719
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Povodom Noći muzeja, 31. siječnja 2025. godine, održana je promocija fotomonografije 'Povijest ronjenja u Slavonskom Brodu' - knjige koja se bavi poviješću ronjenja u rijeci Savi u Slavonskom Brodu te istražuje bogatu povijest ronilačkih aktivnosti na tom području.
Promocija je održana u Gradskoj knjižnici, a otvorila ju je ravnateljica Gradske knjižnice, Ružica Bobovečki. Predstavljanju knjige nazočili su autori i ronioci - Delibor Jakičić, Stojan Đurđević, Zlatko Hrkač i Željko Rajković.
Autori, koji su značajno doprinijeli nastanku knjige, podijelili su svoja iskustva i opisali povijesne aktivnosti vezane za ronjenje u ovom kraju. Godinama su prikupljali podatke i promicali ovaj sport, što je bilo ključno u pisanju knjige.
Knjiga 'Povijest ronjenja u Slavonskom Brodu' pruža uvid u razvoj ronilačkog sporta, izazove s kojima su se ronioci susretali tijekom godina te ističe važnost zaštite okoliša i prirodne baštine. Jedan od autora, Delibor Jakičić, istaknuo je kako ronioci u Slavonskom Brodu ne istražuju samo rijeku, već aktivno sudjeluju u očuvanju njezinih resursa i arheoloških nalaza te provode brojne akcije.
Posljednjih 20 godina imaju prosječno između 52 i 55 akcija godišnje. U to nisu uključeni klupski treninzi, već konkretne terenske akcije - od izvlačenja potonulih vozila i prevrnutih skela do, nažalost, potraga za utopljenim osobama, kao i vađenja različitih predmeta iz rijeke.
- Takve akcije obavljamo na području cijele države, a Slavonija nam je kao 'dobar dan'. - rekao je Jakičić.
Profesionalna povijest ronjenja u Slavonskom Brodu seže u rane 1960-e godine, kada su započeli prvi pokušaji proizvodnje ronilačke opreme. Prvi pravi ronilački klub na kontinentu - Klub podvodnih aktivnosti Marsonia - osnovan je u Slavonskom Brodu 21. veljače 1970. godine.
- Početci postojanja bili su veoma teški, to je bila jedna nova stvar gdje su mladi dečki letjeli, dok su stariji gledali sa skepsom. Oprema s kojom smo tada radili nije bila u redu, bila je teška i slaba, a ni organizacija nije bila u redu. - prisjetio se Stojan Đurđević, koji se ronjenjem aktivno bavi od 1963. godine.
Za kraj, Đurđević je dao savjet budućim mladim roniocima - Najbitniji su red i disciplina, ako se držite pravila, nemate nikakvih problema da će vam se nešto dogoditi... Ljudi moraju biti zdravi, imati određeni kapacitet pluća, biti sabrani i samokontrolirani. Zdravlje je najbitnije i onda će sve biti kako treba. - zaključio je Đurđević.