6047
Prikaza
3
Komentara
SLAVONSKI BROD - Želeći zaštititi svoju imovinu na otoku Korčula, Grad Slavonski Brod je u lipnju 1996. godine, podnio tužbu protiv tvrtki Atlas Commerce, Management Club, JP Slavonijatrans, Croatia banke, Finaca te Mirka Katinića, kako bi pravni poslovi koji su poslužili za upis hipoteke na gradsko zemljište, kao i sporni ugovori s navedenim tuženicima, bili utvrđeni kao ništetni. Oni su, naime, doveli su do uknjižbe založnog prava na korčulansko zemljište u vlasništvu Grada Slavonskog Broda.
Nakon što je Vrhovni sud Republike Hrvatske u srpnju 2019. godine ukinuo presudu Županijskog suda u Slavonskom Brodu i predmet vratio drugostupanjskom sudu na ponovno suđenje, sutkinja Općinskog suda u Slavonskom Brodu, Renata Marić Ivanović, donijela je danas presudu u korist Grada Slavonskog Broda kojom je te ugovore proglasila ništetnim.
- Pod točkom tri, nalaže se prvotuženiku, Atlas Commerce, da plati tužitelju, Gradu Slavonskom Brodu, troškove postupka u iznosu od 7562,50 kuna, Republici Hrvatskoj, kao umješaču na strani tužitelja, 2050 kuna, s kamatom od 10. veljače 2021. do isplate. Zatim se nalaže drugotuženiku, likvidacijskoj masi brisanog društva Management Club da Gradu Slavonskom Brodu plati 13.187,50 kuna i umješaču, Republici Hrvatskoj, 2500 kuna. Nalaže se Mirku Katiniću da Gradu Slavonskom Brodu plati 12.562,50 kuna i Republici Hrvatskoj 2500 kuna. Četvrtotuženik, Croatia Banka mora Gradu Slavonskom Brodu platiti 14.218, 75 kuna i Republici Hrvatskoj 2500 kuna, sa zakonskim zateznim kamatama. - kazala je sutkinja Marić Ivanović prilikom izricanja presude.
Pravo korištenja spornih nekretnina na Korčuli kao ljetovališta, Ferijalni savez Jugoslavije - Izvršni odbor Slavonski Brod dobio je 1968. godine, no u vihoru Domovinskog rata, temeljem krivotvorene dokumentacije, trgovačko društvo koje se predstavljalo kao pravni sljednik brodskog Izvršnog odbora, ishodilo je upis u sudski registar.
- Godine 1991. te nekretnine uknjižene su u korist F- Tours-a. Protiv tog rješenja 28. kolovoza podnesena je žalba temeljem kojeg je sud u Dubrovniku 1993. godine brisao uknjižbu s imena F-Toursa. Godine 1994. uknjiženo je pravo vlasništva u korist Republike Hrvatske, a ugovorom o darovanju, 2000. godine vlasnik je postao Grad Slavonski Brod. U periodu od kad se F-Tours upisao kao vlasnik (28.8.1991.) do donošenja Rješenja Okružnog suda u Dubrovniku (10.3.1993.), uknjiženi su tereti na to zemljište. U tom periodu F-Tours nije bio pravi vlasnik jer to rješenje nije bilo pravomoćno i trajao je žalbeni postupak pa tuženi (op.a. gore navedene tvrtke) nisu mogli zaključiti takve ugovore kojima su opteretili predmetnu nekretninu, zbog čega Sud smatra kako ti ugovori predstavljaju nevaljane pravne poslove. Daljnji razlog usvajanja tužbenog zahtjeva je taj da su navedene nekretnine do 1990. bile društveno vlasništvo, na kojima temeljem Uredbe nitko nije mogao stjecati imovinska prava. Isto tako, predmetni su ugovori sklopljeni protivno nizu drugih zakonskih propisa. - kazala je sutkinja u obrazloženju presude.
