SLAVONSKI BROD - Budući da će koronavirus i njegovo širenje diljem Lijepe Naše višestruko osakatiti hrvatsko gospodarstvo koje je ionako preživljavalo na aparatima, Vlada je danas donijela odluku o preraspodjeli sredstava planiranih u Državnom proračunu za 2020. godinu.
Radi saniranja posljedica epidemije koronavirusa, potpredsjednik Vlade i ministar financija, Zdravko Marić, odlučio je 'rezati' tamo gdje može, računajući vjerojatno - dijelom - i na solidarnost svih građana u ovoj iznimno teškoj situaciji. Barem se to uvijek tako formulira. Preraspodjelom sredstava bit će osigurane uštede, odnosno, financijska sredstva u iznosu od 2,1 milijarde kuna - od čega će gotovo 90 posto, ili točnije 1,87 milijardi kuna, 'otići' na „provedbu mjere očuvanja radnih mjesta kod poslodavaca kojima je zbog posebne okolnosti uvjetovane epidemijom koronavirusom narušena gospodarska aktivnost".
Te će uštede platiti i slavonskobrodska Osnovna škola „Milan Amruš". Marić je od 14.700.000 kuna namijenjenih ove godine za izgradnju te Škole - jedine u županiji i šire za djecu s teškoćama - odlučio oduzeti 14.180.000. Što bi slavonskobrodska Škola točno trebala napraviti s milostinjom nešto većom od pola milijuna kuna, ako je procijenjena vrijednost novog objekta 40 milijuna - nitko ne zna. Da nije tužno, bilo bi smiješno… ali nije nimalo smiješno. Štoviše, duboko je potresno.
Za što je Vlada Republike Hrvatske, između ostalog, ipak osigurala novce koje je oduzela Osnovnoj školi „Milan Amruš", pročitajte u nastavku:
- Za provedbu mjera Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR) vezanih uz odobrenje novih kredita za likvidnost gospodarskim subjektima osigurano je 80 milijuna kuna, a za financiranje nabave opreme za mikrobiološku dijagnostiku novog korona virusa, zaštitne opreme i dezinficijensa te za dežurstvo na telefonskim linijama u sklopu Službe za zaraznu epidemiologiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo 53,2 milijuna kuna".
- Za provedbu mjere za očuvanje radnih mjesta u pravnim osobama u sustavu sporta namijenjeno je 40 milijuna kuna, a za potpore samostalnim umjetnicima, samozaposlenima i fizičkim i pravnim osobama u kulturnim i kreativnim industrijama te osiguranja sredstava fizičkim i pravnim osobama u području kulture za produženo razdoblje pripremnih aktivnosti za odobrene projekte u kulturi planira se 34 milijuna kuna.
- Za mjere potpore za programe financiranja obrtnih sredstava i poboljšanja likvidnosti ugroženih gospodarstvenika u turizmu preraspodijeljeno je 25 milijuna kuna, a 20 milijuna kuna za provedbu mjere pomoći sektoru poljoprivrede zbog ograničenja prometa i povećanja manipulativnih troškova.
- Iznos od 16,2 milijuna kuna osiguran je za nabavu zaštitne opreme, najam viličara i eko WC-a te deratizaciju sukladno zahtjevima Nacionalnog stožera civilne zaštite u situaciji epidemije koronavirusa, a za financiranje ostalih mjera namijenjeno je šest milijuna kuna.
- Za poticaj zdravstva i suzbijanje epidemije bolesti COVID-19 u Bosni i Hercegovini dodijeljeno je 43 milijuna kuna.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Tonda10.04.2020. u 12:46
Možda griješim , ili ne poznajem zemljopis, da li je taj Mostar zemljopisno u HRVATSKOJ , ne daje ovaj potez sramotan , razumijem da mi plivamo u blagostanju pa da pomažemo to bi bilo ok ovako nemam izraz kojim bi... Prikaži sveaz kojim bi izrazio svoje razočarenje. Naša bolesna djeca u šupama , ne znam što dalje reći
-