Dok klubovi i savezi ostvaruju značajnu financijsku dobit od većeg broja utakmica, igrači se suočavaju s povećanim rizikom od ozljeda i padom kvalitete igre zbog iscrpljenosti.
U nastavku donosimo zanimljivu sportsku analizu Luke Sudara, od nedavno novoga suradnika PlusPortala. Luka se već neko vrijeme bavi nogometnom analitikom a to je znanje stekao i na Barceloninoj online akademiji u trajanju od deset mjeseci.
Nogometna sezona 2024/25 započela je s velikim pritiskom na igrače koji se moraju nositi s prenatrpanim rasporedima. Promjene u formatima klupskih turnira, kratak oporavak od prošle sezone i sve veći broj ozljeda učinili su problem prekomjernog broja odigranih minuta glavnom temom u svijetu sporta. Nogomet postaje sve fizički i mentalno zahtjevniji a od igrača se očekuje maksimalan angažman u svakoj utakmici – bilo prijateljskoj ili natjecateljskoj.
Igrači svojim nastupima donose velike prihode savezima i klubovima, pri čemu je broj odigranih utakmica direktno povezan s financijskom dobiti. Prodaja karata, dresova, sponzori i reklame dodatno povećavaju zaradu klubova. No, gušći rasporedi donose i ozbiljne probleme igračima i samom sportu.
Primjerice, Declan Rice, igrač Arsenala, odigrao je u sezoni 2023/24 više od 4.900 minuta kroz klupske i reprezentativne utakmice. Za usporedbu, Marcos Senna, igrajući sličnu ulogu, skupio je malo manje od 4.000 minuta u sezoni 2007/08. Ovaj rast broja minuta na terenu primjetan je kod modernih igrača a kraći razmaci između utakmica prisiljavaju ih na veći napor, što povećava rizik
od ozljeda.
Statistika potvrđuje i porast ozljeda tijekom zimskog dijela Premier lige, s rastom od 13 %, dok natjecanja koja prakticiraju zimsku stanku bilježe neznatno povećanje. Osim većeg broja minuta, očekuju se i veći fizički zahtjevi. U sezoni 2007/08, igrač elitne lige pretrčao bi u prosjeku 10-11 kilometara po utakmici, dok je danas prosjek 11-13 kilometara, zbog bržeg tempa igre i taktičkih
zahtjeva poput visokog presinga.
Primjeri kao što su Kevin De Bruyne i Bernardo Silva iz Manchester Cityja pokazuju nezadovoljstvo novim formatima i dodatnim utakmicama, poput onih u Ligi prvaka i Svjetskom klupskom prvenstvu. Silva je istaknuo da je "apsolutno suludo" što ponekad imaju samo jedan dan za oporavak i pripremu između utakmica. Liječnici i fizioterapeuti upozoravaju da prevelik tjelesni napor utječe na donošenje odluka na terenu, što snižava kvalitetu igre.
Ilustracija. Foto: pexels.com
U sezoni 2023/24, pad intenziteta igre očit je kroz smanjenje visoke linije obrane s 57.8 % na 47.4 % prekrivenosti terena, što može negativno utjecati na gledanost i uzbuđenje publike. Statistika također pokazuje da je u sezonama poput 2022/23. bilo više od 4.000 ozljeda u ligama petice, a taj se trend nastavlja i u sezoni 2024/25.
Nogometni klub Barcelona već na početku nove sezone imala je osam ozlijeđenih igrača. Primjer prenatrpanog rasporeda pojedinog igrača i posljedice koje ono donosi je Pedri, koji je do danas propustio čak 87 utakmica nakon što je u sezoni 2020/21. odigrao 75 utakmica. Klubovi očekuju od igrača propuštanje utakmica, no u mjeri puno manjoj nego po primjeru Pedrija.
Iako prenatrpani rasporedi donose poteškoće za igrače, klubovima i savezima generiraju veće prihode. Povećanjem broja utakmica u Ligi prvaka sa šest na osam, klub u prosjeku zaradi 4.8 milijuna eura više nego u prijašnjem formatu. Slično, optimizacija rasporeda i pažljivo raspoređivanje "derbija" tijekom sezone omogućilo je Premier ligi povećanje prihoda za 11% u usporedbi s prethodnom godinom.
U Supersport HNL-u priča o ozljedama je slična. Do dana objavljivanja članka, Dinamo je u četiri mjeseca prvog dijela prvenstva imao šest ozljeda. Usporedbe radi, Dinamov intenzitet igre je oko 114,17 kilometara po utakmici svih igrača u Ligi Prvaka, dok je primjerice Arsenalov 117,17 kilometara po utakmici. Iako mala razlika, Dinamovi igraču su pretrpjeli tri veće ozlijede (period) u 2024/2025, dok je Arsenalov liječnički tim imao nešto više posla - četiri do šest (ovisi o ozlijedi Bukaya Sake).
Osim toga, direktno se na broj ozljeda može pripisati i angažman na treningu. Primjerice od 2001. do 2020. British Journal of Sports Medicine objavio je studiju kako je učestalost ozljeda mišića porasla za 4% nakon primjene novijih nogometnih filozofija. Također, pandemija 2019./2020./2021. utjecala je na povećanje broja ozljeda zbog skraćenih sezona i još zgusnutijeg rasporeda.
Kako bi se nosili s ovim izazovima, klubovi će morati proširiti broj aktivnih igrača i uvesti pametnije rotacije u svojim sastavima. Na primjer, najbolji timovi već danas imaju tri igrača na svakoj poziciji kako bi se nosili s različitim formatima i taktičkim zahtjevima. Primjer za to je zadnja linija nogometnog kluba Arsenala, gdje je većina igrača polivalentna, sposobni igrati u različitim
sustavima i ulogama, ovisno o protivniku i formatu natjecanja.
S obzirom na prenatrpanost rasporeda utakmica i povećane fizičke zahtjeve, nogomet postaje sve zahtjevniji kako za igrače, tako i za klubove. Dok klubovi i savezi ostvaruju značajnu financijsku dobit od većeg broja utakmica, igrači se nose s povećanim rizikom od ozljeda i padom kvalitete igre zbog iscrpljenosti.
Da bi se očuvala kvaliteta igre i zdravlje igrača, klubovi će morati prilagoditi strategije, proširiti broj aktivnih igrača i optimizirati rotaciju, osiguravajući tako dugoročan uspjeh i održivost nogometa kao sporta.