SLAVONSKI BROD - Ulazak u šengensku zonu pravila i propise pri prelasku u tzv. treće zemlje, one izvan EU, ne mijenja značajno. Isto tako, Brođani koji češće odlaze u Bosnu i Hercegovinu, poglavito radi kupovine, znaju da je - na njihovu sreću i zadovojstvo - zakon jedno, a praksa drugo.
Oni međutim znaju i da nije baš uvijek tako, odnosno da ima i „strogih“ carinika, koji im neće (svaki put) „zažmiriti“ na koju kutiju cigareta ili bocu piva više. Budući da, ma koliko kupci pritom negodovali, carinici samo rade svoj posao, radi kojega su i postavljeni, dobro je podsjetiti se, a nećemo pogriješiti ako kažemo i naučiti - što se i koliko smije na povratku iz „bosanskog“ šopinga prenijeti.
Lista dopuštenih i zabranjenih proizvoda kao i tumačenje o količinama i (pod)vrstama poduža je građa, stoga ćemo se usredotočiti na one „najpopularnije“.
Jedna osoba smije unijeti 40 cigareta. Pušači će to „prevesti“ kao dvije kutije, ali treba pripaziti na onih nekoliko marki koje u jednoj kutiji imaju više od 20 smotuljaka. Carinik bi, teoretski, mogao kazniti „nonšalantnog“ pušača koji bi prenijeo dvije kutije „Chesterfielda“, odnosno ukupno 42 cigarete. O većem broju kutija, štekama i sl., neovisno o vrsti i proizvođaču, da ne govorimo.
Među ljudima sklonima ovom poroku popularan je i duhan za motanje. Oni će ga sada moći, u jednom odlasku, nabavit svega 50 grama. To se odnosi, dakako, na pakovanja s nadzornom markicom, dok je trgovanje onima bez nje, dakle i prenošenje preko granice, samo po sebi protuzakonito, bez obzira na količinu.
Ova se ograničenja primjenjuju ako u BiH kupujete izvan tzv. pogranične zone, koja, prema bilateralnom sporazumu s Hrvatskom, iznosi pet kilometara od državne granice. Ako pak kupujete unutar nje, a „oba Broda“ su njome obuhvaćena, restrikcije su još strože - smije se prenijeti 25 cigareta, odnosno jedna kutija, te 25 grama duhana.
Alkohol i lijekovi
Odmah istaknimo da svaki put kad se ne pridržavate ovih propisa, ovisno o tome što ste i koliko sakrili „pod sjedalom“, riskirate novčanu kaznu do čak oko 13 tisuća eura (100 tisuća kuna). U svakom slučaju, radi se o iznosu koji bi poništio svu uštedu koju ste kroz duže razdoblje ostvarili kupovinom jeftinijih bosanskih proizvoda, možda i više od toga.
„Preko“ je još uvijek isplativo kupovati alkoholne proizvode. Ljubitelji piva bit će vjerojatno zadovoljni činjenicom da mogu prenijeti 16 litara omiljenog pića, tj. otprilike „gajbu i pol“. Vina se u automobilu ili vrećici smije naći najviše četiri litre, pića s manje od 22 posto alkohola dvije litre, a „žešćih“ od toga samo jedna litra.
I s alkoholom su „graničari“ u lošijoj poziciji, tj. mogu ga prenijeti mnogo manje. Tako će se Brođani morati zadovoljiti s 1,5 litrom piva, jednom litrom vina te svega jedan do dva „unučića“ (0,25 litara) žestokih alkoholnih pića.
Tko u Bosanski Brod odlazi po također jeftinije lijekove, treba znati da ih smije prenijeti koliko mu je potrebno za liječenje do mjesec dana, ali s obveznim odobrenjem nadležne zdravstvene ustanove i popratne medicinske dokumentacije.
Meso (s iznimkom ribljeg), mlijeko i njihove „derivate“ najbolje da u susjednom gradu ni ne gledate jer je njihovo prenošenje potpuno zabranjeno. Uštedjeti možete svakako kupovinom drugih namirnica životinjskog podrijetla, npr. jaja, kojih smijete „natovariti“ do najviše dva kilograma. Još bolje se možete opskrbiti svježim voćem i povrćem, osim krumpirom - dopušteno ga je prevesti do pet kilograma.
Neku hranu ipak možete kupovati opušteno, bez straha od kazne. To se odnosi na primjerice slatkiše, kruh, kolače, tjesteninu i sl.
Nekada je na listi „top-proizvoda“ koje Brođani kupuju u susjedstvu, ako ne i na samom vrhu, bilo gorivo, ali je to, na veliku žalost tamošnjih „pumpaša“, promijenjeno poskupljenjima energenata, koja su cijene benzina i dizela u dvjema državam gotovo izjednačile.
Ali ako netko i dalje prati tamošnje cijene ili se naprosto nađe u potrebi da „sipa“ u BiH, napomenimo da je ograničenje za prevoženje u kanisterima deset litara, i to isključivo pogonskog goriva kupčeva osobnog automobila.
Detaljnije o zakonima, proizvodima i predviđenim kaznama za prekršaje možete pročitati ovdje.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -