NOVA GRADIŠKA - U društvu podijeljenom i oštećenom nepovjerenjem prema svima koji su na vlasti, ali i institucijama koje desetljećima ne rade svoj posao, sve novo čini se vrijednim jednakog nepovjerenja.
Gradske i općinske projekte financirane europskim novcem, kojekakve inkubatore i industrijske parkove, informacijsko-edukacijske centre, kuće,… građani slabo razumiju ili nisu dovoljno upoznati s njihovim značenjem.
Ipak, provjerom jednostavnih činjenica, lako je zaključiti radi li se o novim uhljebničkim 'inkubatorima' ili modernim generatorima razvoja novog doba.
Iz nedavno objavljenog izvještaja o poslovanju tijekom dvanaest mjeseci 2020. godine, Društvo Industrijski park Nova Gradiška d.o.o. pokazuje kako pripada u drugu skupinu. U nastavku donosimo argumente za takvu ozbiljnu tvrdnju.
Novogradiški je Industrijski park u 2020. godini ostvario prihode u iznosu od 5,7 milijuna kuna, dok je u istom razdoblju godinu ranije uprihodio 5,3 milijuna kuna. Rashodi su im 2020. iznosili 5,2 milijuna kuna, a u 2019. 5,1 milijun kuna.
Industrijski park u 2020. je godini bio prijavitelj ili partner u brojnim višemilijunskim projektima. Neki od njih su - Tehnološki inkubator Nova Gradiška (projekt vrijednosti gotovo 30 milijuna kuna); iNnovaNet (inovativne tehnologije za jačanje poslovanja poduzeća i unapređenje poslovnog okruženja - vrijednost 1,3 milijuna eura); Poslovni kompas (555 tisuća kuna); Učenjem do znanja - znanjem do zapošljavanja (1,1 milijun kuna); Centar kompetencija za napredno inženjerstvo Nova Gradiška (119 milijuna kuna); Regionalni centar kompetentnosti (gotovo 49 milijuna kuna).
Uz to, Industrijski je park pružio konzultantske usluge (radio je kao podugovoritelj i konzultant na prijavi i provedbi projekata u 2020. godini) Reciklažnom dvorištu Nova Gradiška, potom kod ulaganja u infrastrukturu Parka te kod prijave projekta „Slavonski kutak".
Sve te milijune na novogradiško su područje privukli sa samo trinaestero zaposlenih koji rade za prosječnu bruto plaću od 8153 kune. Najviše, pritom, mjesečno zarađuje direktor (16 tisuća kuna), a najmanje spremačica (2500 kuna). U raznovrsnoj strukturi zaposlenih su i viši stolar na CNC stroju, viši glodač, stolar, tokar na CNC stroju, ali i različiti suradnici za EU projekte te marketing. Sve njihove plaće objavljene su poimence u Izvještaju za 2020. Tolika razina transparentnosti rijetko se viđa.
Važno je naglasiti i da je u 2020. godini došlo do promjene u upravljačkoj strukturi - dotadašnjeg direktora Adama Đanića, u drugoj je polovici godine naslijedio Ivan Galić. Potom je dio prošle godine vršitelj dužnosti bio Marko Ivković, da bi u srpnju na mjesto direktora došao Mladen Mikolčević. No, česte promjene vođe tima očigledno nisu utjecale na njihovu učinkovitost.
Usporedbe radi, u budućim ćemo člancima istražiti koliko zaposlenih imaju slavonskobrodska Razvojna agencija kao i Centar za razvoj Brodsko-posavske županije, kolike su plaće njihovih zaposlenika te koliko su sredstava oni uspjeli povući za svoje sredine - kao prijavitelji različitih projekata ili, pak, partneri drugim ustanovama.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -