MINISTAR financija Zdravko Marić, na sjednici Vlade u četvrtak, predstavio je prijedlog zakona o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, piše Glas Slavonije.
Tim se zakonskim prijedlogom uređuju kriteriji i ovlasti za proglašenje stanja prirodne nepogode poput potresa, požara, poplave, suše, tuče, mraza i drugih, procjena štete od prirodne nepogode te dodjela pomoći za ublažavanje i djelomično uklanjanje posljedica prirodnih nepogoda.
Ministar Marić objasnio je da se novi zakon predlaže, jer postojeći kriteriji omogućuju gotovo svima da se jave za dodjelu pomoći, bez obzira na veličinu oštećenog posjeda, pa se javlja velik broj oštećenika, a sredstva osigurana u proračunu nisu dostatna da bi se udovoljilo svim zahtjevima koji ispunjavaju uvjete, što rezultira niskim iznosima krajnjim korisnicima. Kao potvrdu naveo je da je od 2013. do 2017. godine ukupno prijavljeno štete od 12,2 milijarde kuna, od toga se 60 posto odnosilo na štete u poljoprivredi, a u isto vrijeme za štete je isplaćeno samo 174 milijuna kuna. U proračunu se za tu namjenu u pravilu godišnje planira oko 20 milijuna kuna, a prošle je godine preraspodjelom i rebalansom osigurano 100 milijuna kuna."Sa svrhom učinkovitije dodjele sredstava pomoći predlaže se novo zakonsko rješenje, kojim bi se iz nadležnosti Državnog povjerenstva ograničila dodjela sredstava pomoći za djelomičnu sanaciju šteta u poljoprivredi do 50 posto ukupno planiranih sredstava za tekuću godinu", kazao je ministar financija.Novim se zakonom, dodao je, naglašava i potreba za osiguranjem imovine te se predlaže da se pomoć za štete "ne dodjeljuje u slučaju osigurljivih rizika na imovini koja nije osigurana ako je vrijednost oštećene imovine manja od 60 posto vrijednosti imovine".
"Budući da se već provode mjere subvencioniranja polica osiguranja u poljoprivredi, razvidno je kako se na taj način upućuje poljoprivrednike na nužnost osiguranja poljoprivrednih dobara sa svrhom zaštite imovine od sve učestalijih prirodnih nepogoda", rekao je ministar.Prema prijedlogu novog zakona, pomoć iz proračuna ne bi se dodjeljivala za štete nastale na nezakonito izgrađenim zgradama. "Navedeno upućuje na nužnost u postupanju kontrole unosa podataka o imovini za koju oštećenici prijavljuju štetu", ističe Marić.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Tonda07.09.2018. u 23:21
Nekad nisu trebala osiguravajuća društva za naplatu štete na poljoprivrednom dobru jer je takoreći nije ni bilo.Dovoljno je bilo ispaliti par protugradnih raketa(kod V:Gorice) prije no što oblak stigne nad slavonska ili međimurska polja , a sad su zabranili ispaljivanje... Prikaži sve tih raketa kako bi se pogodovalo tim osiguravajućim društvima koja danas ucjenjuju seljake.Šteta npr. bude 100 000 kn , a on ti procijeni na 10 000.Prije iako su bile dok su protugradne rakete radile bile su vjerojatno zanemarive.
-