SLAVONSKI BROD/POŽEGA - U Mitrovcu i Bektežu, mjestima u Požeško-slavonskoj županiji, u subotu 26. siječnja 2019., zabilježena su dva slučaja pasa ostavljenih bez nadzora, izvijestila je tamošnja Policijska uprava.
Šetnja sa psom ne bi nikako trebala biti bez povoca i brnjice. U Slavonskom Brodu to je regulirano i Odlukom o držanju i registraciji pasa, gdje prema članku 6. nije dopušteno "...izvođenje na javnu površinu pit bull terijera, američkog staford terijera i ostalih borilačkih pasa...". Svi ostali moraju biti na povocu i s brnjicom.
Psi, vlasništvo 60-godišnjaka iz Mitrovca i 56-godišnjaka iz Bekteža, na ulici su presretali prolaznike, ometali ih i napadali, zbog čega će protiv vlasnika policija podnijeti optužni prijedlog.
Također u subotu oko 10 sati, Policijska uprava brodsko-posavska zaprimila je dojavu o napadu dva psa nepoznatog vlasnika na 73-godišnjaka i njegovog psa, kojeg je držao na povocu. Prilikom pokušaja razdvajanja pasa lakše je ozlijeđen 73-godišnjak kojem je ukazana liječnička pomoć u OB „Dr. Josip Benčević". U sukobu je ozlijeđen i njegov pas. Policijski službenici PU brodsko-posavske na mjestu događaja utvrdili su da psi, koji su bili bez nadzora, pripadaju 48-godišnjaku kojem su naplatili novčanu kaznu zbog počinjenog prekršaja iz Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira.
Ovo su tek dva u nizu slučajeva u kojima vlasnici ostavljaju životinje bez nadzora izlažući tako druge prolaznike mogućim napadima.
- Više ne mogu normalno niti prošetati od pasa koje vlasnici puste da lutaju okolo. Ima tu lutalica, ali i pasa koji odu iz dvorišta na cestu i jednostavno reže na svakog prolaznika. Uvijek imam osjećaj da će me napasti te sam si nabavila sprej za samoobranu. Ne mislim špricati životinju bez razloga, jer nije ona kriva, ali ovako sam sigurnija u slučaju da me stvarno krene napasti - priča Marija (60) koja je i svoje svakodnevne šetnje prorijedila zbog životinja koje vlasnici neodgovorno puštaju na cestu.
A da pas u svakom trenutku može reagirati instinktivno dokaz je i sljedeća priča. - Bila sam sa svojim psom na livadi. Pustila sam ga s povoca. Igrao se veselo po snijegu i otišao do skupine djece koja su se grudala. Poletio je za jednom grudom i u tom srušio malenu djevojčicu. Nije joj ništa bilo, iako su se roditelji jako uznemirili. Ali isto tako svjesna sam da je dijete u strahu moglo instinktivno udariti psa, a on odreagirati i tu bi bila kriva samo ja. Jer sa psom sam u igru krenula bez povoca, bez brnjice i na javnu površinu, umjesto na igralište za pse - kaže nam Sanja (47) koja se roditeljima ispričala i sa svojim psom otišla kući uz obećanje samoj sebi kako si ovakvu grešku neće ponoviti.
Što kažu zakonske odredbe
I uistinu kao odgovorni vlasnici uvijek bismo trebali voditi računa o tome da svojim neopreznim postupcima i odlukama ne ugrozimo druge. To bi trebali činiti i da nema zakonskih propisa koji nam to nalažu. Primjerice policija u slučajevima ozljeđivanja podnosi Optužni prijedlog Prekršajnom sudu, koji onda temeljem Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira (čl. 30) izriče kazne neodgovornim vlasnicima, a one mogu biti u rasponu do 800 kuna. U slučaju lakših ozljeda oštećenom se daju podatci o vlasniku psa kojeg onda mogu privatno tužiti. U slučaju iznimno teških ozljeda policija podnosi izvješće državnom odvjetništvu koje onda odlučuje ima li elemenata kaznenog djela.
Pa iako ovim nadležnost policije prestaje, ostaje prostor za nastupanje drugih službi koje također donose propise o načinima držanja pasa, a za njihovo nepoštivanje neodgovorni vlasnici mogu platiti prilično visoke kazne. Tako Zakon o zaštiti životinja predviđa novčanu kaznu u iznosu od pet do 15 tisuća kuna za fizičke, odnosno od 50 do 100 tisuća kuna za pravne osobe koje "drže, ili s kućnim ljubimcima postupaju na način koji ugrožava zdravlje i sigurnost drugih životinja i ljudi, posebice djece".
Šetnja sa psom ne bi nikako trebala biti bez povoca i brnjice. U Slavonskom Brodu to je regulirano i Odlukom o držanju i registraciji pasa, gdje prema članku 6. nije dopušteno "...izvođenje na javnu površinu pit bull terijera, američkog staford terijera i ostalih borilačkih pasa...". Svi ostali moraju biti na povocu i s brnjicom. Na javne površine ne smiju ih izvoditi mlađi od 14 godina, a između ostaloga zabranjeno ih je izvoditi i na dječja igrališta.
Za one koji, unatoč ovoj Odluci, na prostoru grada prošetaju nekog od borilačkih pasa, novčana kazna iznosi od 500 do tisuću kuna. Od sto do 300 kuna platit će vlasnici koji psu omogućuju nekontroliran izlazak, oni koji drže psa u zajedničkim prostorima zgrade te ako pas druge ometa glasanjem ili nehigijenom. Ako komunalni redari vlasnika zateknu kako šeće psa bez zaštitne košare i povoca, vlasnik će platiti novčanu kaznu od 50 do 150 kuna.
Nažalost, ui Slavonskim Brodom nerijetko smo svjedoci situacija u kojima vlasnici šetaju pse, ne samo bez brnjice, nego i bez povodca. U nadi kako će podsjećanje na moguće kazne koje im prijete vlasnike nagnati da sljedeći puta svoje pse u šetnju izvedu sukladno propisima, valja podsjetiti i na drugu stranu priče o psima. A to su oni, uglavnom mladi, ljudi koji željni zabave često znaju izazivati životinje čime ih razdražuju i potiču na napade. I za njih bi zakon trebao predvidjeti kazne.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -