6832
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Riječanin Theodor de Canziani danas je stigao u zgradu slavonskobrodske Gradske uprave na sastanak s gradonačelnikom Mirkom Dusparom, kako bi napokon bile razriješene neke od dilema vezane uz dio baštine i imovine Ivane Brlić-Mažuranić koja je i dalje u privatnim rukama.
- Drago mi je da sam u Slavonskom Brodu kao vlasnik spomeničke zbirke, arhiva i knjižnice Brlić. Vlasnik sam i spomeničke zbirke i knjižnice Mažuranić-Brlić-Ružić u Rijeci koja je, na neki način, dio ove velike zbirke. Kako se palača Brlić na korzu obnavlja, potrebno je vidjeti koja je njezina sadržina i što će biti u njoj. Došli smo se dogovoriti o modusima prezentacije građe koja je u vlasništvu obitelji. Kako je to spomenik kulture od 1957. godine, on podliježe određenim pravilima izlaganja i slično. U prošlosti, posredstvom Domovinskog rata, agresije na Slavonski Brod i nekih drugih problema, došlo je do nerazjašnjenih situacija što se tiče pokretne baštine palače Brlić koja je moje vlasništvo, ali imaoc je trenutno Slavonski Brod, pa bismo to trebali urediti. Držim da je sastanak s gradonačelnikom Mirkom Dusparom, pročelnicom za društvene djelatnosti Vesnom Zlatarević i pravnom službom, bio vrlo konkretan te da smo se dogovorili o daljnjim koracima kako razriješiti situacije i probleme koji se nisu dogodili našom krivnjom, a sve kako bismo uspjeli zajedničkom suradnjom predstaviti Ivanu Brlić Mažuranić i Slavonski Brod u najboljem mogućem svjetlu. - za SBplus kazao je Theodor de Canziani.
Imovina o kojoj govori sadašnji vlasnik trenutno je u Slavonskom Brodu (knjižnica, zbirka te arhiv), a trebala bi postati integralni dio unutrašnjosti Kuće Brlić na slavonskobrodskom korzu, iako je u privatnom obiteljskom vlasništvu. Naš sugovornik danas nam je otkrio i kako je ta imovina dospjela u ruke jednog Riječanina te koja je njegova poveznica sa Slavonskim Brodom.
- Pozitivan sam, želim surađivati, predstaviti baštinu, imajući na umu da je ona obiteljsko privatno vlasništvo te da takva treba i ostati, barem jednim njezinim dijelom, iz razloga što ju je to preko četiri stoljeća i sačuvalo. Moja poveznica sa Slavonskim Brodom je takva da sam se tu, takoreći, 'priženio'. Naime, spomenička knjižnica, zbirka i arhiv Brlić bili su vlasništvo inženjera Viktora Ružića koje je naslijedila njegova kći Matilda Ružić koja je moja supruga. Nakon njezine smrti, to je postalo moje vlasništvo. - pojasnio je Canziani.
Podsjetimo, u tijeku je projekt uređenja unutrašnjosti Kuće Brlić koja se nalazi na glavnom gradskom trgu koji nosi Ivanino ime. Vrijednost rekonstrukcije i obnove kuće izgrađene daleke 1885. godine iznosi visokih 17,4 milijuna kuna. Posao izvodi osječka tvrtka Monte-Mont koja će vratiti stari sjaj na 1404 kvadrata.
Gradu je, stoga, iznimno stalo da Kuća i sadržajno ima što više za ponuditi.
- Nema razloga da ne bude uspjeha u preuzimanju Ivanine baštine. Trenutno smo u fazi unutrašnjeg uređenja Kuće Brlić i to bi sljedeću godinu trebalo biti gotovo i onda se taj prostor treba popuniti namještajem kojeg smo kupili zajedno s kućom, ali isto tako i arhivom, odnosno, knjižnicom Ivane Brlić Mažuranić. Preostalo je riješiti neke sporne detalje vezane uz stvari koje su bile u kući kada smo je kupili. No, mislim da nema prepreke i da se to mora riješiti kako bi baština Ivane Brlić Mažuranić bila na raspolaganju svim posjetiteljima, posebice onim najmlađima. Tražili smo da nam gospodin Canziani dostavi svoj popis te imovine pa ćemo pregledati i usporediti s našim spisima. Ono što u svakom slučaju treba rješavati, to je s gospodinom Mohačekom (op.a. sin Ivanine kćeri Nede Brlić) koji je, na kraju krajeva, sve ovo prodao Gradu. Nama je u interesu da Kuća i sve u njoj bude u funkciji kako bi primila učenike i turiste. Ivana je jedna od naših najvećih ličnosti i zaslužila je da ima takvo što u svom gradu. - za SBplus kazao je nakon sastanka gradonačelnik Mirko Duspara.
Nadajmo se kako će do manifestacije Svijeta bajki IBM u Slavonskom Brodu 2021. godine u Kući Brlić biti sve što se u njoj uistinu i treba nalaziti.