Držeći kako sjednice Savjeta za Slavoniju, Baranju i Zapadni Srijem imaju određenu političku vrijednost, donosimo sadržaj izlaganja predsjednika HDZ-a Brodsko posavske županije, Pere Ćosića, koje je, prema osobnom kazivanju za SBplus, imao u Pakracu 19. prosinca 2018.
„Nakon uvoda, u kojem je rečeno što je planirano, a što dosad ostvareno tijekom realizacije ovog posebnog Vladinog projekta za Slavoniju, podrobnije su 'obrađene' dvije teme: zdravstvo i turizam.
Poslije ministara, govorili su župani, rektor Sveučilišta u Osijeku i saborski zastupnici. S područja Brodsko posavske županije, u raspravi smo sudjelovali kolegica Maksimčuk i ja. Unatoč činjenici da to nije bila tema, posebno sam se referirao na dio izlaganja rektora osječkog Sveučilišta, prof. Vlade Guberca. Dakako, prije toga, zahvalio sam premijeru Plenkoviću što je Sveučilište u Slavonskom Bordu uvršteno u proračun za iduću godinu i, na taj način, ustvari, zaživjelo.
Kazavši prof. Gubercu kako mi nemamo ništa protiv da Osijek ima Sveučilište, Kazalište, Aerodrom i sve drugo što oni traže, istaknuo sam da Slavonski Brod, kao sedmi hrvatski grad po veličini, a zbog svoga geo-strateškog položaja u Hrvatskoj te dosadašnje industrijske povijesti i više od toga, također želi sudjelovati u podjeli zajedničkih stečevina hrvatskog društva i zajednice. Slavonski Brod također želi, i zaslužuje, imati Kazalište i Sveučilište. Tim više što to imaju i puno manje sredine od Broda, a regije izvan Slavonije imaju više njih, mada u Slavoniji živi milijun stanovnika.
Naime, bio sam iznenađen i tužan zbog toga što je prof. Guberac u svome izlaganju naveo kako će Osijek morati iz svoga Sveučilišta prepustiti dio kapaciteta Slavonskom Brodu i, uz to, još dati pet milijuna kuna. Bio sam tužan jer se opire osamostaljenju jedne od konstitutivnih sastavnica osječkog Sveučilišta - brodskog Strojarskog fakulteta - bez koje ne bi bilo niti Sveučilišta u Osijeku, a bio sam tužan i zbog toga što je govorio neistinu, kazavši kako će oni morati još i platiti pet milijuna kuna.
Posebno sam istaknuo problem s primarnom zdravstvenom zaštitom (opću ili obiteljsku medicine, zaštitu dojenčadi i male djece, stomatološku djelatnost i djelatnost hitne medicinske pomoći) te da domovima zdravlja, na primjer u Novoj Gradiški, nedostaje pola liječnika, a u Slavonskom Brodu četvrtina i sl., a da ne pomažu bolnice bilo bi još gore.
Dodao sam da je on to negdje pogrešno isčitao i ovdje prezentirao na isti način na koji je jučer, tijekom sjednice Županijske skupštine, zločesto rečeno da sam se ja na amandman o Sveučilištu „tek nadopisao", mada je i ovdje svima poznato koliko sam na tome radio.
Iznenadio sam se Guberčevom javnom otporu politici Vlade i odluci Hrvatskog Sabora - da brodsko Sveučilište iduće godine počne s upisom studenata - kad je rekao: 'Neće to baš tako ići'.
Ponovio sam kako je očito da je rektor Guberac pogrešno informiran jer je naš amandman potpuno jasan: Sveučilište u Slavonskom Brodu ništa iz Osijeka neće uzeti. Tek, sredstva kojima je Država, putem osječkog Sveučilišta, dosad financirala visoko obrazovanje u Slavonskom Bordu, od iduće godine, činit će to kroz bilancu Sveučilišta u Slavonskom Brodu. Spomenutih pet milijuna kuna, koje osigurava ministarstvo, dodatna su sredstva potrebna za ustrojstvo rektorata i drugih službi u Slavonskom Brodu.
Želim vjerovati kako ćemo zajedno, u relaksiranoj atmosferi, tijekom iduće godine, okončati ovaj izuzetno važan posao. Tim više jer su za to osigurani svi zakonski i drugi materijalni preduvjeti. Dakako, od akademske zajednice očekujem svesrdnu stručnu i profesionalnu pomoć kako bi proces bio okončan na zadovoljstvo svih.
