SLAVONSKI BROD - Brodsko-Posavska županija posvećena je borbi protiv ovisnosti, a mjesec posvećen podizanju svijesti o ovoj ozbiljnoj temi donosi zajednički napor i angažman lokalne zajednice. Iako je mjesec borbe protiv ovisnosti završio prije par dana, točnije 15. prosinca, borba protiv iste nastavlja se dalje.
Tijekom mjeseca borbe protiv ovisnosti potiče se na solidarnost među građanima i potiče ih se na aktivno uključenje u podršku onima koji su pogođeni ovisnostima. Ali se stavlja i naglasak na to da nije sramota tražiti pomoć ako ju trebate.
Najčešće vrste ovisnosti, a ujedno i one kojima se nekako daje najveća pozornost jesu alkohol i droga pa tek onda dolazi kocka. Upravo zbog toga Služba za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti pri Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije u siječnju 2024.godine pokreće Grupu podrške za osobe s problemima klađenja/kockanja/igara na sreću i njihove obitelji.
Ovisnost o igrama na sreću, posebice kockanju i klađenju, predstavlja ozbiljan društveni problem koji zahvaća različite slojeve stanovništva bez obzira na dob. Patološko klađenje ili kockanje karakterizira nesposobnost pojedinca da se suzdrži od tih aktivnosti unatoč ozbiljnim posljedicama koje mogu zahvatiti osobni, obiteljski ili poslovni život. Ova vrsta ovisnosti razvija se u okviru "igara" gdje postoji šansa za dobitak ili gubitak novca, a ishod nije predvidiv.
Današnje društvo suočava se s dramatičnim porastom problema vezanih uz kockanje i klađenje. U proteklih 20 godina, broj prodajnih mjesta za ove aktivnosti povećao se čak 15 puta, a najveći porast bilježi se u vezi sa sportskim klađenjem, automat klubovima, casinima te online kockanjem. Unatoč ograničenjima broja priređivača igara na sreću po vrstama igara, broj prodajnih mjesta nije bio ograničen u Republici Hrvatskoj.
Prema statističkim podacima, ovisnost o kockanju ima nekoliko ključnih obilježja:
Spolna razlika: Muškarci su pet puta češće u problemu nego žene.
Lokalna distribucija: Problem je izraženiji u malim i srednjim gradovima te ruralnim područjima nego u velikim gradovima.
Nesvijest o opasnosti: Velik broj ljudi (61%) smatra da je kockanje bezopasan oblik zabave.
Socijalni utjecaj: Oko 35% ispitanika poznaje osobu koja ima problema s kockanjem.
Broj oboljelih: Procjenjuje se da između 50.000 do 100.000 građana RH ima ozbiljne simptome ovisnosti o kockanju, dok oko 1-2% populacije razvije patološku ovisnost, što čini oko 40.000 građana.
Utjecaj na okolinu: Na jednog ovisnika o kockanju povezano je prosječno 6 osoba iz njegove okoline.
Problemi u mladoj populaciji: Oko 10% srednjoškolaca ima ozbiljne probleme povezane s kockanjem, pri čemu je sportsko klađenje najzastupljenije.
U 2022. godini, zabilježena je 61 hospitalizacija zbog ovisnosti o kockanju, što je rezultiralo s 1814 dana bolničkog liječenja. Ukupan broj dana liječenja u dnevnim bolnicama u 2022. godini bio je 9117 dana u odnosu na 2018. godinu došlo je do porasta broja hospitalizacija i liječenja.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -