Povodom Dana grada, brodske udruge predstavile su svoj rad i još jednom ukazale na prepreke s kojima se svakodnevno susreću. Emotivne poruke s Korza podsjetile su koliko je inkluzija važna, ali i koliko još nedostaje do stvarne ravnopravnosti.
SLAVONSKI BROD - Na slavonskobrodskom Korzu jučer, 16. svibnja, održan je već tradicionalni Sajam udruga povodom Dana grada Slavonskog Broda. Na događanju su sudjelovale brojne udruge, a posebno su se istaknule Udruga osoba s invaliditetom Slavonski Brod 'Loco-moto', Udruga Regoč i Kreativna udruga 'Bogatstvo u nama'.
K. J. / PlusPortal
Iz Udruge osoba s invaliditetom 'Loco-moto' poručuju kako već gotovo dva desetljeća sudjeluju na Danu udruga u Slavonskom Brodu, a svake godine to im je prilika da pokažu koliko su njihove aktivnosti važne za zajednicu.
- Mi već tradicionalno sigurno 20-ak godina, otkad se na ovaj način obilježava Dan grada, dolazimo i predstavljamo se našim građanima. Nije nam u cilju prodajna izložba, ali nam puno znači potvrda neke vrijednosti artikala koje napravimo. - istaknula je predsjednica Udruge, Gordana Mišković.
Udruga broji oko 280 članova, a stotinjak njih svakodnevno koristi različite usluge. Na štandu su izložili radove nastale u njihovim kreativnim radionicama, promotivne materijale i ono što im je, kako kažu, najvažnije - otvoren razgovor s građanima.
- Jako je lijepo što Grad nudi ovakvu priliku, voljela bih da se što više građana okupi. Iako volimo prodati svoje proizvode, to nam nije prioritetni cilj. Mnogo nam je bitnija vidljivost Udruge i svega što naši članovi rade. - naglasila je Mišković.
K. J. / PlusPortal
Posebno se osvrnula na prepreke s kojima se osobe s invaliditetom i dalje svakodnevno susreću - od društvenih predrasuda do fizičkih barijera u prostoru.
- Predrasude još uvijek postoje, kao i stereotipi o nama kao nemoćnim, nevidljivim osobama koje žive isključivo iz socijalnih naknada i koje se u nekim sredinama smatraju teretom društva. Tu su i dalje brojne prepreke u glavama ljudi. Mi smo sredina koja je još uvijek tradicionalno orijentirana - i to je možda dobro - ali za život građana koji se toliko razlikuju kao mi, to nije dobro i protiv toga se moramo boriti. - rekla je s emocijom.
Istaknula je kako su upravo ovakvi događaji način na koji se ruše barijere i gradi vidljivost onih koji su često zanemareni.
- Moramo se boriti za naš položaj, za ravnopravno obrazovanje, zapošljavanje, život u zajednici, osnivanje obitelji. A sve to kreće ovakvim malim koracima - kada izađemo van i razgovaramo s građanima. - rekla je.
K. J. / PlusPortal
Upozorila je i na jednostavne, ali uporne prepreke u svakodnevici.
- Toliko je malo potrebno da bi se nama omogućio ravnopravan život. U svakom od nas čuči mnoštvo kapaciteta koji su neiskorišteni. To je resurs ovog društva! Boli me to što ljude, koji imaju intelektualni, kreativni ili neki drugi potencijal, sprječavaju prostorne barijere. Društvo i zajednica još uvijek nisu dovoljno osviješteni da prihvate ljude s različitostima. - rekla je.
Pritom je dala vrlo konkretne i jasne primjere svakodnevne isključenosti - poput činjenice da u većinu kafića ne mogu ući, nego kavu piju gotovo isključivo na terasama ili toga da je u centru grada jedan javni toalet, dok oni u ugostiteljskim i drugim objektima uglavnom nisu prilagođeni za osobe s invaliditetom.
K. J. / PlusPortal
Svoje proizvode i kreativne aktivnosti na sajmu je predstavila i Udruga Regoč. Katica Živalj, voditeljica kreativnih radionica, pojasnila je kako su njihovi korisnici uključeni u svaki korak izrade proizvoda.
- U svakom našem proizvodu je dio njihovog rada, sve prema njihovim mogućnostima. Zato volimo iznijeti sve proizvode kako bi naši sugrađani vidjeli što sve mogu osobe s intelektualnim teškoćama. - rekla je Živalj.
K. J. / PlusPortal
U Udruzi svakodnevno boravi oko četrdeset korisnika koji sudjeluju u brojnim radionicama - krojačkoj, staklarskoj, stolarskoj i tkačkoj.
- Oni se jako vole uključiti u radionice, ali s obzirom na to da ne mogu biti dugo koncentrirani, radionice za svakog ponaosob kratko traju pa se izmjenjuju. - objasnila je voditeljica.
K. J. / PlusPortal
U Regoču ističu kako im je prostor u Bukovlju s velikim dvorištem od velike važnosti za provođenje raznovrsnih aktivnosti. Donacije koriste isključivo za kupovinu novih materijala potrebnih za radionice.
- Raditi u ovakvim udrugama je malo zahtjevno, ali ima puno veselja i radosti, tako da se sve na kraju isplati. Njihov osmijeh nakon svega je najveći poklon. - zaključila je Živalj.
Kreativna udruga 'Bogatstvo u nama' već 21 godinu okuplja marginalizirane skupine - osobe s invaliditetom, starije i nemoćne osobe te pripadnike nacionalnih manjina.
K. J. / PlusPortal
- Ne damo se, novaca ako ima - dobro, ako nema - opet tu stojimo, i zato se tako i zovemo. - rekla je predsjednica Udruge Anđa Valić.
Udruga provodi i projekt 'Zrnce mudrosti', koji je namijenjen starijim osobama kako bi što duže ostali u svojim domovima i bili aktivni unutar zajednice.
- Dokle god mi vodimo brigu o njima, zabavljamo ih i okupljamo, njima je dobro. - rekla je Valić.
K. J. / PlusPortal
Donacije koriste isključivo za kupovinu potrebnog kreativnog materijala, kojega često nedostaje. Ipak, članovi udruge snalažljivi su i često koriste predmete iz vlastitih domova kako bi stvorili unikatne radove.
- Trudimo se ne imitirati ideje s interneta, nego sve sami smišljati. Tako svaki naš uradak ima svoju poruku i unikatan je. - istaknula je predsjednica udruge.
Slavonskobrodski Sajam udruga na korzu još jednom je pokazao koliko su ovakva okupljanja važna za povezivanje građana s radom lokalnih organizacija koje svakodnevno doprinose raznolikosti, inkluziji i kvaliteti života u zajednici.