2345
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Krajem rujna SBplus objavio je članak naslova 'Slavonskobrodski liječnici danas konačno dobili odgovore', u kojemu smo problematizirali prelazak liječnika Doma zdravlja Slavonski Brod u 'privatnike', uz ostanak u ordinacijama, odnosno, prostorijama samog Doma u Borovskoj ulici.
No, nadzorom zakonitosti općih akata, Ured državne uprave u Brodsko-posavskoj županiji (op.a. koji samostalno djeluje još samo do siječnja, a potom postaje dio županijske Uprave), utvrdio je nepravilnosti te je srušio Odluku o broju ordinacija koje će djelatnost obavljati u okviru domova zdravlja, donesenu na 16. po redu sjednici Županijske skupštine.
Stoga je taj važan dokument kojeg su liječnici dugo čekali, poslan na 'popravni'. U 'Uputi' Ureda državne uprave stoji kako je u Odluci o broju ordinacija koje će djelatnost obavljati u okviru domova zdravlja, članke od 4. do 6. potrebno uskladiti s odredbama članka 268. Zakona o zdravstvenoj zaštiti koji propisuje kako „zdravstveni radnici koji su u radnom odnosu u domu zdravlja najmanje godinu dana i koji ispunjavaju uvjete za obavljanje privatne prakse… mogu podnijeti zahtjev Ministarstvu za izdavanje rješenja o obavljanju privatne prakse u ordinaciji". Ukratko, samo je to mogao biti uvjet predaje dokumentacije za prelazak u privatnike, a ne dugi niz posebnih zahtjeva navedenih u prvotnoj Odluci. Pod 'usklađivanjem' je, zapravo, ured državne uprave, na pristojan način zatražio potpuno brisanje spornih članaka jer se takvo što nije smjelo naći u toj Odluci koja, kao takva, nije bila izrađena 'sukladno odredbama jedinstvenih metodološko-nomotehničkih pravila za izradu akata koje donosi Hrvatski sabor'.
Sporni su neobični uvjeti bodovanja za liječnike koji imaju prednost kao podnositelji zahtjeva za prelazak u privatnike - o čemu je pisao i SBplus. Dom zdravlja je, primjerice, planirao bodovati broj osiguranika u timu (čak pedeset bodova trebao je dobiti liječnički tim kojemu je taj broj ispod minimalnog broja osiguranih osoba); duljinu radnog staža u ordinaciji; područje rada tima (bodovno bi najviše bio nagrađen dosadašnji rad liječnika izvan sjedišta Doma zdravlja, u ruralnom području) te rad na jednoj ili više lokacija. Dodatne su bodove trebali dobiti i oni liječnici koji su hrvatski branitelji.
U prvoj su verziji Odluke, županijski vijećnici hvalili bodovne nagrade onima koji su dosad radili u ruralnim područjima. Ipak, nitko nije pojasnio kriterij prema kojemu je najviše bodova trebao dobiti liječnički tim s brojem osiguranika ispod minimalnog broja osiguranih soba (spomenuta stavka koja bi donosila 50 bodova, dok bi, usporedbe radi, za područje rada izvan sjedišta Doma zdravlja, u ruralnom području, timovi ostvarivali 40 bodova).
Nova je Odluka, u usporedbi sa starom, štura te ne pogoduje nikomu i zahtijeva minimalne uvjete za liječnike koji žele imati privatne prakse. Zadržan je, pritom, članak koji kaže: „Domovi zdravlja Brodsko-posavske županije, obvezni su u svim zdravstvenim djelatnostima na primarnoj razini, za koje je Zakonom o zdravstvenoj zaštiti propisano da se mogu obavljati u organizacijskom obliku - ordinacije, osigurati 25 posto ordinacija od ukupnog broja" i, k tomu, je dodano kako domovi mogu za pojedine djelatnosti primarne razine, osigurati i veći postotak ordinacije, ako to nije pokriveno ordinacijama u privatnoj praksi.
Liječnici, dakle, o bodovanju više ne moraju brinuti, ali zahtjevu za 'Osnivanje privatne prakse u ordinaciji u osobno osiguranom prostoru', moraju priložiti opsežnu dokumentaciju. Pritom nikakvu ulogu u odlučivanju neće imati uvjeti koji su ranijom Odlukom bili postavljeni - najmanje godina dana rada u Domu zdravlja, uredno ispunjene obveze prema Domu, zaposlenje u punom radnom vremenu i slično.
Tako je Ured državne uprave spriječio nezakonito bodovanje u postupku selekcije ordinacija koje će djelatnost obavljati u okviru domova zdravlja (sve to vrijedi i za novogradiški Dom zdravlja Andrija Štampar). Nasreću, dva mjeseca prije nego što bude ukinut njegov sadašnji oblik jer svi takvi uredi u novoj godini prelaze pod ingerenciju županija te više neće imati ovlasti za poslovne slične ovom itekako dobro obavljenom.
Napomenimo kako je Skupština Brodsko-posavske županije poslušala upute Ureda državne uprave te je na 17. sjednici, održanoj u ponedjeljak, 4. studenog, usvojila novi Prijedlog takve Odluke. Usporedbe radi, STARU je Odluku moguće pročitati OVDJE, a NOVU 'srezanu' Odluku o broju ordinacija koje će djelatnost obavljati u okviru domova zdravlja OVDJE ili u privitku ovom članku.