Tjedan dana prije nego će naš
kolumnist, Drago Hedl, otkriti 'propust' na graničnom prijelazu u Staroj
Gradiški, dvoje novinara portala SBplus, 20. srpnja, uputilo se na zadatak u
Bosanski Brod s ciljem praćenja tamošnje proslave Dana Župe sv. Ilije Proroka.
Budući da smo na graničnom
prijelazu trebali čekati najmanje dva sata, telefonom smo provjerili u
Policijskoj upravi brodsko-posavskoj (nadležnoj i za Staru Gradišku): smijemo li
kao 'pogranični' novinari proći kolonu automobila do granice, a potom most
prijeći pješice, jer ćemo u protivnom zakasniti na obred?
Nakon pola sata - čekanje nam nije bio
problem jer smo već bili u koloni - dobili smo odgovor kako to nije moguće na takav
način odobriti. Naime, rekoše nam, propisana je procedura kako se podnosi pisani
zahtjev za korištenje te mogućnosti.
Pokorni - kakve nas je Bog stvorio
- pristojno smo čekali u koloni, prije granice parkirali vozilo te preko mosta pješke
prešli u onaj Brod. I, ništa nam čudno ne bi bilo da kasnije Hedl nije otkrio
kako smo naivni. Naime, trebali smo imati nekoga na "višem mjestu",
ako smo željeli koristiti propisanu povlasticu - telefonom.
Istine radi, postojala je i
mogućnost da su policija i konzultirani županijski suci - profesionalno, a ne zlonamjerno - mislili kako tek rade svoj posao
jer je jedan od novinara, pravomoćno osuđeni "kriminalac", mogao biti
bjegunac od pravde. Pa, da se ne bi dogodio propust kao sa Zdravkom Mamićem,
ili Ivicom Ikom Batinićem,
trebalo je odlučiti "kao u izreci". A to da se "kriminalac u bijegu" baš policiji javlja, očito, profesionalcima nije bilo čudno.
Dakle, policija uglavnom svoj posao radi revnosno, mada,
kao i u svim drugim oblastima, ponekad se omakne "više mjesto", da bi se nekome život olakšao, ili ogorčao. Ovisno o potrebi moćnog tražitelja usluge. (J. Zovak)
Sredinom travnja ove godine ministar unutarnjih poslova Davor Božinović najavio je kako će do kraja 2018. Hrvatska ispuniti sve uvjete za ulazak u Schengenski prostor. Rekao je to poslije sastanka s povjerenikom Europske komisije za Sigurnosnu uniju Julianom Kingom, četiri mjeseca nakon što je EU parlament, na poticaj zastupnika Tonina Picule na plenarnoj sjednici u Strasbourgu, podržao ulazak Hrvatske u Schengen, piše Telegram.
Ulazak u Schengenski prostor označen je kao hrvatski nacionalni interes, a koliko je to za zemlju važno pokazala je i posjeta premijera Andreja Plenkovića i ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića graničnom prijelazu Bregana krajem lipnja prošle godine. Tada im je predstavljeno kako funkcionira Schengenski informacijski sustav (SIS), kojem je pravo pristupa dobila i hrvatska policija. Pristup tom sustavu, rečeno je tada, omogućava ulaz u više od 70 milijuna podataka, što u sigurnosnom smislu predstavlja značajnu činjenicu a – kako se tada pohvalio premijer – pravo pristupa SIS-u ”povećat će učinkovitost hrvatske policije i sigurnosnih službi”, jer će biti umrežene sa zemljama Schnegenskog prostora.
Incident koji teško narušava ugled
No, krajem svibnja ove godine na graničnom prijelazu Stara Gradiška, o čemu je prvi pisao Telegram, dogodio se ozbiljan incident koji teško narušava ugled hrvatske policije i dovodi u pitanje njenu spremnost da ulaskom u Schengenski prostor, uz to što je čuvar hrvatskih granica, postane i zaštitnik europskih.
MUP je jučer potvrdio pisanje Telegrama kako se incident na spomenutom graničnom prijelazu uistinu dogodio, te da je autobus s 36 putnika iz susjedne Bosne i Hercegovine u Hrvatsku pušten bez propisane kontrole putnika. Dodali su i da će protiv odgovornih biti poduzete odgovarajuće stegovne mjere. No, u MUP-u ne misle da je tim incidentom Hrvatska bila izložena bilo kakvom sigurnosnom riziku.
Pokušaj objašnjenja iz policije
U odgovoru na Telegramov upit što je, vezano uz taj incident, utvrdila unutarnja kontrola MUP-a, doslovce stoji: ”Obavljenim provjerama nadležne službe potvrdile su da je predmetni autobus 26.5.2018. godine u noćnim satima pristupio graničnoj kontroli na izlazu iz Republike Hrvatske s ukupno 36 putnika, državljana Republike Hrvatske. Nad svim putnicima je tada obavljena granična kontrola i provedene su sve potrebne provjere. Dan kasnije, odnosno 28. svibnja 2018. godine, u večernjim satima, na graničnom prijelazu Stara Gradiška, na ulazu u Republiku Hrvatsku iz Bosne i Hercegovine, evidentiran je izrazito pojačan promet vozila i putnika, što je rezultiralo dužim čekanjem na obavljanje granične kontrole.
Tijekom čekanja za obavljanje granične kontrole prijevoznicima – vozačima autobusa ili kamiona u određenim slučajevima sukladno Zakonu o sigurnosti prometa na cestama ističe vrijeme dozvoljeno za prometovanje. Vozač predmetnog autobusa, koji je na graničnu kontrolu čekao u koloni oko dva sata, obratio se službujućem voditelju smjene sa zamolbom za ubrzano obavljanje granične kontrole jer će mu u protivnom isteći dopušteno vrijeme za upravljanje vozilom sukladno evidenciji na tahografu, pritom napomenuvši da su mu svi putnici državljani Republike Hrvatske.
Uvažavajući razloge zamolbe, predmetni autobus pristupio je ulaznoj graničnoj kontroli sa 36 putnika državljana Republike Hrvatske, a koji su prethodnog dana izišli iz Republike Hrvatske i nad kojima je provedena granična kontrola. Dolaskom navedenog autobusa s putnicima službujući voditelj smjene omogućio je navedenom autobusu, jer se radi o državljanima Republike Hrvatske, ulazak u drugi prometni trak, te obavljanje ubrzane granične kontrole.
Tom prigodom ustvrdio je da se u autobusu nalaze isti putnici kao i prethodnog dana koji su evidentirani na izlazu, te da ne predstavljaju sigurnosni rizik. S obzirom da su se u tom trenutku provodile sustavne granične kontrole, predmetni policijski službenik trebao je pristupiti skeniranju putnih isprava, a što nije učinio, te će protiv njega nadležni rukovoditelj poduzeti odgovarajuće stegovne mjere”.
Istraga tek dva mjeseca nakon događaja
MUP dakle, tek u posljednjoj rečenici odgovora na Telegramov upit priznaje da granični policajac nije postupio u skladu s propisima i da osobne iskaznice ili putovnice 36 putnika u autobusu nisu bile skenirane prilikom ulaska u Hrvatsku. No, nejasno je međutim kako je granični policajac utvrdio da se u autobusu nalaze baš onih 36 putnika koji su dan ranije napustili Hrvatsku, te zašto – ako je autobus prije toga ”u koloni čekao oko dva sata” – bio problem da na granici pričeka još desetak minuta koliko bi, otprilike trebalo da se skeniraju dokumenti 36 putnika.
Ono međutim, što je u cijeloj toj čudnoj priči najneobičnije, jest da se istraga događaja vodila dva mjeseca nakon što se zbio. Kad je Telegram prošlog četvrtka poslao upit MUP-u oko teškog propusta na graničnom prijelazi Stara Gradiška, odgovoreno mu je u dvije rečenice. U prvoj je rečeno kako mogu potvrditi da su upoznati s informacijama koje smo naveli, u drugoj da ”utemeljenost navoda provjeravaju nadležne službe Ministarstva”.
Dakle, prošlog četvrtka 26. srpnja – dva mjeseca nakon što se propust dogodio – u MUP- su još provjeravali ”utemeljenost navoda”! Je li provjera uslijedila tek nakon Telegramova upita ostaje nejasno, ali je pitanje logično: zašto dva mjeseca u MUP-u oko tog slučaja ništa nisu poduzeli i je li, kako je neslužbeno upravo iz policijskih krugova rečeno Telegramu, postojala namjera da se taj neugodni incident zataška?
Incident su komentirali bivši načelnik i ministri policije
Također neslužbeno, Telegramu je rečeno kao je naredba da se autobus propust bez pregleda putnika stigla s ”višeg mjesta”. Navodno je jedan od putnika u autobusu, policajac Zoran Jušić (koji je jedno vrijeme bio voditelj Službe za zaštitu državne granice i kompenzacijske mjere u Upravi za granicu) nazvao nadređenu osobu, a ova potom javila šefu smjene na graničnom prijelazu Stara Gradiška Miroslavu Brliću, pa je autobus pušten bez procedure kakva se inače provodi. Željeli smo provjeriti tu informaciju, no Jušić se nije javljao na naše telefonske pozive niti je odgovorio na poruku u kojoj smo objasnili zašto zovemo. Brlić nas je još ranije uputio da sva pitanja u vezi incidenta s autobusom postavimo glasnogovorniku MUP-a.
Zlatko Sokolar, bivši načelnik Uprave za granice Ministarstva unutarnjih poslova, od prošle godine u mirovini, nazvao je ovaj događaj ”slučajem bez presedana”. Za Telegram je objasnio kako je moguće da se vozilo u nekim prigodama (u ovo slučaju autobus) pusti preko reda do graničnog prijelaza, no ondje se identifikacija putnika, što podrazumijeva i obvezno skeniranje njihovih dokumenta, mora provesti. ”Prošlo je vrijeme kao iz onog vica”, našalio se Sokolar, ”kada Hercegovac, nezadovoljan što ga kontroliraju na graničnom prijelazu, kaže hrvatskom policajcu: 'Mi smo vas tijekom rata preko granice puštali u tenkovima, a vi nas sada u miru ne puštate da prijeđemo granicu u našim Mercedesima”'. Sokolar kaže da je riječ o teškom incidentu koji narušava vjerodostojnost postupaka naše policije, no siguran je da se radi o izoliranom događaju.
Slično misli i Vlaho Orepić bivši Mostov ministar unutarnjih poslova. On kaže kako je uvjeren da naša policija odgovorno radi na graničnim prijelazima te kako je ono što se dogodilo u Staroj Gradiški ozbiljan propust, no da je siguran kako se radi o iznimci. Orepić, kao ni Ranko Ostojić, bivši SDP-ov ministar unutrašnjih poslova ne misli kako će taj događaj naškoditi nastojanjima Hrvatske da do kraja godina ostvari svoj strateški interes, da pet godina nakon ulaska u Europsku uniju uđe i u Schengenski prostor. ”Pitanje granične kontrole svakako je jedan od segmenata evaluacije naše spremnosti ulaska u Schengenski prostor”, kaže Ostojić za Telegram, ”no kako ne znam sve detalje ne bih to komentirao”.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
AculeusApis02.08.2018. u 21:29
Pravila i zakone moraju poštovati i čistačica i ona s riđom kosom i svaki voditelj smjene granične policije i... i svi drugi u normalnoj uređenoj i pravnoj državi. Svi oni koji tako ne rade moraju snositi sankcije za primjer njima... Prikaži sve i drugima. I neka novinari i dalje ukazuju i prokazuju nepravilnosti da vidimo koji su ti "koji bi mimo reda".
-
balkanforever02.08.2018. u 18:39
Fakat. "dvoje novinara portala SBplus, 20. srpnja, uputilo se na zadatak u Bosanski Brod s ciljem praćenja tamošnje proslave Dana Župe sv. Ilije Proroka". Drugim riječima, krenulo dvoje novinara na pečenku i pivo, policija im nije dala da prođu, pa... Prikaži sve se pečenka ohladila a pivo ugrijalo.
-
staribrod02.08.2018. u 13:48
Ajde Hedl majke ti, napiši sad 12 članaka o čistačici Zori iz OB dr.Joža Benčević, kad je progurala svoju komšinku Spomeniku na CT , mimo rang liste. Navodno je ona sa riđom kosom, što radi na "centralnom naručivanju" imala jedno... Prikaži sveo mjesto , onako za familiju i prijatelje. Ajd sad Drago, nastavi. Znaš da hoćeš, možeš ti to, "ajd sama"!
-