SLAVONSKI BROD - Na dnevnom redu današnje sjednice Gradskog vijeća grada Slavonskog Broda nalazi se i Prijedlog Odluke o promjeni imena Ulice dr. Mile Budaka. Gradska Komisija za imenovanje ulica, trgova i naselja u Slavonskom Brodu donijela je odluku o tomu kako će se zvati sadašnja Ulica Mile Budaka. Izbor je pao na ime „108. brigade" za dio od Vinogradske do kružnog toka na Kumičićevoj ulici, dok bi dio do spoja sa Željezničkom ulicom trebao biti preimenovan u 'Ulicu generala Petra Stipetića'.
Promjene naziva ulica u Hrvatskoj nisu ništa neuobičajeno, jer su do jučer mnoge od njih promijenile svoja imena, posebice 1990. i 1991., a mijenjati će se i u budućnosti. Promjene su zadnjih dvadeset godina najvidljivije kada su gradovi i općine mijenjali imena svojih trgova i ulica na način da bi im davali nazive po nekim od zaslužnih osoba iz suvremene hrvatske povijesti (dr. Franjo Tuđman, Gojko Šušak, general Blago Zadro, general Petar Stipetić…) ili po nazivima postrojbi hrvatske vojske iz Domovinskog rata.
Kada dolazi do promjene naziva, nerijetko se postavlja pitanje troškova koje će promjena prouzročiti za građane koji imaju prebivalište u ulici ili na trgu kojemu se mijenja naziva, kao i troškovi za tvrtke kojima se sjedište treba promijeniti. Prema informacijama koje je SBplus dobio iz Policijske uprave brodsko-posavske, za vrijeme trajanja epidemije bolesti COVID-19, uzrokovane virusom SARS CoV-2, građani ne moraju podnijeti zahtjev za izdavanje nove osobne iskaznice, a najdulje 30 dana od dana proglašenja prestanka epidemije te se osobna iskaznica smatra valjanom do isteka navedenog roka. Neslužbeno smo saznali kako ni u ranijim slučajevima, čak i prije pandemije, građani nikad nisu kažnjavani ako su do isteka roka važenja koristili osobnu iskaznicu sa starim nazivom ulice. Tehnički, oni nisu promijenili prebivalište, nego je njihovo prebivalište promijenilo naziv.
Što se tiče tvrtki, prema informacijama do kojih smo došli, one bi morale potrošiti oko 200 kn za promjenu adrese, odnosno sjedišta firme. Naime, potrebno je sastaviti izjavu o promjeni adrese i ovjeriti ju kod javnog bilježnika, što je trošak od 50 kn. Takvu ovjerenu izjavu i povijesni izvadak iz sudskog registra treba predati nadležnom Trgovačkom sudu i platiti pristojbu u iznosu od 50 kn. Trgovački sud će u roku od nekoliko dana izdati novo rješenje te nakon toga promjenu adrese firme treba objaviti u Narodnim novinama, obavijestiti HZMO (Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje), obavijestiti banku i poslovne partnere.
Promjena adresa sjedišta tvrtki u RH su također uobičajene jer do njih dolazi zbog primjerice prelaska iz unajmljenog prostora u kupljeni ili zbog preseljenja sjedišta tvrtke u drugi grad ili mjesto.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -