AP/SBplus
773
Prikaza
0
Komentara
NOVA GRADIŠKA - U suradnji s Društvom 'Naša djeca' Udruga volontera organizirala je ovaj tjedan edukativno-praktičnu radionicu baby handlinga.
Voditeljica radionice bila je Milkica Ivezić-Lalić, dipl. fizioterapeutkinja i voditeljica ispostave Kutina Doma zdravlja Sisačko-moslavačke županije. Cilj edukacije bio je dati praktične savjete roditeljima i demonstrirati tehnike za pravilan položaj, nošenje i njegu bebe.
- Ovakve radionice osobito su korisne onima koji su po prvi put roditelji. Mogu naučiti kako podići bebu, hraniti, kako vježbati s njom, kako razvijati neke vještine koje se trebaju postići u određenoj dobi. Čini mi se da su sudionici bili zadovoljni samom radionicom, da im je bilo drago što je radionica bila praktična, što su se odmah pokazivale vježbe. Voditeljica je točno govorila koji uzrast djece treba raditi koju vježbu. Na tragu smo razgovora o tome da se ovakve radionice održavaju i češće u našem gradu. Za to će pak biti potrebno pronaći adekvatan prostor. - istaknula je predsjednica Udruge volontera Martina Oršulić.
Izazovi roditeljstva su mnogostruki. Od toga da se roditelji ponekad nađu u situaciji da ne znaju odgovoriti na potrebe djeteta do toga da današnji stil života u većoj mjeri utječe na obiteljske okolnosti što se onda odražava i na zadovoljavanje djetetovih potreba.
- Jako je važno kako podižemo dijete, kako ga držimo, nosimo. Dijete reagira cijelim svojim tijelom, sa svih svojih pet osjetila. Ono o čemu mi odrasli ne razmišljamo je da dijete možda ne vidi dobro, da ne čuje dobro, da se ne zna prilagoditi apsolutno svaki put našoj gesti. Tu dođe do frustracije pri čemu mi ne znamo odgovoriti na potrebu djeteta. Sada je sve češća situacija da je dijete prepušteno mami i tati, u većem broju slučajeva samo mami. Mama pokušava pronaći najbolji i optimalan obrazac kako pomoći svom djetetu pa posegne za internetom, a nailazi i na savjete s raznih strana. - naglasila je Ivezić-Lalić.
Istaknula je u nastavku kako je ključan čimbenik u poboljšanju komunikacije roditelja i djeteta upravo postizanje stanja smirenosti.
- Često vežemo dječji plač uz djetetovu frustraciju, no to nije nužno to. Dijete komunicira. Plač je taj koji kaže 'Ja trebam.'. Kad dijete puno plače dođe do frustracije i tada je teško ostati smiren. Važno je prekinuti taj krug frustracije. Baby handling je izuzetna stvar jer vam pomaže da prepoznate što dijete želi reći nekom gestom. Smirenost dolazi upravo uz prepoznavanje istog. Dijete nije nužno uvijek gladno, koji put se želi držati ili promijeniti položaj tijela. Beba je bila 9 mjeseci u toplom okruženju i savijenom fetus položaju. - podsjeća Ivezić-Lalić.
Baby handling je važan za cjelokupni motorički razvoj svake bebe.
- Dijete uči kroz pokret. Dijete treba iskustvo. Ako mu oduzmemo iskustvo, ako radimo stvari umjesto njega, dijete nema spoznaju kako nešto izgleda. Ono mora pasti, razviti reakciju obrane kako bi bilo spretnije. Kroz baby handling, a kasnije bilo vježbe ili aktivnosti na otvorenom, od djeteta se traži fizička aktivnost. Kroz nju možete primijeniti sva znanja koja postoje, od matematike, fizike, kemije, geografije. Tada je učenje intenzivnije u odnosu na teoretsko učenje. Djeca koja prolaze kroz baby handling i djeca koja vježbaju imaju superiornije intelektualne rezultate. Kroz fizičko iskustvo uče kako se adaptirati. Iskustvo je osnova. - naglasila je Ivezić-Lalić.
Kroz vježbe koje prate baby handling cilj je poboljšati komunikaciju djeteta i roditelja i osnažiti roditelje u vlastitoj roditeljskoj ulozi.
- Moja misija je učiniti to roditeljstvo što ljepšim, manje kompliciranim i pomoći da ta komunikacija s bebom bude što lakša, neposrednija i da bude na užitak i roditelju i djetetu. Ako postoje neka odstupanja da roditelj može prepoznati i pomoći svom djetetu bez da mora čekati duge redove i preglede i strahovati da nije nešto ozbiljno u pitanju. Kad savladamo motoričke miljokaze, kognitivni razvoj je tu onda brži i kvalitetniji. - zaključila je Ivezić-Lalić.
Baby handling prvotno je bio namijenjen bebama s poteškoćama u razvoju, no danas se preporuča svim zdravim bebama kako bi se prevenirao loš motorički obrazac i potaknuo pravilan razvoj bebe. Baby handling tečajevi dostupni su besplatno u Domovima zdravlja koji imaju Savjetovališta za dojenje i baby handling, gdje stručne osobe mogu pokazati roditeljima kako pravilno postupati s bebom. - navodi lupilu.hr.