Čitanju presude u 14 sati na Općinskom sudu u Slavonskom Brodu, u ime Republike Hrvatske koja se u slučaj umiješala na strani Grada Slavonskog Broda, nazočila je i zamjenica u Općinskom državnom odvjetništvu u Slavonskom Brodu, Ljerka Rošić.
Gradonačelnik Mirko Duspara , zadovoljan presudom, kratko je komentirao slučaj koji je obilježio sve njegove gradonačelničke mandate, a kojemu se, nažalost, još uvijek se ne nazire kraj jer je i dalje moguća nova žalba tuženih.
- Nakon 25 godina mogu reći da se napokon, u ovom slučaju, dogodilo nešto dobro. Imali smo jednu presudu s Novogradnjom koju smo riješili, no većina Brođana ne zna da smo imali još desetak takvih. Četvrt stoljeća bilo je potrebno kako bismo sudskim putem dobili potvrdu da se radi o gradskoj imovini te da se, pod navodnicima, radilo o ratnom profiterstvu. Na sumnjiv je način posuđivan novac i knjižilo se, a potom su stavljane zabilježbe na vlasništvo Grada Slavonskog Broda. Pravda je, očigledno, spora, ali dostižna. Ovo je nepravomoćna presuda koja će, bude li opet žalbi, ići na Županijski sud, no ona znači kako bi sve preostale zabilježbe trebale biti skinute s gradskog zemljišta. Potom trebamo razmišljati o odšteti jer još uvijek među krivcima za sve ovo ima onih koji su sposobni barem dio te štete i nadoknaditi. - za SBplus kazao je gradonačelnik Grada Slavonskog Broda.
- Tijekom četvrt stoljeća, koliko je trajao postupak za utvrđivanje ništetnosti spornih ugovora, predmet je prošao nekoliko sudova, od prvostupanjskog pa sve do Vrhovnog, no do danas niti jedan sud nije utvrdio da su ugovori o zasnivanju spornih založnih prava ništetni temeljem Uredbe o zabrani raspolaganja nekretninama na teritoriju Republike Hrvatske, koja je stupila na snagu 24. srpnja 1991. godine, iako je sud po službenoj dužnosti dužan paziti na ništetnost. Naime, predmetnom Uredbom propisana je zabrana raspolaganja i opterećenja nekretnina na teritoriju Republike Hrvatske koje su bile u vlasništvu, posjedu, na korištenju ili upravljanju organa i institucija tadašnje Jugoslavije. Uredba, koja je donesena prije sklapanja spornih ugovora o zasnivanju založnih prava, propisuje da je pravni posao sklopljen u suprotnosti s odredbama Uredbe ništetan te da sudovi u Republici Hrvatskoj neće priznati pravne učinke sklopljenih pravnih poslova koji su u suprotnosti s odredbama Uredbe. Temeljem ove Uredbe zemljišnoknjižni odjel nadležnog općinskog suda trebao je po službenoj dužnosti izvršiti zabilježbu navedene zabrane u zemljišnim knjigama, što je Općinski sud u Korčuli propustio učiniti. Osim temeljem Uredbe, sporni ugovori ništetni su i na osnovi Zakona o zabrani prijenosa prava raspolaganja i korištenja određenih nekretnina u društvenom vlasništvu na druge korisnike odnosno u vlasništvo fizičkih i pravnih osoba, a kojim je propisana zabrana prenošenja prava vlasništva onih nekretnina koje su postale društveno vlasništvo na temelju nacionalizacije, što je slučaj s nekretninom na Korčuli. - objavljeno je, povodom presude, na službenoj internetskoj stranici Grada Slavonskog Broda.
Ovom je pravnom pobjedom Grad Slavonski Brod pokazao kako bitka za vrijednu imovinu na Korčuli nije bila uzaludna te kako je bilo nužno uložiti vrijeme, trud i sredstva kako bi se zaštitilo ono što je neupitno gradsko vlasništvo.