1441
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Povodom današnjeg Međunarodnog dana osoba s invaliditetom i 5. prosinca Međunarodnog dana volontera danas je u slavonskobrodskoj Gradskoj knjižnici upriličena tradicionalna svečana sjednica Povjerenstva za osobe s invaliditetom Slavonskog Broda na kojoj su uručene nagrade za najposlodavca i najvolontere.
S obzirom na činjenicu da prošle godine, zbog epidemije koronavirusa, nije upriličena dodjela, ove su godine nagrade dodijeljene i prošlogodišnjim i ovogodišnjim laureatima.
U 2020. godini nije bilo prijavljenih za nagradu naj poslodavca, dok su za volonterski angažman nagrađeni Dora Dežmić za volonterski angažman na vođenju akcije „72 sata bez kompromisa", Roko Lukenda za osmišljavanje i izradu3D print pomagala namijenjenih osobama s invaliditetom te Leon Ferić za volonterski angažman u organizaciji humanitarnih akcija i vođenju školskog volonterskog kluba „Kapi volje" Ekonomsko-birotehničke škole Slavonski.
U 2021. godini nagradu za poslodavca godine za osobe s invaliditetom dobio je Željko Katavić, a nagrađeni su i volonteri Robert Valenčak za volonterski angažman i podršku u provođenju rehabilitacijskog programa plivanja za djecu s invaliditetom i djecu s intelektualnim teškoćama te Krešimir Vlajnić za volonterski angažman u radu s djecom s poteškoćama šireg autističnog spektra.
- Sama spoznaja da si nekom pomogao i da si toj osobi izmamio osmijeh na licu je pokazatelj kako radimo nešto dobro i da moramo nastaviti tim putem dalje. Svaki zagrljaj koji pružite starijoj ili nemoćnoj osobi, topla riječ ili telefonski poziv koji im uputite njima puno znače, posebice ako nemaju nikoga svoga. Svi mi volonteri ovo radimo beskompromisno i srca punog ljubavi te ne očekujemo nikakve nagrade, ali naravno da nam je svako priznanje znak da idemo pravim putem i poticaj da tako nastavimo i dalje - kazala je Dora Dežmić, koja se u ime nagrađenih volontera zahvalila na današnjim nagradama.
- Brod plast djeluje više od 30 godina, a posljednjih 15 na ovaj ili onaj način sudjelujemo u humanitarnim akcijama. Počeo je to moj otac suradnjom s Udrugom Regoč koja je, s manjim prekidima, nastavljena sve ove godine. Njihovi članovi u prostoru udruge pakiraju naše proizvode, poput kvačica, čepova i slično, i za to su plaćeni. Mi im zapravo samo pomažemo da ostvare svoje ustavom zajamčeno pravo na rad. Zadovoljni su i oni, ali i mi jer svi su oni jako vrijedni - kazao je Željko Katavić koji je dobitnik ovogodišnje nagrade za najposlodavca.
Nagrade su uručili Željko Pudić iz Povjerenstva za osobe s invaliditetom te dogradonačelnica Slavonskog Broda Martina Martić Puača.
- Čestitam dobitnicima nagrada i želim da u budućnosti nastave i dalje biti jednako toliko angažirani te se nadam da će im današnja nagrada biti jedna velika motivacija za dalje. Ovom prilikom izražavam čestitke svim volonterima koji svojim volonterskim radom uvelike doprinose poboljšanju života naše zajednice. Grad Slavonski Brod svim svojim sugrađanima s invaliditetom nastoji osigurati što kvalitetnije uvjete življenja u našem gradu od stanovanja, obrazovanja i uključivanja u kulturni život grada, ali i bavljenja sportom i rekreacijom te će oni uvijek imati veliku potporu Grada i biti naš prioritet.- kazala je dogradonačelnica Martić-Puača zahvalivši se i svim udrugama koje svojim aktivnostima utječu na poboljšanje kvalitete života osoba s invaliditetom u Slavonskom Brodu.
- Boli nas što su pojedini projekti i dalje pilot projekti, poput osobnog asistenta iako je to već odavno trebalo biti u zakonskoj regulativi. Tu su i arhitektonske prepreke. Još uvijek osobama s invaliditetom, onima u kolicima, puno toga nije dostupno. A oni koji provode odluke trebali samo prošetati gradom s osobom u kolicima i vidjeli bi gdje, što i kako treba mijenjati. Tu je sada i mijenjane novog zakona o socijalnoj skrbi koji će, ako ne bude izmjena, jako naštetiti osobama s invaliditetom. Naše najveće primjedbe odnose se na postavljanje imovinskog cenzusa za dobivanje određenih usluga bez kojih mi inače ne možemo. S jedne strane zalažemo se za obrazovanje mladih osoba s invaliditetom i njihovo zapošljavanje, a s druge imamo to da će kad se zaposle i dobiju, primjerice, plaću od nekih četiri tisuće kuna, ostati bez prava koja sada imaju i bez kojih ne mogu. Stoga je na nacionalnoj razini upućeno javno pismo kojim se ukazuje na ove probleme te vjerujemo da će se neke stvari ipak promijeniti na dobrobit svih naših članova - istaknuo je Pudić.