7871
Prikaza
0
Komentara
GARČIN, 23. svibnja 2015. - Na jedinstvenom ranču 'Ramarin', koje nosi ime po prvim slovima troje djece njegova vlasnika, Renata Samardžića, u subotu organizirano je drugo kolo Croatia cup-a na kojem se okupilo 26 natjecateljskih parova iz cijele Hrvatske, od Istre, Zagreba, Čazme, Bjelovara, do Slavonije.
Natjecanje se odvijalo na stazama od 40, 60 i 80 kilometara. Start je krenuo u 8.00 sati, a nakon svake etape konji su prošli veterinarski pregled kako bi se utvrdilo može li nastaviti utrku. Budući da je vrijeme bilo vrlo pogodno konji su, prema riječima organizatora, relativno lako izdržavali napor i sve je završilo bez problema, a pobjednik je bio Marin Samardžić, na konju Havas iz Konjičkog kluba Ramarin Garčin. Iz priložene tablice vidljiva su četiri najbolja rezultata.
Nakon natjecanja, od Branka Kovačića, predsjednika discipline daljinskog jahanja pri Hrvatskom konjičkom svezu, za posjetitelje SBplus-a dobili smo nekoliko informacija o ovom sportu.
- Daljinsko jahanje je jedna od mlađih disciplina u Hrvatskoj, a razvijamo ju desetak godina. U tom vremenu ima stalan rast prema broju natjecatelja i prema broju konja koji sudjeluju u natjecanju. Svake godine organiziramo dva natjecanja na državnom nivou - prvenstvo Hrvatske i Croatia cup. Ovakvih utakmica, kakva je danas organizirana u Garčinu - Croatia cup, organiziramo pet do šest puta godišnje, a ovo je drugo ove godine. Najbolji u svih šest utakmica pobjednik je Hrvatske za tu godinu.
Konjički klub Ramarin, svake godine, vrlo profesionalno, na visokom nivou, organizira jednu utakmicu Crotia cupa, a ponekad i prvenstvo Hrvatske. Za to imaju ponajbolje uvjete u Hrvatskoj. Inače, jedna utakmica Croatia cupa, organizatora, u ovom slučaju Ramarin (Renata Samardžića op.a.), košta 50-ak tisuća kuna.
Ovim sportom, u 15-a hrvatskih klubova, bavi se 80-ak sportaša natjecatelja. Vlasnici konja sami financiraju uzgoj, održavanje i uvježbavanje konja za natjecanje. Cijena konja, koji se kvalificiraju na europska natjecanja, dostiže i do 80-ak tisuća eura, a ovi na hrvatskoj razini natjecanja 10-ak tisuća eura.
Da biste stvorili konja, s kojim možete doći na utakmicu od 80 kilometara, morate s njim intenzivno raditi tri do četiri godine - četiri do pet dana tjedno po 1,5 do dva sata, tijekom osam mjeseci na godinu (koliko i prvoligaški nogometaši op.a.) Zrela dob natjecateljskog konja je od sedam do osam godina i traje do trinaeste-četrnaeste godine njegova života. Dakle, natjecateljski vijek traje mu pet-šest godina.
Primarno, zaljubljenici u prirodu i konje bave se ovim sportom, zaključio je Kovačić.
Trenutno nema komentara, napišite prvi komentar i pokrenite raspravu.