1647
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Požeški ronioci, od prvog dana svoga osnivanja 2009. godine, sudjeluju u raznim aktivnostima vezanim uz čišćenje mora i jezera te iz njih vade velike količine boca, automobilskih guma i drugih vrsta otpada koje ljudi ondje odluče baciti. Osim akcija čišćenja, trude se organizirati i razne edukativne radionice te škole ronjenja kojima potiču mlađu populaciju na priključivanje njihovom timu, ali i povećavaju interes javnosti za ovu vrstu sporta.
Ove su godine svoju sezonu započeli u lipnju kada su u Kraljevici 'odradili' dva zarona prilikom kojih su provjeravali kondiciju ronioca te izvodili tehničke i navigacijske vježbe. Nakon toga su se uputili u Pulu gdje su nastavili s radom, a prije nekoliko dana su na lipičkim bazenima organizirali aktivnost besplatnog ronjenja. Na taj način žele popularizirati ovu aktivnost te privući nove članove, ali i potaknuti Grad Lipik na osnivanje vlastitog ronilačkog kluba.
- Ovo je prva od nekoliko akcija koje planiramo s ciljem povećanja interesa građana Lipika da postanu članovi našeg kluba, ali i da osnuju klub u Lipiku kako bi Slavonija dobila još jedan ronilački klub. Neovisno o tome što nismo uz Jadransko more, bazen pruža idealne uvjete za treniranje i učenje, dok se kasnije na moru dovršava obuka i stječe dodatno iskustvo te oformljuje ronilac kao takav. - kazao je prilikom predstavljanja ronilačkih tehnika u Lipiku tajnik Kluba, Zdenko Oroz naglasivši kako uz ekološki aspekt, Klub teži i radu s mladima kroz sport u četiri sportske discipline: ronjenje na dah, ronjenje u dalj, podvodni hokej te plivanje.
Požežanima je prilika istraživačkih ronilačkih susreta otvorena tijekom cijele sezone na požeškim bazenima i svatko im se može priključiti potpuno besplatno nakon čega, ako želi, može ići na obuku za ronilački stupanj R1. Klub radi i s djecom s posebnim potrebama, invalidima, pa čak i s osobama koje ne znaju plivati, a žele se okušati u ronjenju.
Osim za ronilačke edukacije i vježbe za građane, Klub je osnovan i s ciljem zaštite prirode i spašavanje unesrećenih, a djeluje u okviru županijskog centra 112 u specijaliziranoj postrojbi civilne zaštite te u suradnji s Gorskom službom za spašavanje. Ove su godine sudjelovali u potrazi za trojicom utopljenika u jezerima na području Požeštine. Svoju primarnu djelatnost spašavanja proširili su i sudjelovanjem u brojnim eko-akcijama koje organiziraju zbog velikog broja divljih odlagališta uz rijeke u Požeštini, ali i u moru.
Proteklih godina sudjelovali su u čišćenju morskoga dna diljem Jadrana, od Dubrovnika pa sve do Rijeke, a kako uspijevaju 'preživjeti' sve prepreke koje im se nađu na putu pokazuje činjenica da su s radom nastavili i nakon što im je pokraden veći dio opreme. Naime, prije pet godina netko je provalio u prostor Kluba i ukrao opremu vrijednu više od 40 tisuća kuna, no to nije obeshrabrilo članove kluba i rad su nastavili s dijelom opreme koja im je ostala. Evidentno je kako požeški ronioci ulažu puno truda u očuvanje prirode i edukaciju mladih, no volonteri koji djeluju u Klubu nemaju dovoljno sredstava za kupnju prijeko potrebnog kompresora.
- Kompresor je neophodan u ronilačkoj opremi. Do sada su nam boce punili požeški vatrogasci, no kako dio opreme uvijek mora biti spreman, jer ne znamo kada će doći do hitne intervencije, ne možemo riskirati da su nam boce prazne te ovisiti o drugima. - za SBplus je izjavio Oroz naglasivši kako i na taj način žele potaknuti sugrađane da dobrovoljnim prilogom daju podršku volonterima koji spašavaju i okoliš i živote.
U ovom periodu dolazi do većeg broja nesreća i utapanja na jezerima, te do poplava zbog obilnih kiša. Oroz ističe kako su ronioci uvijek spremni pomoći u takvim situacijama te kako bi im kompresor pomogao u još efikasnijem djelovanju. Informacije vezane za donacije vezane uz kupnju kompresora vrijednog više od 10 tisuća kuna dostupne su na društvenoj stranici Kluba, a s obzirom na trud koji oni ulažu u zajednicu za očekivati je kako će im Požežani s veseljem priskočiti u pomoć.