U nastavku, govorio sam kako je dobro da je novogradiška bolnica opet dobila svoj subjektivitet - da je kao samostalna ustanova uspješno funkcionalno povezana s brodskom Bolnicom - te da, pored obnove u tijeku, radimo i projekte za izgradnju novih bolničkih i drugih zdravstvenih kapaciteta u Slavonskom Brodu i Novoj Gradiški, jer su, osim Poliklinike, postojeći objekti stari od 50 do 120 godina. Ohrabruje me dosadašnja dobra suradnja s ministrom zdravstva, Kujundžićem.
Posebno sam istaknuo problem s primarnom zdravstvenom zaštitom (opću ili obiteljsku medicine, zaštitu dojenčadi i male djece, stomatološku djelatnost i djelatnost hitne medicinske pomoći) te da domovima zdravlja, na primjer u Novoj Gradiški, nedostaje pola liječnika, a u Slavonskom Brodu četvrtina i sl., a da ne pomažu bolnice bilo bi još gore.Ono što je dodatan problem u ovoj oblasti jeste činjenica da nam neke ambulante imaju nedovoljan broj pacijenata (i) zbog iseljavanja stanovništva te tamošnji liječnici nemaju broj pacijenata koji bi osigurao održivost sustava. Mada nas racionalnost tjera na ukidanje pojedinih ambulanti, nismo se odlučili na taj zadnji korak jer želimo, koliko god je moguće, zadržati ih bliže ljudima. Zbog toga, potičemo sustav na razmišljanje o diferenciranom plaćanju tzv. 'glavarina' jer nije isto financirati primarnu zdravstvenu zaštitu u urbanim i ruralnim područjima" zaključio je Ćosić svoje kazivanje za SBplus.
Želeći čuti i 'drugu stranu', nazvali smo rektora Sveučilišta u Osijeku, prof.dr.sc. Vladu Guberca:
- Profesor Guberac?
- Da!
- Dobar da Vam želim. Jerko Zovak je moje ime. Iz Slavonskog Broda vas zovem kao novinar. Ispričavam se ako smetam…
- Ja sam na nekom domjenku koji upravo počinje pa mi je
nezgodno govoriti. A što ste trebali?
- Vaš komentar izlaganja zastupnika Pere Ćosića, u onom dijelu koji se odnosio na osnivanje Sveučilišta u Slavonskom Brodu, održanog na jučerašnjoj sjednici Savjeta za Slavoniju,
Baranju i Zapadni Srijem, u Pakracu…
- Ne, ne. Dok formiramo Sveučilišta ne dajem izjave za medije.
Pitajte Peru Ćosića, ako Vam nešto nije jasno što je kazao. Ja ne komentiram te
izjave.
Dakle, rektor Guberac odbio je očitovati se i, na taj način,
uskratio nam mogućnost objave njegova stava u vezi s procesom formiranja
Sveučilišta u Slavonskom Brodu. Šteta, jer šutnjom 'druge strane' onemogućeno nam je uravnoteženo
informiranje javnosti o tijeku i održivosti procesa konstituiranja
Sveučilišta u Slavonskom Brodu.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
XSIZE21.12.2018. u 10:27
Ma pusti Shony, frustrirana hdzovka, ne bi me čudilo ni da sjedi u GV. Drugo, ova izjava Pere mi se čini kao pranje ruku, opravdava se unaprijed jer zna da ništa od Sveučilišta, pa kao da ne ispadne da je... Prikaži sve on jadan kriv. Demagogija i samo demagogija i prodavanje magle. Sjašite nam s grbače!
-
Tonda20.12.2018. u 20:17
E borate šta je Guberac za Bašića? Pa Bašić je otkrio toplu vodu i struju i osnovao sveučilište. Čovjek je dokazani znanstvenik, stručnjak, projekt menager, ma čovjek je otkriće SB-a i RH. Čujem da je Učiteljski procvjetao od kada su... Prikaži sveu ga zaposlili. Ajde Bašiću drž se svoje kuće i meti ispred svog praga, a Guberca pusti da radi svoj posao.
-
panonac20.12.2018. u 18:19
Pravi agitpropovski uradak J.Z-a, ili rečeno jezikom nove europske korektnosti promo za Peru Ćosića. Moguće da bi čak i prema hrvatskim propisima iznad ovako intoniranog članka trebalo stajati „promo“. Izvor na koji se novinar poziva u vrijeme internetskog novinarstva, diktafona... Prikaži svena i tiskovnih konferencija je: „ prema kazivanju Pere Ćosića, majke mi“. Jerko nije autohtoni Slavonac, ali je naučio od Šokaca da „umiljato janje dvi mame sisa“. A što se tiče Pere Ćosića „ne laje kera zbog sela nego rad sebe“.
Prikaži sve komentare
-