude zvečevačkog kraja. Imamo viziju obilježavanja biciklističkih i turističkih staza, a početak te avanture bio bi upravo na mjestu interpretacijskog parka. Osim toga, ondje je postavljeno i odmorište za bicikliste pa se ta lokacija nameće kao najpovoljnija. – za SBplus je pojasio Pavić
Osim za turiste koji se dođu odmoriti u srcu Papuka, ciljana skupina za koju je namijenjen sadržaj interpretacijskog parka su i učenici osnovnih i srednjih škola. Učenici Osnovne škole Dragutina Lermana iz Brestovca posjetili su ovu lokaciju prilikom njenog službenog otvorenja, a iz Parka se nadaju kako će ta praksa biti nastavljena, naravno, nakon što epidemiološka situacija bude bolja.
- U planu nam je bilo u zvečevačkom geološko-interpretacijskom parku organizirati edukativne radionice i voditi učenike osnovnih i srednjih škola u obilazak Parka. No, koronavirus pomrsio je naše planove za ovu godinu, jer su sve ekskurzije obustavljene pa učenici nisu mogli doći. Nadamo se kako će iduća školska godina početi bez problema i da ćemo moći ugostiti učenike na našim lokacijama. – dodao je stručni suradnik Pavić.
Veliki trud djelatnika Parka i brojna ulaganja već su sada prepoznati i cijenjeni među ljubiteljima prirode, a kako u Hrvatskoj i okolnim zemljama interes za aktivnim turizmom i odmorom u prirodi sve više raste, za očekivati je da će Papuk s godinama postajati odredište sve većem broju domaćih i stranih turista.