AP/SBplus
123
Prikaza
0
Komentara
VELIK broj navijača koji će večeras svim srcem navijati za Hrvatsku, nisu se ni rodili kada je Perica Burazin počeo stvarati svoju sportsku kolekciju u kojoj se danas nalazi tristotinjak dresova i brojni drugi kolekcionarski predmeti kojima se ne zna broj. Trenutka kada se zaljubio u sakupljanje svih vrsta sportskih suvenira i rijetkih predmeta, još uvijek se živo sjeća. - Od Svjetskog prvenstva 1974. godine, kada sam imao nepunih deset godina. Svi mi kažu da imam fotografsko pamćenje pa ispada kao da se to prvenstvo dogodilo prije godinu-dvije. Tada sam počeo sakupljati sve moguće što je vezano za nogomet, ali i ostale sportove.
Sve je krenulo od Paninijevog albuma i sličica, ali kako je vrijeme odmicalo, kaže, sve što je izlazilo vezano za nogomet, moralo je biti njegovo. Kada bi morao birati, ističe, za najdraži predmet izabrao bi jedan dres. - Dres Eduarda da Silve s utakmice u Londonu kada je Hrvatska izgubila 5-1 na Wembleyju, ali tu je, primjerice, i dres Gorana Vučevića iz Barcelone.
Danas ne sakuplja sam, već u tome sudjeluju svi koji ga znaju pa se s utakmica ili putovanja nikada ne vraćaju praznih ruku. Na taj način došao je u posjed brojnih predmeta za koje nije niti mogao sanjati koliko će dobiti na vrijednosti. Uz ovakav hobi, dolaze i ozbiljna iskušenja. - Za polomljeni reket Gorana Ivaniševića nudili su mi svašta. Ljudi koji žele te stvari, ne pitaju za cijenu. Ulaznicu za utakmicu Rijeka-Real iz osamdesetih godina prije petnaest godina dobio sam na poklon, a za nju su mi nudili sedam dana ljetovanja na moru. - Zastavice, šalovi, lopte, ulaznice... dvije cijele prostorije u kući rezervirane su za njegovu kolekciju, a na pitanje što o svemu misli supruga, ovako odgovara: - Nekada se ljuti, nekada ne. Ne vodim puno računa da to sve bude kao po špagi, ja to razbacam pa kada se naljuti moram slagati.
S obzirom na to da Hrvatska večeras igra protiv Gane, Pericu smo pitali i prati li prvenstvo te kakve su prognoze. - Kao mala beba, zamijenio sam dan za noć. Ja sam prognozirao da ćemo u grupnom dijelu natjecanja jednu utakmicu izgubiti, jednu pobijediti, a jedna će biti neriješena što će biti dovoljno za prolaz. Za sada sam pogodio. Ako ćemo gledati talent, mi smo u vrhu svjetskog nogometa, ali na ovom prvenstvu smo energetski dosta slabi i mislim da je to problem.
Dok ovo čitate, njegova kolekcija se vjerojatno dodatno povećava jer već su mu brojni poznanici i prijatelji koji su otišli na Svjetsko prvenstvo javili da imaju nešto za njega.