SLAVONSKI BROD - Kao što ni u davnini naše pretke, iz jedne krajiške pogranične varošice, nisu previše zanimale „visoke“ raspre i teme iz Beča i Budimpešte, često je to slučaj i danas, jedino što je nova hrvatska „B-prijestolnica“ na drugoj adresi. Nije, međutim, zgoreg, s vremena na vrijeme, vidjeti što se o nama priča i kako nas doživljavaju u „centrali“, pogotovo ako se tema, izravno ili neizravno, tiče ovoga grada. „Sudbina“ se ponavlja, i Slavonski Brod će opet postati važna točka na međi „dvaju svjetova“, kao što je to bio u Vojnoj krajini.
Sudeći po posljednjoj vijesti iz Bruxellesa, Europa će Hrvatsku u šengenski prostor dočekati raširenih ruku. Ovaj za Hrvatsku povijesni korak podržala je velika većina europarlamentaraca, njih 534, ili 87 posto od ukupnog broja glasova, dok je protiv bilo devet posto, a preostali suzdržani.
Ovo je glasanje, kako to jednom parlamentu i dolikuje, pokazalo ideološka preklapanja i razmimoilaženja u vezi s pojedinim pitanjima. Tako su proširenje Schengena na 27. članicu gotovo apsolutno podržali „europski HDZ i SDP“, pučani i socijaldemokrati, te „možemovci“, Zeleni, i „haeselesovci“, liberali. Protiv su bili „briselski domovinaši“, ali i „peovićevci“, dakle krajnja desnica i ljevica, točnije jedan njihov dio, jer nisu po ovom pitanju bili jedinstveni.
Kao što je iz karikiranja ovih naziva vidljivo, Hrvatsk sabor je, u tom pogledu, tipičan, tj. prati prosječnu parlamentarnu ideološko-stranačku matricu. „Eurofobija“ je u Hrvatskoj bila i jest zapravo marginalna „emocija“, i formalno, u političkim strankama, i neformalno, među građanstvom. Drugim riječima, „eurofilija“ se gotovo podrazumijeva te nije predmet ideoloških ili stranačkih polemika, što nije slučaj u svim europskim zemljama i društvima.
Nije onda moglo biti drugačije ni s glasovima hrvatskih zastupnika u Europskom parlamentu, listom su svi, od prisutnih, bili za šengenske granice. No što o tome kažu sami „graničari“?
Mišljenje Brođana
- Mislim da je to dobro za Hrvatsku, zbog jačanja veza s EU, jedino se pomalo bojim da ćemo mi „s granice“ imati problema. Kontrole će, pri prelasku u Bosnu i natrag, vjerojatno biti strože - kazala je Brođanka A. M. (42), koja je, kako kaže, iako u politiku svoje opcije često razočarana, i dalje nepokolebljiva desničarka.
Njezin sugrađanin Z. G. (68), socijaldemokratskih nazora, dijeli slično mišljenje.
- Schengen je dobar za nas jer jača jedinstvo Europe. Mi u Slavonskom Brodu opet smo na granici, takva nam je sudbina još od vremena Turaka. Ima to svoje i prednosti i nedostatke. Samo da ne bude vojske kao u ta vremena - aludirao je na aktualne nestabilnosti u Europi ovaj „po rođenju ljevičar“.
Ideološki blizak, ali od Z. G. upola mlađi Luka Cindrić (33) naglasak stavlja na unutarnji dio priče ove eurointegracije.
- Bit će još jednostavnije putovati po Europskoj uniji. Što se tiče Broda kao grada na „novoj“ granici, korist će ovisiti o gospodarstvu. Ako se ne bude razvijalo poduzetništvo, onda neće ni promet, uvoz i izvoz, pa će nam biti svejedno.
Premda je za razvoj demokracije pluralizam mišljenja uvijek koristan, nije loše ni kad se društvo u nekim stavovima ujedini. Brođani, po svemu sudeći, imaju pozitivan stav prema EU i njenim integracijama, ali, kao i svi, od njih imaju i određena očekivanja. Tu mišljenja nisu jedinstvena, a uskoro ćemo imati prilike vidjeti tko je bio više u pravu, kao i u vezi s ulaskom u EU, prije deset godina.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -