AP/SBplus
7456
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Unatoč lijepom vremenu, na graničnom prijelazu zatičemo tek pokojeg prolaznika.
- Nema ih radnim danima, a ako i dođu, to uglavnom bude u jutarnjim satima. Inače ih najviše bude subotom - objasnio nam je jedan carinik, na ovoj trostrukoj, hrvatskoj, šengenskoj i „unijskoj“ granici.
Većina sporadičnih kupaca bila je na biciklu, što znači da je „šoping“ ciljan i ograničen.
- Kupujemo cigarete, ja svaki dan jer smijem prenijeti samo dvije kutije - kazala je jedna Brođanka, izračunavši da na jednoj šteki (10 kutija) uštedi solidnih stotinjak kuna. Ipak, nju više ne može prenijeti „u torbici“ , čime bi uštedjela na vremenu.
- „Naši“ su postrožili mjere, sve pregledavaju, tako da se strogo držimo propisa.
To joj i nije toliki problem jer su ona i muž, s kojim je i sada bila u društvu, povezali ugodno s korisnim.
- Redovito se bicklom vozimo po gradu, a kako živimo blizu granice, pomislili smo, što se ne bismo „provozali“ Bosanskim Brodom i kupili što nam treba - kazao je ovaj Brođanin, koji „preko“, zbog isplativosti, nabavlja i pivo - hrvatsko.
- Mi i kupujemo samo hrvatske proizvode. Gajba „Pana“, ukupno gledano, u Bosni je 20 maraka odnosno 80 kuna, gajba „Ožujskog“ 22 marke, a kod nas u oba slučaja oko 150-160 kuna. Kad idemo automobilom, a to je dosta rijetko, možda jednom u tri mjeseca, uzimamo i gazirane sokove, npr. ovaj sam platio 8,50 kuna (u Hrvatskoj košta 12,50 kuna, op. a.) - izračunao je . Premda je vozač, na njegovu popisu isplativih proizvoda onog nekad možda najpopularnijeg, goriva, više nema.
- Otkako su se prvi put izjednačile cijene benzina kod nas i u Bosni, „preko“ ga više ne kupujem. Čak su u Hrvatskoj znale biti i niže - objasnio je.
Iz suprotnog smjera, u sličnu „nabavku“ zaputila se njihova sugrađanka Viktorija Bekić.
- Cigarete, sokovi i pivo - samo to kupujem u Bosni, ništa više. Lijepo je vrijeme pa sam odlučila otići po cigarete.
I ona je povrdila da poštuje propise u vezi s količinom. Podsjetimo, kazne za njihovo nepoštivanje poprilično su visoke.
- Istina, otkako je na snazi Schengen, malo su „stroži“. Može se i danas prenijeti „malo više“, ovisi koliko imate sreće - dodala je u šali.
Na drevnoj je trgovačkoj granici, čini se, među Brođanima s obje strane Save uspostavljena ravnoteža. Ovaj put u korist slavonskobrodskih trgovaca.
- Dolazim u Slavonski Brod jer je bolji izbor. Sad sam konkretno išla na gradsku pijacu po zavjese i igle, koje nisu kineske proizvodnje. Granicu prelazim i radi odjeće, ali kad su akcije, inače su cijene iste, i recimo servisa za bijelu tehnku. Hranu ne kupujem jer nemam običaj - kazala je gđa Čečavac, koji smo za zatekli na povratku kući u Brod.