UPRAVLJANJE višestambenim i stambeno-poslovnim zgradama ključan je faktor kvalitete stanovanje u gradovima poput Slavonskog Broda, Požege i Nove Gradiške. Novi zakon, usvojen na sjednici Sabora 13. prosinca 2024. godine, donosi značajne promjene s ciljem veće transparentnosti, bolje organizacije i sigurnijeg održavanja zgrada. Novosti utječu na sve suvlasnike, predstavnike stanara i upravitelje zgrada, a pravila vrijede za sve gradove i višestambene zgrade u Hrvatskoj od 1. siječnja 2025..
Glavne novosti u zakonu su da suvlasnici svake zgrade s više od tri suvlasnika moraju osnivati zajednicu suvlasnika koja će imati svoj OIB i pravnu osobnost. Time se olakšava sudjelovanje u pravnim i financijskim poslovima - poput sudskih postupaka, prijave za fondove energetske obnove ili investicija u infrastrukturu zgrade.
Novi zakon preciznije definira što se smatra zajedničkim dijelovima zgrade, odgovornosti upravitelja i predstavnika suvlasnika. Upravitelji zgrade su dužni redovito podnositi izvještaje o financijskom poslovanju i održavanju te su navedene kazne za upravitelje koji ne izvršavaju svoje obaveze.
Suvlasnici mogu biti kažnjeni ako ne plaćaju obveznu pričuvu ili je koriste nenamjenski, ako ne poštuju odluke zajednice suvlasnika, ako ne pribave potrebnu suglasnost za kratkoročni najam (primjerice na sustavu Airbnb) ili ako samoinicijativno izvode radove koji mijenjaju statiku zgrade, zatvaraju balkone ili postavljaju vanjske uređaje bez suglasnosti. Kazne za suvlasnike kreću se od 400 do 10 tisuća eura, ovisno o težini prekršaja.
Upravitelji mogu biti kažnjeni ako ne osiguraju redovito održavanje zgrade sukladno ugovoru, ne podnose financijske izvještaje suvlasnicima, nenamjenski koriste sredstva pričuve i ne provode zakonske odluke zajednice suvlasnika. Kazne za upravitelje kreću se od 500 do 15 tisuća eura - ovisno ako je pravna osoba ili odgovorna osoba unutar tvrtke.
Prema novom zakonu, suvlasnici su obvezni uplaćivati pričuvu u iznosu od najmanje 0,54 posto etalonske cijene građenja po četvornom metru, a stopa može biti viša ako suvlasnici tako odluče.
Definirane su i kazne koje se odnose na neovlaštene radove koji mogu ugroziti sigurnost zgrade - zatvaranje balkona, lođa i terasa, uklanjanje i probijanje nosivih zidova zgrade, samostalna nadogradnja stambene jedinice ili postavljanje klima, antena, kao i promjene na fasadi koje narušavaju vizualni identitet kažnjive su od dvije tisuće do deset tisuća eura za izvođače radova, a od 400 do 10 tisuća eura za suvlasnike (ovisno o težini prekršaja).
Zakon jasno definira što se smije i ne smije raditi u višestambenim zgradama - primjerice, definirani su i radovi koji zahtijevaju dvotrećinsku suglasnost suvlasnika, a to su radovi kao promjene na zajedničkim dijelovima zgrade, ugradnje dizala ili postavljanja novih instalacija, kao i adaptacija i prenamjena potkrovlja i zajedničkih prostora.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -