SLAVONSKI BROD - Ukoliko se s Gradom Slavonskim Brodom uskoro ne postigne dogovor oko izvršavanja zakonskih obveza Grada prema slavonskobrodskom društvu Crvenog križa, to je društvo spremno pokrenuti sudski postupak. Najavio je predsjednik Hrvatskog (i gradskog) Crvenog križa Josip Jelić.
Na izjavu gradonačelnika Mirka Duspare kako je riječ o još jednom napadu na aktualnu gradsku vlast, Jelić ističe kako je pitanje aktualizirano na Gradskom vijeću, te da on, do novinarskih upita, nije niti izlazio u javnost s tim problemom.
Ignoriranje obveza
Naime, Grad Slavonski Brod od 2001. godine ne izvršava svoje zakonske obveze o izdvajanju propisanog postotka iz gradskog proračuna za rad Crvenog križa. Do lipnja prošle godine, jedinice lokalne samouprave (JLS) su, temeljem Zakona o Crvenom križu, trebale za potrebe pripadajućih im društava te humanitarne organizacije izdvajati od 0,7 do 1,7 posto, a izmjenama Zakona prošle godine obvezna sredstva se odnose na 0,7 posto proračuna JLS. Od toga je 0,5 posto namijenjeno za redovne aktivnosti, a 0,2 posto za Službu traženja.
- Poštovanje zakona ili vraćam priznanje
No, Grad Slavonski Brod je u prošloj godini izdvojio svega 0,04 posto, odnosno 80 000 kn, umjesto oko 800 000 kn koliko bi trebao. – Od 2001. godine Grad je izdvajao od 23 000 do 80 000 kuna godišnje. Budući da smo se tijekom prijašnjih godina financirali i kroz naše druge programe, kao što su tečajevi prve pomoći, nisam inzistirao na ispunjavanju zakonskih obveza nadajući se kako će Grad ta sredstva usmjeriti ka osobama u potrebi kroz neke druge vidove pomoći. Međutim, zbog recesije tečajevi i ostali programi su se smanjili za više od polovice i stoga smo tražili neka Grad ispuni svoju zakonsku obvezu. No, u te dvije godine ne samo da nitko nije odgovorio na opetovane dopise, već gradonačelnik Mirko Duspara nije održao obećanje dano mi prije tri mjeseca kako ćemo se naći i razgovarati o tom problemu, - kaže Josip Jelić. – Ako bude u pitanju opstojnost gradskog društva, nakon 130 godina, ako budemo morali birati zatvoriti vrata ili ne, zna se što ću izabrati. No, volio da do toga ne dođe. Tužno je kada se morate tužiti s nekim s kim trebate surađivati, - poručuje predsjednik HCK i gradskog društva CK Slavonskog Broda, dodajući kako je zbog ignoriranja te humanitarne organizacije spreman vratiti priznanje Grb grada Slavonskog Broda.
Na gradonačelnikov odgovor da Grad odrađuje programe koji su djelatnost CK, kao što je program Pomoć u kući starima i nemoćnima, Jelić kaže da taj program najvećim dijelom financira Ministarstvo branitelja, obitelji i međugeneracijske solidarnosti, dok Grad sudjeluje s otprilike 10 - 20 posto, što je zakonska obveza (barem 10 posto).
- Financiramo programe, a ne zaposlene
Gradonačelnik Mirko Duspara pak ističe kako je to projekt težak preko 900 tisuća kuna, od čega Grad snosi 180-200 000 kn, a sve uplate idu preko CK pa i za 14 domaćica programa koje se vode kao zaposlenice Crvenog križa. – Za 80 000 kn koliko uplaćujemo, nemamo izvješća na što se taj novac troši. Grad ima program podjele toplih obroka za stare i nemoćne te osobe u potrebi što nas stoji 500 tisuća kuna, a to može raditi CK. Imamo ukupno osam projekata koje bi mogao raditi CK, - kaže gradonačelnik, koji je i sa "aktualca" zadnjeg Gradskog vijeća poručio da neće financirati plaće zaposlenih u Crvenom križu, već programe. – Grad izdvaja preko milijun kuna za programe koje bi mogao raditi Crveni križ, u kojemu je puno naslijeđenog nereda, jer izvješća u što se troši novac nikada nismo dobili. S pravom sam ogorčen, jer za vrijeme prošlogodišnjih poplava nismo od CK dobili nikakvu pomoć, već je sve otišlo u općine udaljene 30-ak km, o kojima treba brinuti županijski Crveni križ, - kaže Duspara, dodajući da je ovih dana Grad Crvenom križu ponudio osam ugovora pa će vidjeti što će CK prihvatiti.
Zajedno na sud ili u akciju
V.d. ravnatelja gradskog društva Crvenog križa Pero Grgić, zahvalivši Gradu na ponuđenim ugovorima za programe, kaže kako će se o njima očitovati Odbor gradskog društva CK nakon čega će se s Gradom dogovoriti oko njihove realizacije. No, i v.d. ravnatelja i predsjednik slavonskobrodskog CK napominju da su dodatni programi, a od kojih to društvo ne bježi, i njihovo financiranje jedno, a zakonski obvezno izdvajanje 0,7 posto proračunskih sredstava drugo. - Izjava gradonačelnika da on neće financirati plaće djelatnika CK (sada ih je troje, a prema standardima bi ih trebalo biti barem sedam) je nerazumna jer bruto plaće zaposlenika služe da se provode obvezni programi: solidarnost na djelu, DDK, edukacija mladih za humanitarni rad, pružanje prve pomoći, edukativni programi ADIS itd, Služba traženja. Na ovaj način se zakonski propisana djelatnost ovog društva, koje je zbog broja prikupljenih doza krvi (u jednoj ratnoj godini je prikupljeno 12 107 doza što je apsolutni svjetski rekord) te doprinosa u zbrinjavanju 240 000 prognanih i izbjeglih tijekom Domovinskog rata, upisano u anale, dovodi u pitanje, - zaključuje predsjednik brodskog društva CK i HCK.
A kako to neće biti prvi slučaj da Crveni križ, na sudu, mora istjerivati zakonom propisana sredstva, dokazuju primjeri iz Kutine i Bjelovara. Naime, društva CK Kutine i CK Bjelovara su tužila svoje Gradske uprave i dobila spor. Kutinski je Crveni križ izvršnom presudom dobio preko dva milijuna kn, a bjelovarski 4,5 milijuna kn. – Osim Slavonskog Broda obveze prema CK u značajnijoj mjeri ne ispunjava ni Metković, - dodaje Jelić.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -